2017 Bağımlı Smmm Maaşları Ne Durumda ???

maniac_lord

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bir maaş konusu vardı, ancak güncelliğini yitirmiş gözüküyor. An itibariyle bağımlı smmm olarak aldığımız maaşı ve bulunduğumuz ili yazalım. Maaşımı yetersiz bulduğumdan piyasada durum nedir öğrenmek istiyorum. Bu konu benim gibi düşünen arkadaşlara da yardımcı olacaktır.

Ben 3.500 tl alıyorum ve İstanbuldayım.

10 yıllık bağımlı çalışan bir meslek mensubu olarak;cok değişkendir.iyi paralar kazananlarda var?az kazanan arkadaşlarımızda;
Bağımlı Çalışan smmmlerde İyi paralar kazanan arkadaşlarımızın ortak özellikleri ise;
1-Cok iyi düzeyde İngilizce bilgilerinin olması.(Cok önemlidir)
2-Tek düzen hesap planı,Ifrs,bütçe,vergi revizyon konularını iyi bilmeniz;ve bunları gerçekten doğru bir şekilde yurtdışına raporlama yapabilmeniz.
3-4 yıllık hatrı sayılır bir üniversite veya yüksek lisans(acık öğretim falan değil)
4-Kendinize ve işinize saygınızın olması..
Uluslararası şirketlerde 3.000 TL başlarsınız sonu yoktur...Ama 5-10 yıllık kıdemle ortalama 7-8-9 bin gibi bir rakam alırsınız...Tabi yukarıdaki özellikteki adamları piyasada bulmak zor..
Gelelim az kazanan takıma:)
İngilizce bilginiz yoksa;basit düzeyde muhasebe yapıyorsanız,Üniversite ise Açık öğretim ve benzeri birde Özellikle Türk sermayeli ve patron şirketlerinde çalışıyorsanız vay halinize o zaman...1.300 den başlar;Uzun yıllar 1.300 TL çalışır..her ay %5-10 arası zammı alır..Ortalama 2-3 Bin arası maaş alırsınız...Mudur bile olsanız verecekleri cok ciddi paralar olmaz..
Onun için genç arkadaşlar muhakkak İngilizce,ve raporlama bilgisi...Gerısı sans...

10 yıllık bağımlı çalışan bir meslek mensubu olarak;cok değişkendir.iyi paralar kazananlarda var?az kazanan arkadaşlarımızda;
Bağımlı Çalışan smmmlerde İyi paralar kazanan arkadaşlarımızın ortak özellikleri ise;
1-Cok iyi düzeyde İngilizce bilgilerinin olması.(Cok önemlidir)
2-Tek düzen hesap planı,Ifrs,bütçe,vergi revizyon konularını iyi bilmeniz;ve bunları gerçekten doğru bir şekilde yurtdışına raporlama yapabilmeniz.
3-4 yıllık hatrı sayılır bir üniversite veya yüksek lisans(acık öğretim falan değil)
4-Kendinize ve işinize saygınızın olması..
Uluslararası şirketlerde 3.000 TL başlarsınız sonu yoktur...Ama 5-10 yıllık kıdemle ortalama 7-8-9 bin gibi bir rakam alırsınız...Tabi yukarıdaki özellikteki adamları piyasada bulmak zor..
Gelelim az kazanan takıma:)
İngilizce bilginiz yoksa;basit düzeyde muhasebe yapıyorsanız,Üniversite ise Açık öğretim ve benzeri birde Özellikle Türk sermayeli ve patron şirketlerinde çalışıyorsanız vay halinize o zaman...1.300 den başlar;Uzun yıllar 1.300 TL çalışır..her ay %5-10 arası zammı alır..Ortalama 2-3 Bin arası maaş alırsınız...Mudur bile olsanız verecekleri cok ciddi paralar olmaz..
Onun için genç arkadaşlar muhakkak İngilizce,ve raporlama bilgisi...Gerısı sans...

