2022 Yılına Ait 7440 Matrah Artırımı Matrah Farkı Tuzak Gibi

Tamam teşekkürler öyle yapacağım
Sayin Ugur6666

Bu durumu birazdaha arastirdim ve 7440 sayılı Kanuna ekli Genel Tebliğin ilgili sayfasında yer alan örnek ve açıklamalar bakildiginda ilgili tebliğe gore mükelleflere cezalı tarhiyat yapılması hukuka aykirilik teskil etmektedir.. Gerçekten de Genel Tebliğ baz alınarak cezalı tarhiyatlar yapılamaz bence dava acin

Sayin Ugur6666

Bu durumu birazdaha arastirdim ve 7440 sayılı Kanuna ekli Genel Tebliğin ilgili sayfasında yer alan örnek ve açıklamalar bakildiginda ilgili tebliğe gore mükelleflere cezalı tarhiyat yapılması hukuka aykirilik teskil etmektedir.. Gerçekten de Genel Tebliğ baz alınarak cezalı tarhiyatlar yapılamaz bence dava acin
Tamamdır üstad ciddi ciddi düşünüyorum 2 tane vergi avukatı ile görüşeceğim ama yinede ihtirazi kayıtla verip ödememiz gerekiyor değilmi

Merhaba, konu üzerinden yaptığım uygulamayı sizinle paylaşayım.
Ben düzeltmeyi 31.07.2023 tarihine verdim. (İlgili yazı bu tarihe dendiğinden cezanın terkini açısından bu tarihe verdim.) Dolayısı ile yüklü bir vergi ziyaı cezası yansıdı. Vergi dairesi düzeltmeden sonra vereceğiniz dilekçe ile cezanın terkin edileceğini söylemişti. Nakil sonrası bize bu düzeltme yazısını gönderen daire ise tam tersi tarihin 03.07.2023 tarihine kadar olması durumunda cezanın terkin edilebileceğini ve dolayısı ile cezanın kesinlik kazandığını uzlaşma yoluna gidebileceğimizi iletdi. (Yani gerçekten burada tuzak kesinlikle sözkonusu. Önce başka sonra başka konuşmalar oluyor.) Ben her iki daireye de terkin yazılarını gönderdim. Bekleyip göreceğim.
Not: Düzeltme öncesi sorduğumda ise ihtirazi kayıtla düzeltme vermenizin dava açtığınızda bir anlamı olmayacağını yazının daire tarafından size tebliğ edildiği gibi bir açıklama yaptı.

Görüştüm vergi avukatlarıyla zor girme boşuna masraf edersin aslında yüzde yüz haklısın maddeleri saydılar vs. Ama şuandaki düzende kazanmak çok zor devlete para lazım kazansanda yukarıdan döner vs. dediler sonuç olarak ihtirazi kayıtla değil kss düzeltme olarak verdim kss den kaynaklı vergi ziyaı sonradan kalkmasını beklediklerini belirtti vd. Uzlaşma başvurusıu yaptım ihtirazi kayıtta dava hakkı olsada uzlaşmaya gidemeyeceğimi söylediler yukarıdaki urum arkadaşın dediği gibi her kafadan başka ses çıkıyor vergi daireside yüzde yüz haklısın diyor ama haklı olmak bişey ifade etmiyor görmüş olduk

Görüştüm vergi avukatlarıyla zor girme boşuna masraf edersin aslında yüzde yüz haklısın maddeleri saydılar vs. Ama şuandaki düzende kazanmak çok zor devlete para lazım kazansanda yukarıdan döner vs. dediler sonuç olarak ihtirazi kayıtla değil kss düzeltme olarak verdim kss den kaynaklı vergi ziyaı sonradan kalkmasını beklediklerini belirtti vd. Uzlaşma başvurusıu yaptım ihtirazi kayıtta dava hakkı olsada uzlaşmaya gidemeyeceğimi söylediler yukarıdaki urum arkadaşın dediği gibi her kafadan başka ses çıkıyor vergi daireside yüzde yüz haklısın diyor ama haklı olmak bişey ifade etmiyor görmüş olduk
Neyse canin sagolsun oyle veya boyle cozulmus

Aslında yukarıda yazılanlara cevaben banada söz hakkı doğuyor ama,konuyu uzatmamak,diğer meslektaşlarıma ve forum yönetimine saygısızlık yapmamak adına sadece geçmiş olsun diyorum ve noktayı koyuyorum.

