255 Demirbaş- Gider Yazılan Küçük Demirbaş

Merhaba; benim şöyle bir sorum olucak
Elimde bir ft.var içinde çeşitli ev aletleri var tek tek rakamları demirbaş haddini geçmiyor.
Gider yazılabilen küçük demirbaş olarak alınabilirler tek tek.Ama topluca geçiyorlar.
Birbirleriyle ilişkili olan aletler de değil mesela;
televizyon,süpürge,su pınarı,soba sizce hangisini yapmam daha uygun topluca ofis gereçleri gibi gösterip 255 mi yoksa tek tek giderdemi.
Birde kdv dahil olarak ft.kesilmiş.oda ayrı bir dert tabi.

Ynt: 255 demirbaş-gider yazılan küçük demirbaş

tek tek
birbirleriyle bağlantılı değiller

sayın güzi sizde eta kullanıyorsunuz galiba, küçük demirbaşlar gibi saçma bir ismi olan bir hesap kodu da ancak eta da olabilirdi. :D

sayın güzi, bu arada sorunuza da cevap vereyim, fatura içinde tek başına gider- demirbaş ayırım sınırı olan 2009 yılı için (670 TL.kdv dahil) tutarı aşmayan demirbaşlar doğrudan giderleştirileceği gibi istenirse demirbaşlar grubunda da takip edilebilir.faturadaki demirbaş grubuna giren ve birbirlerinin mütemmim cüz'ü olmayan bu demirbaşları firmanın gidere ihtiyacı varsa doğrudan gidere atabilirsiniz(sınır her bir demirbaş kalemi için 2009 yılında kdv dahil 670 TL.dir.)

kdv dahil olarak kesilmişse karşı tarafa faturayı yollayın , kdv tutarını belirtin . Yoksa KDV indirim konusu yapılmaması gerekir. Faturanız tutarı yüksek olduğu için KDV ödemeniz oluyorsa fatura da değişiklik yaptırabilirsiniz.

kusura bakmayın bende eta kullanıyorum fakat böyle bir hes. kodunu ilk defa görüyorum

eta kullanmıyorum sn.partak hesap planının kullanılan programla ne alakası var ki ; istiyorsanız her programda açarsınız istediğiniz hesabı. sadece 670,00 tl sınırı geçmeyen demirbaşların hepsini aynı gider hesabına atıyoruz.770 içinde bir gider hesabına.bunu kastetmek istemiştim.

Ynt: 255 Demirbaş- Gider Yazılan Küçük Demirbaş

sn.partak,
limitlerin altında olup, demirbaş niteliğindeki bazı alımların takip edilebilmesi için bu hesap kullanılmaktadır.

güzi ' Alıntı:
Merhaba; benim şöyle bir sorum olucak
Elimde bir ft.var içinde çeşitli ev aletleri var tek tek rakamları demirbaş haddini geçmiyor.
Gider yazılabilen küçük demirbaş olarak alınabilirler tek tek.Ama topluca geçiyorlar.
Birbirleriyle ilişkili olan aletler de değil mesela;
televizyon,süpürge,su pınarı,soba sizce hangisini yapmam daha uygun topluca ofis gereçleri gibi gösterip 255 mi yoksa tek tek giderdemi.
Birde kdv dahil olarak ft.kesilmiş.oda ayrı bir dert tabi.

2009 yılı için değeri 670tl yi aşmayan peştamallıklar ile;
işletmede kullanılan ve değeri 670tl yi aşmayan alet, edavat ve demirbaşlar
amortismana tabi tutulmayarak doğrudan gider yazılabilir.

İktisadi ve teknik bakımdan bütünlük arz edenlerde bu had topluca dikkate alınır.

Senin belirttiğin aletler bir bütünlük oluşturmaz, tek tek dikkate alınır.

Örneğin; bir sinema salonundaki koltukların tek tek değil de toplu olarak dikkate alınması gerekir,
bütünlük oluşturur çünkü.

Sayın odabu, demirbaş gider yazma sınırı 670 TL.tutar Kdv dahil değildir diye ısrar ediyorsunuz ama bende bu rakam kdv dahildir diye ısrar ediyorum.Bu konuda genellikle üstadlarım dahil olmak üzere pek çok meslektaş da hep yanılmaktadır.

fatura düzenleme sınırı ile ilgili bir 91 nolu kdv genel tebliğinden alıntıdır.

91 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin A/7 bölümünde, "Bu tebliğ kapsamına giren her bir işlemin bedeli [/b] Vergi Usul Kanununa göre o yıl için geçerli fatura düzenleme sınırını aşmadığı takdirde hesaplanan katma değer vergisi tevkifata tabi tutulmayacaktır. Fatura düzenleme sınırı 2004 yılı için katma değer vergisi dahil 440 milyon lira olduğundan, bu yılın sonuna kadar katma değer vergisi ile birlikte 440 milyon lirayı geçmeyen işlemler için tevkifat uygulanması söz konusu değildir." açıklaması yapılmıştır.
Buna göre, Vergi Usul Kanunu hükümleri çerçevesinde 2005 yılı için fatura düzenleme sınırı olarak belirlenen 480 Yeni Türk Lirası, 1/1/2005 tarihinden itibaren tevkifata tabi tutulmayacak işlemlerde dikkate alınacak tutar olacaktır.