Hocam amma yaptın, 1300 tl asgari ücret bile değil o kadar abartmaya gerek yok. Açıköğretimlileri kötülemeyede gerek yok. İş ilanlarında örgün mezun alırız diye ısrar eden firmalardan kaç defa çağırıldım hatırlamıyorum. Örgün, aöf farkı yok.İngilizce ve ufrs konularında size katılıyorum. Ben 3 binle başladım aöf'den sonra örgün yüksek lisansımı tamamladım. Şuan 3500 + yan haklarla devam ediyorum. Ruhsatımı alalı yaklaşık 1 sene oldu. Şirketteki bir diğer smmm' de aöf mezunu yaklaşık 8 senedir çalışıyor maaşı net 10 bin tl. Ayrıca patron şirketindeyiz.

anadoluya bir gitmenızı tavsıye ederim...İstanbulda evet 1.300 başlamazsınız;ama Anadolu da fiyatlar böyledir..
Örgün eğitim-Aof ayrımını ıse ben değil uluslararası firmalar yapar..Bana gorede pek onemı yoktur.ama iyi veren bazı alman-abd firmaları 3-5 unıversitede dışında adamı görüşmeye bıle çağırmazlar.....Patron firmaları ıse değişkendir.az verende vardır;iyi verende..ama geneli Muhasebe departmanlarıa düşük ücret verir...

ingizliceyi herkes biliyor how are you ? bu değil mi İngilizce önenmli olan İngilizceyle piyasa yaratmak İngilizceyi yabancı dil olarak artık görmeyin . iş arama kriterlerinden ingizliceyi çıkarsınlar herkes artık bu dili az çok biliyor

ingilizceyi adam akıllı kimse bilmiyor maalesef bizim ülkemizde.Eğitim sistemi de yerlerde olduğu için ,ki tüm dünya da eğitim bu şekilde, biz anca tarzanca biliyoruz, ezbere dayalı bir sistem maalesef o da ayrı bir konu ama bana kaç tane adam akıllı ingilizce ya da başka dil bilen smmm ymm gösterebilirsiniz bir elin parmağını geçmez. Bu meslekte kanunu bileceksin mevzuatı bileceksin bunca işin gücün arasın da ingilizceyi nerede kullanacaksın el cevap maalesef hiç bir yerde.Dil önemlidir bir değil bir kaç dil bilmek lazım hele de globalleşen dünya da bu şart fakat ne yazık ki işverenler biraz parayı makamı görünce ne oldum delisi olup beklentilere her geçen gün daha da yenisini ekliyorlar hatta ve hatta maalesef vahşi kapitalist sistemin dönen çarklarının birer parçası olan bazı vizdansız işverenlerden eskiden 3-4 kişinin yaptığı işi tek kişiye yükleme derdindeler.Bundan uzun yıllar önce bir firma seni ingilizce kursuna yollayım hem muhasebe hem idari işler hem yazışmalar hepsini sen yap dedi şoförlüğünde olacak sana şöför vermiyorlar kısaca tercümanın halkla ilişkilerin işi de sana kalacak yoksa elbette artı dır yabancı dil lazımdır çaba göstermelidir ama şirkete ne katacak smmm nin bidiği dil hiç bir şey tercümanaarda işinden olacak az olan işlerimiz daha da artacak ama maalesef büyük firmalarda büyük maaşlar için farkındalık için dil şart koşuluyor dayatılıyor bizlere yapacak bir şey yok şartlar ağır

Son düzenleme:
İngilizce bilmekten kastım;Muhakkak TOEFL düzeyinde iyi bir skor almaktır.Yoksa Kadıköy'deki merdiven altı yerlerden öğrendikleriniz size bir sey kazandırmaz..İngilizce bilen meslek mensubu cok ama cok azdır..İyi biliyorum diyenlere de o zaman TOEFL getir derler...Mevzuatı ıyı bılesenız bıle İngilizceniz yoksa iyi para kazanamazsınız;Yönetıcı olamazsınız..
İngilizce seviyem iyi olmadığı ıcın cok güzel işler kaçırdım..7-9 bın maaş scalasında işlerdi...Özelikle uluslararası şirketler bu paraları uzman kişilere verirler ve karıyer planlarında acık olur...ama ingilizce bilmiyorsanız,...Bagımsız meslek mensubu olun daha ıyı.....
Herkese kolay gelsinn

tabi ki yabancı dil mesleği var hatta yeminli tercümanlar var bizim mesleğimiz muhasebe yeminli tercümanlık değil .öncelikle bunu bilmeliyiz
yabancı dil insan vücüdu gibidir kol bacak baş tır ne kadar kullanırsanız o kadar o kısım gelişir .ingizlice kurslarda öğrenilmez hayatınızın bir parçası olacak

