274 sayılı gelir vergisi genel tebliği hakkında

merhabalar,
Bugün resmi gazetede yayınlanan 274 sayılı tebliğe göre ücret gelirlerinde %27 ve %35 lik dilimlere ait vergiye tabi gelirler değişti.Bu durumda muhtasar beyannameden mahsup yoluyla geri alınacak vergi personele mi ödenecek,yoksa daha önce gider yazılan tutardan düşülebilir mi?Personelle genelde netten anlaşan firmalar,bu ödemeyi personele yapmayı istemez.
Teşekkür ederim

Ynt: 274 sayılı gelir vergisi genel tebliği hakkında

01.08.2010 tarihinde, muhtasar beyannamede 6009 sayılı kanuna göre değişiklik yapıldı. Ücretleri yeni düzenlemeden etkilenen çalışanlar için muhtasar beyannamenin ekler bölümünde bugüne kadar kesilen gelir vergisi ile yeni düzenlemeye göre olması gereken vergiler aylar itibariyle gösterilecek. Bu vergi ödenecek toplam vergiden mahsup ediliyor.
Ben vergi farklarını 360 (B) / 335 (A) şeklinde gösterilip personele ödeme yapacağım.

teşekkür ederim arkadaşlar.ben bakmışım ama görememişim.2010 gelir vergisi tarifesi değişti.önceki tarifeye göre gelir vergisi kesintisi fazla yapılanlara iade yoluna gidilecek.:)kolay gelsin.

Bülent249 tebliği tekrar okudum,haklısınız çalışana iadesi gerekiyor.Tebliğin 2.Konu ile ilgili mevzuat kısmında(6009 dan alınan kısım) ;kanunun yayımlandığı tarihe kadar yapılmış olan gelir vergisi tevkifat tutarlarının yapılan değişikliklik uyarınca hesaplanan vergiden fazla olması halinde,fark vergi tutarının terkin edilecegi,tahsil edilmesi durumunda mükelleflerin sonraki dönemlerde ödeyecekleri gelir vergisinden mahsup edilecegi ya da red ve iade olacagı yazıyor.Mükellef ücret geliri elde eden kişi olduguna göre iade ona yapılacaktır.Teşekkür ederim.

Benim müşterilerimde çalışanların çoğu asgari ücret üzerinden bordro yapılamakta. Değişen gelir vergisi dilimlerine göre geriye dönük bi değişiklik, yeniden hesaplama yapmak gerek miyor değil mi? okuduğum kadarıyla

Asgari ücretliler %15 lik ilk vergi dilimini geçemediği için yeni bir hesaplama yapmanıza gerek yok.

arkadaşlar okuyorum okuyorum bu tebliğde ne yapılması gerektiğini anlamıyorum ağustos itibariyle mi vergi dilimlerini değiştirmemiz gerekiyor önceki dönemleri ne yapacağız gerçekten biri açıklarsa bu konuyu çok sevineceğim :(

Bu konu bana çok abartılıyor gibi geliyor. Vergi matrahı Haziran sonu itibariyle 50.000 TL.yi aşan çok kişi mi var? Yani aylık vergi matrahı ortalama 8.333 TL...
Sn.esanss77 temmuz ayı bordrosunu yapmadan vergi dilimlerini yeni düzenlemeye göre değiştiriniz. Öncelikle haziran sonu itibariyle vergi matrahı 50.000 TL.yi aşan çalışanınız varmı ona bakın. Aşan yoksa yapacağınız hiç bir işlem yok. Varsa yukarıdaki cevabımı okuyunuz.

Zaten büyük olasılıkla önceki dönemde aşanlar çok azınlıktır.
Tebliğ iade edilecek diyor.

peki 2009 yılı ne olacak????? ;)

arkadaşlar bizde aşanlar var aradaki farkı nasıl yapacağız ???

Bizde de Nisan itibariyle aşanlar var, aşanlar için yeni tarifeye göre ocaktan itibaren bordro düzenlenip toplam kişi bazında toplamda yapılan tevkifat ve yeni tarifeye göre yapılması gereken tevkifat farkları aylar bazında tespit edilip muhtasar ekinde listelenip toplam fark tutarı temmuz muhtasarında mahsup edilecek.

bu sadece ücret gelirlerini kapsamayak değilmi.yıllık gelir vergisi mükelleflerininde tümü kapsayacak.sorduğum soru saçma gelirse şimdiden özür dilerim.geçici vergilere çalışıyorum.gözüm görmüyor.teşekkürler

Merhaba Arkadaşlar

Ağustos 25'e kadar izinde olacağım. Bu sebeple tebliğin gereğini bir sonraki ay yapabilir miyim?

Temmuz ayını yeni vergi dilimlerine göre hesaplatacağız. Dolayısıyla Temmuz ayı için fark çıkmayacak. Ancak Ocak - Haziran ayları için işlemleri yapmak için izinden dönmem gerekiyor.

Bu ayların farklarını 25 Ağustostan sonra hesaplatıp, Ağustos beyannamesi ile versek olur mu? Bunu engelleyen bir ifade var mı?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

bulent249 ' Alıntı:
01.08.2010 tarihinde, muhtasar beyannamede 6009 sayılı kanuna göre değişiklik yapıldı. Ücretleri yeni düzenlemeden etkilenen çalışanlar için muhtasar beyannamenin ekler bölümünde bugüne kadar kesilen gelir vergisi ile yeni düzenlemeye göre olması gereken vergiler aylar itibariyle gösterilecek. Bu vergi ödenecek toplam vergiden mahsup ediliyor.
Ben vergi farklarını 360 (B) / 335 (A) şeklinde gösterilip personele ödeme yapacağım.
peki çalışana ödediğiniz maaş sabit bir rakamsa örneğin 20,000 TL yine de geri ödeme yapacak mıyız? ayrıca tebliğin 3.1. maddesinde 1/1/2010 tarihinden itibaren kendi hesaplarında düzeltme yaparak ifadesi neyi anlatmak için?yardımlarınızı bekliyorum
saygılar;
bil_gin