fonradar

27103 Teşvik Hk.

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Üstat; 1 işçi var ayda toplam 4 - 5 gün çalıyor
Ikinci işçiyi işe aldık. Bu işçi ayda 30 gün çalışacak. 72103 den yararlanmamizda sıkınti var mi ?
Bu soruyu daha önce de sormuştum ama bulamadım?
Teşekkür ederim

Üstat; 1 işçi var ayda toplam 4 - 5 gün çalıyor
Ikinci işçiyi işe aldık. Bu işçi ayda 30 gün çalışacak. 72103 den yararlanmamizda sıkınti var mi ?
Bu soruyu daha önce de sormuştum ama bulamadım?
Teşekkür ederim
Merhabalar;
Teşvik şartlarında, hem 1. işçi, hem de 2.işci için 30 gün zorunluluğu yok.
Olaya burdan bakarsak, diğer işçi ve işveren şartları da uygunsa yararlanır.

Merhaba,
2021 yılında çalışan sayısı 3 (iki kişi 27103 den faydalanmakta.)
2022 de bir kişi daha alınacak. Toplam sayı 4 olacak. İlave edilen 4. kişi 27103 den faydalanacak.
Sorum şu, 2022 de 1 kişi ayrılma durumu sözkonusu. (Şirket ortaklığı olma durumu var.)
Bu durumda sayı tekrar 3 olacağından ilave gelen işçinin teşviği devam edermi.?

27103'ün güzel bir tarafı var.E-bildirge onaylanırken sistem kontrol edip hata mesajı veriyor.Hata geldiği anda onaylamayıp düzeltilebiliyor.6111'de böyle bir imkan yok diye biliyorum.Hatalıda olsa o an bildirgeyi onaylıyor.
Bu arada 27103'de gelir vergisi teşviki sonlandırıldı diye biliyorum.Sizde dikkat edin

Merhaba,
2021 yılında çalışan sayısı 3 (iki kişi 27103 den faydalanmakta.)
2022 de bir kişi daha alınacak. Toplam sayı 4 olacak. İlave edilen 4. kişi 27103 den faydalanacak.
Sorum şu, 2022 de 1 kişi ayrılma durumu sözkonusu. (Şirket ortaklığı olma durumu var.)
Bu durumda sayı tekrar 3 olacağından ilave gelen işçinin teşviği devam edermi.?
Etmez........

Aşkın senin cevaplarına bayılıyorum yaa.
"etmez...evet....yaparsın....olmaz...." :) tek kelimelik yanıtlar,buna bi ben alışamadım :)

Merhabalar,

12.10.2020 tarihinde sigorta açılışı yaptığımız firma çalışanlarından şartları sağlayanları; Ocak 2021 tarihinden itibaren (3 Ay Şartı) yıl süresince 17103 sayılı teşvikten faydalandırdık. 2021 yılı son 6 ay personel ortalamamız 22 .
Teşviği devam eden kişi sayısı ise 3. (Görünen teşvik bitiş tarihleri : 30.06.2022)

2022 Ocak ayından itibaren direkt olarak 2021 yılı ortalamasıyla mı ilerleyeceğiz, yoksa istisnai başka bir durum var mıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim .

• Beğen
Etkileşimler: tpe
Merhabalar,

12.10.2020 tarihinde sigorta açılışı yaptığımız firma çalışanlarından şartları sağlayanları; Ocak 2021 tarihinden itibaren (3 Ay Şartı) yıl süresince 17103 sayılı teşvikten faydalandırdık. 2021 yılı son 6 ay personel ortalamamız 22 .
Teşviği devam eden kişi sayısı ise 3. (Görünen teşvik bitiş tarihleri : 30.06.2022)

2022 Ocak ayından itibaren direkt olarak 2021 yılı ortalamasıyla mı ilerleyeceğiz, yoksa istisnai başka bir durum var mıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim .
Bu konu ile ilgili soru bende soracaktım henüz yanıt veren olmamış?

İşe girdikleri tarihte ortalamaları ne ise odur, teşvik süresi bitene kadar değişmez. Yeni dosyaysa ortalamaları 0'dır ve öyle kalacak.

2022 yılında işe giren ve teşvik şartlarını sağlayan personellerin ortalaması ise 2021 yılının senelik çalışan personel ortalaması olacaktır.

• Beğen
İşe girdikleri tarihte ortalamaları ne ise odur, teşvik süresi bitene kadar değişmez. Yeni dosyaysa ortalamaları 0'dır ve öyle kalacak.

2022 yılında işe giren ve teşvik şartlarını sağlayan personellerin ortalaması ise 2021 yılının senelik çalışan personel ortalaması olacaktır.
Teşekkürler iyi çalışmalar...

Merhaba bir sorum daha olacak 2021 ortalama işçi sayısı şartlarına uygun bir işçi 27103 den faydalanıyor, 2022 ortalama sayısına 27103'den faydalanan işçi dahil edilebilirmi? Teşvikli işçi haricindemi ortalamaya bakmak gerekiyor 2022 yılı için ?

Misal;
2021 ortalama sayısı 3 - 1 kişi faydalanıyor
2022 ortalama sayısı 4 - 1 kişi faydalanıyor

Çalışan sayısı 5.

Bu durumda her 2 si de faydalanır. Hatta 2021 de 2 kişi faydalanan varsa 3 kişi de teşvikten faydalanır.
Tabii güncelleme yapmadılarsa bu konu hakkında.

Zaten 27103-17103 teşvikleri hatalı onaylamanıza izin vermez, o yüzden rahatça deneme yanılma yapabilirsiniz.

• Beğen
Bu teşviklerin istihdamın desteğine bir faydası olduğuna baştan beri inanmayanlardanım.İşsizlik oranları da bunun bir ispatı. Boşu boşuna bulmaca çözdürüyorlar bize.