örnek olarak
1-)bir veya daha fazla ingizli arkadaşınız olacak
2-)işyerinizde İngiliz firmalraıyla yazışmlar olacak gelen konuklar olabilir
3-)ingizlice müzik dinlemek tercihiniz arasında olacak ingizlice yazılımlar
4-)yani ingizlice işinize yarıyacak yoksa kurstan öğrendim sertifika aldım işiyle bu iş olmuyor
dinyada kaç dil var her gün kullanılmadığı için kaybolan önemli olan o dili kullanmak

ben ingizlice saati nasılsını adını bir kaç tane meyve ismini hayvan ismini öğrendim ingizliceyi biliyorum kanısına vardım benim için yabancı dil bu kadar basit

Hocam amma yaptın, 1300 tl asgari ücret bile değil o kadar abartmaya gerek yok. Açıköğretimlileri kötülemeyede gerek yok. İş ilanlarında örgün mezun alırız diye ısrar eden firmalardan kaç defa çağırıldım hatırlamıyorum. Örgün, aöf farkı yok.İngilizce ve ufrs konularında size katılıyorum. Ben 3 binle başladım aöf'den sonra örgün yüksek lisansımı tamamladım. Şuan 3500 + yan haklarla devam ediyorum. Ruhsatımı alalı yaklaşık 1 sene oldu. Şirketteki bir diğer smmm' de aöf mezunu yaklaşık 8 senedir çalışıyor maaşı net 10 bin tl. Ayrıca patron şirketindeyiz.

Meslek mensubu sayısının 100.000'i geçtiği bir ortamda işveren ve ya yöneticiler aklımıza gelen-gelmeyen bir çok kriteri iş adaylarının önüne

sürmekten çekinmiyorlar.Mesele açık öğretimlileri kötülemek değil.İyi bir firmanın iş ilanına bugün binlerce başvuru geliyor.Firma da madem

adam çok bir işe yaramayacaksa bile ingilizce bilsin istiyor, örgün öğretim mezunu olsun diyor,ehliyeti olsun istiyor hatta bekar olsun,genç

olsun,sigara içmesin, evi iş yerine yakın olsun...o da olsun bu da olsun.nasıl olsa vereceği maaş aynı, neden olmasın?

Kardeşim mühendis oldu kendini kurtardı. Şu anda ben 3500 alıyorken o 5000 alıyor. Akılsız kafam niye mali müşavir olduk ki?
Bu meslekte parada yok itibarda :banghead:

12 senedir aynı şirketteyim. Şirketimiz halka açık, kurumsal bir şirket.
Devlet üniversitesi, İktisat mezunuyum. SMMM ruhsatım var. İngilizce bilmiyorum. Aldığım maaş net 4.000 TL.

bağımlı çalışan mali müşavirim. mali işler müdürüyüm

6.500 tl net maaş.
24 saat bende duran şirket arabası ve sınırsız mazot,
değişken şekilde pirim.
oda aidatlarımda şirket ödüyor.
kısaca bu kadar.

bir mükellefimiz şirketin bünyesinde çalışacak smmm arıyor 3,5-4 gibi maaş veriyor peki bu iş için odaların belirttiği asgari ücret var mı ve buna uyulamazsa bir yaptırımı var mı,öneri şeklinde ki abartılı izmir ve istanbul odasının millletle dalga geçtiği ücret tarifesini sormuyorum adam akıllı bir çalışma yapılsa bağımlı çalışan mali müşavir muhtasarda belirtilse böylece tarifenin alttında ücret almalarının önüne geçilse ve bu da en az asgari ücretin netinin 3 katı olsa bunun içinde odalara bakanlığa her yere mail atılsa olmaz mı ?

bir mükellefimiz şirketin bünyesinde çalışacak smmm arıyor 3,5-4 gibi maaş veriyor peki bu iş için odaların belirttiği asgari ücret var mı ve buna uyulamazsa bir yaptırımı var mı,öneri şeklinde ki abartılı izmir ve istanbul odasının millletle dalga geçtiği ücret tarifesini sormuyorum adam akıllı bir çalışma yapılsa bağımlı çalışan mali müşavir muhtasarda belirtilse böylece tarifenin alttında ücret almalarının önüne geçilse ve bu da en az asgari ücretin netinin 3 katı olsa bunun içinde odalara bakanlığa her yere mail atılsa olmaz mı ?

