fonradar

2016 Asgari Ücret Soru

Tahakkuku aldık, 99,80 mahsup hakkı gösterdi. bugün parayı yatırmış mükellef TEB'den. Sistem tam olarak almış. Bankanın bu olaydan haberi yok. ALO170'i aradık. Yapacağınız bir şey yok diyor. Bankada görünmüyorsa SGK'ya gidip düzelttirecekmişiz. Bu konuda sorun yaşayanların bulduğu bir çözüm var mı acaba... Başka bir mükellef için Garanti Bankasından online ödeme denedim yine tahakkuktaki rakamı tahsil ediyor. Mahsubu indirmenin bir yolu yok. Başka bir sitede mahsup miktari kadar eksik yatırın önerisinde bulunmuş ama bu durumda 5510 sayılı yasadan yararlandığımız hakkı kaybedermiyiz sorusunun cevabını ALO170 veremedi... Nasıl bir devlettir ki bu çıkardığı kanun bu kadar boş olur.

Tahakkuku aldık, 99,80 mahsup hakkı gösterdi. bugün parayı yatırmış mükellef TEB'den. Sistem tam olarak almış. Bankanın bu olaydan haberi yok. ALO170'i aradık. Yapacağınız bir şey yok diyor. Bankada görünmüyorsa SGK'ya gidip düzelttirecekmişiz. Bu konuda sorun yaşayanların bulduğu bir çözüm var mı acaba... Başka bir mükellef için Garanti Bankasından online ödeme denedim yine tahakkuktaki rakamı tahsil ediyor. Mahsubu indirmenin bir yolu yok. Başka bir sitede mahsup miktari kadar eksik yatırın önerisinde bulunmuş ama bu durumda 5510 sayılı yasadan yararlandığımız hakkı kaybedermiyiz sorusunun cevabını ALO170 veremedi... Nasıl bir devlettir ki bu çıkardığı kanun bu kadar boş olur.

Henüz ödeme yapmadım ama, duyduğum kadarıyla devlet bankalarında ödeme indirimli haliyle çıkıyormuş. diğer bankalar hazır değilmiş. ay sonuna kadar sistemlerini hazırlayacaklarmış.

Şubat Ssk tahakkuku tutarı 540 tl
Asgari ücret teşviki 70 tl
Bankadan otomatik çıkan tutar 470 tl ve bu tutar ödendi
Ancak sgk sitesinde 470 tl düşmüş gerisi borç olarak duruyor
Bu borç ne zaman siliniyor
Diğer teşvikler de ödendiği anda tamamı düşüyordu

Bu uygulamaya göre borcun tamamının silinmesi için belirli bir gün varmıdır? veya neden tüm borç silinmemiş oluyor? Teşekkürler

yazdığım örnekte, bir işyerinde 4 hesaplamış, o işyerinde dediğiniz gibi emekli var 1 tane.
5 hesaplanan işyerinde emekli yok.
buradan, 2016 da çalışan sayı hesabında, günlük 85 tl limitinin dikkate alınmadığı çıkıyor.
ne dersiniz?

Emekliler dikkate alınmıyor!

Arkadaşlar şimdi bu teşvikten tam olarak faydalananlar var mı?

Tahakkukta bu indirim neden çıkmıyor? ( bilgisi olan yok mu)

Ayrıca gerçek kişi işverenler de bu teşvikten faydalanıyor mu?

1 Kişi Çalışıyor

Tahakkukta çıkmıyor indirim bankada öderken düşüyor otomatik.

Gerçek kişi işverenlerde yararlanıyor.

Hiçbir bildirim yapmanıza gerek yok otomatik oluyor tüm işlemler. Sadece hesaplamalarda bir hata görürseniz SGK'yı arayıp düzelttirirsiniz.

Şubat Ssk tahakkuku tutarı 540 tl
Asgari ücret teşviki 70 tl
Bankadan otomatik çıkan tutar 470 tl ve bu tutar ödendi
Ancak sgk sitesinde 470 tl düşmüş gerisi borç olarak duruyor
Bu borç ne zaman siliniyor
Diğer teşvikler de ödendiği anda tamamı düşüyordu

Bu uygulamaya göre borcun tamamının silinmesi için belirli bir gün varmıdır? veya neden tüm borç silinmemiş oluyor? Teşekkürler

Bu çok büyük bir sorun!

sayın merkür2, emekliler değil sorum, 2016 - 2015 kişi hesabında, 2016 çalışan sayısına 85 tl üzeri kişilerde dahildir diyorum.
buna ne dersiniz?

Eğer o işyeri 2016 öncesi tescil edilmiş bir işyeri ise zaten 2015 teki 85 tl altında çalışan sayısına bakılıyor 2016ya bakılmıyor. 2016 ocak dönemi indirim hesabı için 2015 ocak döneminde 85 tl altındaki uzun vadeli sigorta primi ödenen kişilerin gün sayısına bakılıyor.

Ssk banka ödeme sistemin de asgari ücret teşviği tahakukdan otomatik mahsup edilip ödenebiliyor. Dün kontrol ettim tahakkukları ödeyebilirsiniz.

Merhaba
Alt taşeron dosyasını 30 nisan itibariyle kapanışı yaptırıcam. Nisanın bildirgesini kestim. Nisanı öderken marttaki gün sayısına göre destekten faydalanacam.
Peki nisandaki gün sayısına göre indirim hakkımı nasıl kullanıcam?

Merhaba
Alt taşeron dosyasını 30 nisan itibariyle kapanışı yaptırıcam. Nisanın bildirgesini kestim. Nisanı öderken marttaki gün sayısına göre destekten faydalanacam.
Peki nisandaki gün sayısına göre indirim hakkımı nasıl kullanıcam?

Yararlanamadığınız indirim tutarı kalırsa bunu diğer dosyalarınıza mahsup edebiliyorsunuz ya da para olarak alabiliyorsunuz diye biliyorum. 2016-4 sayılı genelgeyi okuyun.

evet kardeşim, İşverenin 28.02.2017 ye kadar, ''Destekten faydalandığı tutarı mahsup edemediği taktirde'' nakden iade edileceği yazıyor. 2017 ye kadar mahsup edemezsek paramızı 1 sene sonra almış olacaz yani. Yine kazanan sgk ohh :)

Merhaba;

2016 Eylül ayında asgari ücretlilerin netindeki düşüş için çıkan bir kanun var mı?

Eksik mi ödeyeceğiz.
Teşekkürler;