30 Günden Az Sigortalılık Hakkında ( İsteğe Bağlı İle Tamamlama...)

iyi günler...

30 günden az sigortalılık durumunda (mesela 15), eksik gün kadarını da isteğe bağlı olarak ödeyip 30'a tamamlamak zorunda olduğumuza dair birşey duydum. bu doğru mudur?

doğru ise işlem sıramız ve evrak mevzusu nasıl olacak acaba?

Eksik gün sebebine göre durum değişiyor.Eğer rapor , ücretsiz izin (1 ayı aşmamak şartıyla) , puantaj kaydı gibi nedenlerle oluşuyorsa eksik gününüz bir ödeme yapmanıza yani 30 güne tamamlamanıza gerek yok.Ancak kısmi süreli (part-time) sözleşme veya çağrı üzerine çalışma gibi durumlar varsa o zaman kalan eksik günleri GSS veya isteğe bağlı sigorta ödeyerek tamamlamanız lazım.Bunun içinde en yakın SGK'ya gidip gelir tespiti yaptırmalısınız.

Dediğim gibi önce eksik gün sebebinizin ne olduğunu bilmek gerekiyor.

Selamlar
Sorudan anlaşıldığı kadarıyla eksik gün sebebi part time çalışma amacıyla doğmuş olsa gerek.
Bildiğim kadarıyla 30 günden eksik kalan diğer günleri isteğe bağlı prim ödeyerek kapatmanız mümkün değil. Çünkü isteğe bağlı sigortalılık günümüz kanunlarında bağkur sgortalılığı kapsamında sayılmaktadır.Bu aşamada 15 gün ssk'lı 15 günde bağkurlu olup 30 güne tamamlamak gibi bir şansınızın olmadığı görüşündeyim.
Ayrıca genel sağlık sigortası kanunu kapsamına dahil iseniz (kriterleri incelemek lazım) 30 günden kalan eksik günleriniz içinde genel sağlık sigortası primi ödemeniz gerekecektir.Ödeyeceğiniz bu primler 30 günü tamamlamak adına emeklilik sürenize bir katkıda bulunmayacaktır.Fakat kesintisiz sağlık yardımı alabilmeniz için prim gün sayısını tamamlamanıza yarayacaktır.
Bilgim bu yöndedir.
Saygılar

evet, tamamiyle işçinin part time (saatlik olarak değil de ayın bazı günleri adına) çalışması sebebiyledir.

peki, bu durumda "kesintisiz sağlık yardımı alabilmemiz" için kalan günleri GSS primi ödememiz gerekiyorsa, bu kanuni bir zorunluluk değil diyebiliyor muyuz? (yani GSS ödenmediğinde / başvuru yapılmadığında herhangi bir ceza durumu söz konusu olmayacak mıdır?)

ve aylık prim bildirgesine eksik gün nedeni olarak ne yazmamız gerekecek?

Selamlar
Genel Sağlık Sigortası kapsama dahil sigortalılar için bir zorunluluktur.Sağlık hizmetlerinden yararlanılıp yararlanılmadığına bakılmaz.Eğer bu kişi bu kapsama giriyorsa (kapsam alanı geniştir,tebliği okumanız ve kendi açınızdan değerlendirmeniz lazım) kalan eksik günler için sigortalıya prim borcu tebligatı yapılabilir.
Yani özetle,bu primi ödemesi gereken kişi "sağlık yardımı almıyorum o halde ödememe gerek yok" diyemez.Bu zorunluluktur.Başvuru yapılmadığında aylık gelirin listede belirtilen en yüksek haddi baz alınarak re'sen hesaplama yapılır ve sigortalıya tebliğ edilir.
Eksik gün nedeni olarak ta "kısmi süreli çalışma/kısmi istihdam" seçilmelidir.
Saygılar

sayın twolf:

peki öyleyse. biz işe girişi yaptıralım. sigortalı da en yakın SGK'ya gidip gelir tespitini yaptırsan. zaten orada yönlendirirler sanırım bundan sonrası için...

çok teşekkürler herkese...

Selamlar
Sorudan anlaşıldığı kadarıyla eksik gün sebebi part time çalışma amacıyla doğmuş olsa gerek.
Bildiğim kadarıyla 30 günden eksik kalan diğer günleri isteğe bağlı prim ödeyerek kapatmanız mümkün değil. Çünkü isteğe bağlı sigortalılık günümüz kanunlarında bağkur sgortalılığı kapsamında sayılmaktadır.Bu aşamada 15 gün ssk'lı 15 günde bağkurlu olup 30 güne tamamlamak gibi bir şansınızın olmadığı görüşündeyim.
Ayrıca genel sağlık sigortası kanunu kapsamına dahil iseniz (kriterleri incelemek lazım) 30 günden kalan eksik günleriniz içinde genel sağlık sigortası primi ödemeniz gerekecektir.Ödeyeceğiniz bu primler 30 günü tamamlamak adına emeklilik sürenize bir katkıda bulunmayacaktır.Fakat kesintisiz sağlık yardımı alabilmeniz için prim gün sayısını tamamlamanıza yarayacaktır.
Bilgim bu yöndedir.
Saygılar

tahsin üstadım iyi akşamlar,
isteğe bağlı ile tamamlamak istediğinde 4/a dan sayılıyor ...( kontrol edeceğim )

merhabalar ,ben bu sene üniversiteden mezun oldum haziran ayında ve şuan bir şirkette part-time olarak çalışıyorum.sözleşmem 29 ağustos tarihinde bitiyor ve o tarihten sonra part-time çalışmayacağım.henüz gelir tespiti yaptırmadım ve gerek var mı sizce ? nasıl olsa 1 ay kaldı bitmesine dha sonra işsiz statüsüne geçeceğimden dolayı devlet benden prim isteyemez sağlık için.

merhabalar ,ben bu sene üniversiteden mezun oldum haziran ayında ve şuan bir şirkette part-time olarak çalışıyorum.sözleşmem 29 ağustos tarihinde bitiyor ve o tarihten sonra part-time çalışmayacağım.henüz gelir tespiti yaptırmadım ve gerek var mı sizce ? nasıl olsa 1 ay kaldı bitmesine dha sonra işsiz statüsüne geçeceğimden dolayı devlet benden prim isteyemez sağlık için.

Part-time çalıştığınızda kalan eksik günlerinizi kendiniz ödemeniz gerekiyor.Diyelimki 15 gün çalıştınız 1 ay içinde geriye kalan 15 günüde kendiniz gss primi olarak ödemelisiniz.Ayrıca işsiz olsanız bile gss primi ödemeniz gerekiyor.Ama işsiz olduğunuz için düşük bir tutar ödersiniz.Bunun için en yakın SGK'ya gidip gelir tespiti yaptırın biran önce.Daha sonra cezalı ödemeyin.