Bizim şirketimizde SMMM ruhsatlı toplam 8 çalışan var. Bunun yanında muhasebe departmanında çalışıpta staj yapmayan arkadaşımız yok. Yani bu sayı ilerleyen dönemlerde 12-13 olacak. Bütün çalışanların minumum 3 asgari ücret alması kanunlaştırılırsa, sanırım bizde personel kısıtlamasına gidilebilir.

Ayrıca şirketlere böyle bir dayatma getirildiğinde, SMMM ruhsatı olupta iş aramakta olan arkadaşlarımıza bir nevi de engel yaratmış oluruz diye düşünüyorum.
Örneğin maaş skalası 3500 TL civarında olan bir firma, SMMM ruhsatlı bir kişinin iş başvurusunu direkt olarak reddetmek zorunda kalacak.
Zira kanunda belirtilen maaş, şirketin maaş skalasının üzerinde.

Yani böyle bir uygulamanın getirisi olduğu kadar, götürdükleri de olacak. Bunu da düşünmek gerekiyor.

bağımlı çalışan mali müşavirim. mali işler müdürüyüm

6.500 tl net maaş.
24 saat bende duran şirket arabası ve sınırsız mazot,
değişken şekilde pirim.
oda aidatlarımda şirket ödüyor.
kısaca bu kadar.

Üstad birşey soracam. Ruhsatınız dışında ekstradan ingilizce yada program bilgisi (sap vs.) gibi yetkinlikleriniz var mı? Birde ne kadar tecrübeniz var?

şirketlere böyle bir dayatma getirildiğinde, SMMM ruhsatı olupta iş aramakta olan arkadaşlarımıza bir nevi de engel yaratmış oluruz diye düşünüyorum.
Örneğin maaş skalası 3500 TL civarında olan bir firma, SMMM ruhsatlı bir kişinin iş başvurusunu direkt olarak reddetmek zorunda kalacak.
Zira kanunda belirtilen maaş, şirketin maaş skalasının üzerinde.

Ya da firmalar mecburen maaş skalalarını yükseltecekler.

Son düzenleme:
Ruhsat önemli değildir arkadaşlar..Önemli olan ıngılızce ve şirketlerde neler yaptığınızdır.Sabahtan akşama kadar Fatura,fiş,Masraf formu veya banka ekstresı girmiş;Ba-bs Mutabakatları yapmışsanız.2-3 bin Arası bir sey alırsınız...Zaten o paraya da bu işle uğraşmayın
Eğer Şirketlerde değişik projelerde yer almışsanız;Yurtdısına Raporlama bazlı çalışmışsanız,İngilizcesiniz cok ıyı ise;Uluslararası şirketlerde 5 bin den başlar..
ama sunu söylemekte fayda var..bu işte genel olarak güzel paralar kazanamazsın..tabii ki ayrıcalıklı kişiler muhakkak vardır.ama cok nadirdir..10 yıllık tecrübe dayanarak Şunu soylerebılırım ki;bu meslekte para kazanmanız cok zor..İssiz kalmazsınız ama para da kazanamazsınız..Ne ölür,Ne yaşarsınız...

Sap programi hic kullanmadim. Meslege 2004 yilinda basladim. 2013 yilinda smmm ruhsatimi aldim. Ingilizce bilmiyorum. Ek gelirler ile maasimin ortalama 8 ve 10 bin arasi degisiyor. Sikintili bir meslek mi evet sikintili. Zor meslek mi zor.

İyi bir ücret en azından bu piyasa şartlarında çok iyi bir ücret alıyorsunuz.
Ne gibi firmalar da hangi pozisyon için başvuru yaptınız ne gibi konularda kendını zı tamamlamaya çalıştınız ?

Sap programi hic kullanmadim. Meslege 2004 yilinda basladim. 2013 yilinda smmm ruhsatimi aldim. Ingilizce bilmiyorum. Ek gelirler ile maasimin ortalama 8 ve 10 bin arasi degisiyor. Sikintili bir meslek mi evet sikintili. Zor meslek mi zor.

Demekki istedikten sonra alınabiliyormuş böyle maaşlar.