Olayın yanlışlığı aslında şurda başlıyor.Geçmiş yıllarda da böyleydi.
Matrah artırımına başvurup ödemeyi yapamayanların, hem matrah artırımlarını kabul etmiyorsun,hemde ödeyemediği vergiyi 6183'e dahil edip borç hanesine ekliyorsun.Neymiş efendim? Kişinin beyanı esasmış.O ki matrah artırımını geçersiz kılıyorsun,borcuda silmelisin.Borcu silmiyorsan,matrah artırımını kabul etmelisin.Yanlışlık burdan başlıyor bence.2022 uygulaması başlıbaşına farklı bir konu.Orada özellikle bu gelen vergi farkları için daireye çok suç yükleyemem.Sonuçta onlar, ben kanuna ekledim,okusaydın der,aradan sıyrılmaya çalışır.Davalar açılmış mı,kazanılan davalar var mı?Konu çok yeni,bunu da bilmiyoruz,bunu da zaman gösterecek.

Merhaba, balık baştan kokar cümlesi matrah arttırımı konusuna cuk oturuyor. Düşünceme göre çok yanlış bir uygulama. Başka ülkelerde bu uygulama varmıdır hiç sanmıyorum. Özetlemek gerekirse mükellef matrah arttırımı yapıp ilgili dönem için inceleme olmaması adına bu işlemi yapıyor. İdare de incelemeye harcayacağım zaman ve mali durumu bu yolla ilave vergi almak adına kendince kısa bir yol izliyor. Gelelim 2022 yılına önceki yapılandırma kanunlarında olmayan bir özel durumu söz konusu. Bunu vergi dairesinde görüştüğüm birkaç müdür ve şefte aynı düşüncede olduklarını söylediler.
Vergi matrahını kıyas yolu ile fark hangisi fazla ise alınmasını bir bakıma anlayabilirim. Fakat cezayı nasıl izah edeceksiniz. Yasal süresi içinde verdiğim beyan üzerinden bunu düzelt deyip gecikme zammı al sonrasında da ceza kes. Benim takıldığım durum düzeltme istenip vergi ziyaı cezasının kesilmesidir......

Ya Valla inanamiyorum devletin geldigi duruma bak ''Görüştüm vergi avukatlarıyla zor girme boşuna masraf edersin aslında yüzde yüz haklısın maddeleri saydılar vs. Ama şuandaki düzende kazanmak çok zor devlete para lazım kazansanda yukarıdan döner vs. dediler.

Ya boyle birsey olabilir mi !! Oldu olacak madem devlete para lazim. Ne diye yapilandirma cikarip millete faydalandirma,beyanname, mevzuat isiyle ugrasiyorsun bir iban ver su kadar para yatir de adam dekontu ibraz edince, inceleme.

Valla ya sabir.

Aslında yukarıda yazılanlara cevaben banada söz hakkı doğuyor ama,konuyu uzatmamak,diğer meslektaşlarıma ve forum yönetimine saygısızlık yapmamak adına sadece geçmiş olsun diyorum ve noktayı koyuyorum.
Tahsinim senin her zaman soz hakkin var. Formdaslar arasinda bazen tatli atismalar olabilir buda bu isin tuzu biberi yada gulle dikeni gibi. 😊
Saygi konusunda ise senin yerin ayri onu hic tartismiyorum. Allah herkese senin gibi arkadas, dost, meslektas nasip etsin

Merhaba, konu üzerinden hareket ile kesilen vergi ziyaı cezasının son ödeme tarihi : 30.09.2023
Buna göre herhangi bir tebligat henüz yapılmadı ve dolayısı ile sistem üzerinden uzlaşma talebinde bulunamıyoruz.
1- Daire ile görüşmemiz mi gerekir.?
2- Tebligat yapılmasını mı beklemeliyiz.?
3- Tebliğ edilmeden genel dilekçe ile uzlaşma talebinde mi bulunmalıyız / bulunabilirmiyiz.?
görüşlerinizi rica edebilirmiyim.
Teşekkürler,