V.U.K MADDE 3-Vergi kanunları lafzı ve ruhu ile hüküm ifade eder. Lafzın açık olmadığı hallerde vergi kanunlarının hükümleri, konuluşundaki maksat, hükümlerin kanunun yapısındaki yeri ve diğer maddelerle olan bağlantısı gözönünde tutularak uygulanır.
Arkadaşlar burada lafzın açık olmadığı bir durum sözkonusudur.Çünkü V.U.K 232 md. de
Birinci ve ikinci sınıf tüccarlardan ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerden satın aldıkları emtia veya onlara yaptırdıkları iş bedelinin aşağıdaki haddi geçmesi veya bedeli bu hadden az olsa dahi kişilerin istemeleri halinde emtiayı satanın veya iş yapanın fatura vermesi mecburidir.denilmekte olup emtia yada iş bedeli deyiminden ilk bakışta kdv hariç bir tutar anlaşılmaktadır.Bu gerçekten de doğru bir bakıştır.Ancak ilgili kdv tebliğlerine bakıldığında işlem bedelinin fatura düzenleme sınırını aşmadığı takdirde ifadesi kullanılmış olup yine aynı tebliğlerde fatura düzenleme sınırı kdv dahil .... TL.dir denilmektedir.Bana kalırsa ya ilgili tebliğler hatalıdır, ya da kanun lafzı yeterince açık değildir.zaten yeterince açık olsaydı maliye bu tebliğleri yayımlarken bu hususa özellikle dikkat ederdi.Şimdi ne yapılmalı diye soracak olursanız eğer kdv dahil olarak uygularsanız inceleme esnasında başınız ağrımaz.Karar uygulayıcılarındır.
saygılarımla,

Bu arada küçük demirbaşlar :D konusunda, gülmekten yazamıyorum da :D program mikro da olabilir (eta olmadığı anlaşıldı yükselen seslerden)bir yerde görmüştümde görünce zaten koptum :D bana kusura bakmayın diyen ilgili arkadaşlar, asıl siz kusura bakmayın çok komik bir ismi vardı hesap planında da(küçük demirbaşlar :D :D :D o itibarla...

Sn.Partak bilemediniz microda kullanmıyoruz hatta dos tabanlı bir muhasebe programıda kullanmıyoruz...konuyu asıl amacından saptırıyorsunuz.burada benim hangi programı kullanığım değil çok farklı bir konuda bilgi almak için karşılıklı danışıyoruz.peki siz 670,00 altındaki demirbaş yazılmayanları hesap planında nerede takip ediyorsunuz.çok merak ettim de...

PARTAK ' Alıntı:
Bu arada küçük demirbaşlar :D konusunda, gülmekten yazamıyorum da :D program mikro da olabilir (eta olmadığı anlaşıldı yükselen seslerden)bir yerde görmüştümde görünce zaten koptum :D bana kusura bakmayın diyen ilgili arkadaşlar, asıl siz kusura bakmayın çok komik bir ismi vardı hesap planında da(küçük demirbaşlar :D :D :D o itibarla...

Merhaba

Sn PARTAK , bu konuyu neden garip karşıladınız inanın ben de anlayamadım.

" demirbaş sınırını geçmeyen" ve bu nitelikte olanları direkt olarak ilgili 7? li Gider Hesaplarında giderleştirebiliriz ve adına da " Gider Yazılan Küçük Demirbaşlar " deriz.

Sizce sakıncası ??

Sadece bana cevap yazan arkadaşlara sesleniyorum, olayı asıl siz şu an amacından saptırdınız nedenmi?şöyle oluyor cevabı, benimki kendi açımdan bir değerlendirme idi.Bu ülkede ifade özgürlüğü yokmudur?Bana bu isim komik geliyor sadece, olamazmı yani? bana komik geliyor işte arkadaş o kadar.Benim kendi açımdan açıklamam budur.Sadece komik o kadar.Başka bir açıklaması da yoktur.Bu arada sayın güzi, ben kdv dahil 670 TL nin (2009 için) altında kalan demirbaşları(bakınız küçük demiyorum :D) örneğin bir faks cihazını işletmenin o demirbaşı nerede kullanacağına bağlı olarak hizmet üretim bölümünde ise 740 alt hesaplarda, pazarlama satış dağ.departmanında kullanılacaksa 760 alt hesaplarında veya genel yönetim kısmı için ise 770 alt hesaplarda takip ediyorum umarım açıklamalarım size faydalı olmuştur.