3065 ihraç kayıtlı satış

Merhaba

7 ayda 3065 li satışımız oldu 1000 adet kadar ihracatcı firma ürünlerin 900 adetini 7 ay da çıktı geriye kalan 100 adetini de 8 ayda çıkmış ben 7 ay daki kdv beyannamem de hesablanan kdv nin içine 1000 adet in kdv sini yazdım 3065 li kısmın dada 900 adettin kdv iadesini taleb ettim şimdi şimdi bu 100 adet ürünü kdv beyanın da nasıl göstermem gerekir

Ynt: 3065 ihraç kayıtlı satış

100 adetin kdv sini hesaplayıp iade edilmesi gerek kdv kısmına yazman lazim hesaplanan la işin olmaz
100 adetin matrahını ve kadevesini hesaplayıp tam istisna kısmına giren işlemlerde belirtecen

100 adet ürünün kdv sini tam istisna kısmına neden yazıyoruz mallar 3065 li ihraç kayıtlı satılıyor ihracatı ben yapmıyorum sonuçta

100 adein satış faturasını işlemiyecek misiniz 601 işleyeceksiniz ve bu matrahda Teslim ve Hizmetlerin Karsılıgını Teskil Eden Bedel (aylık) ta görünmesi gerekmiyor mu.peki siz 7. ayın iadesini isterken beyanamde nasil bildirdiniz bakarmısınız bi.

ben imlatçı firmayım 3065 li satışımı neden 601 li hesablarda göstereyim 3065 li satışlarımı 600 hesablarda tutuyorum sonuç olarak ben iç piyasa ya satıyorum adam alıyor malı ihracat yapıyor ihracatcı firma malı yurt dışı ettiğin de kayıtlarını 601 hesabların da tutuyor.7 ay kdv beyanım da satmış olduğum 1000 adetin kdvsini hesablanan da kdv gösterdim. Kdv beyanım da da ihrac kayıtlı satışlar kısmın da 900 adet ürünün kdv sini taleb ettim 3065 li satışların tam istisna kısmın a giren işlem lerde beyan etmemiz alakasız olmazmı

ya özür dilerim ben sorunuzu yanliş okumuşum ben sizi imalatcı değilde ihracat cı firma olarak gördüm bi daha özür dilerim

kdv beyannamesinde ihracatın gerçekleşmesini beklemeden tamamını beyan etmeniz gerekir.
ihracatçı firmanın 3 ay içinde ihracatı gerekiyor.
ihraç kayıtlı satışlar kısmında 1000 adet beyan etmeliydiniz.

ihraç kayıtlı teslimler de 1000 adet beyan etmeliydim fakat gelen gümrük beyanın da 900 adet ürün çıkış yapılmış 3065 li satışların kdv iade sine konu olabilmesi için malım yurt dışı edilmesi gerekmezmi gerekir sonuç olarak bakılcak olursa ben 7 ay da 1000 adet ürünü 3065 li satış yapıyorum ihracatcı firma bu malı 3 ay içinde yurt dışı etmesi gerekiyor ihracat cı firma 7 ay da satığım malın 900 adetini 7 ay da yurt dışı ediyor ben kdv beyanın mı yaparken 1000 adet ürünün kdv sini hesablaanan kdv tutarım da belirtiyorum gene kdv beyannamem de ihrac kayıtlı teslimlere ilişkin bildirim de ise ürünlerimin 900 adet i ilgili ay da yurt dışı edildiği için 900 adetlik ürünün kdv si taleb ettim. Geriye kalan 100 adet ürünün de 8 ay da çıktığına göre 8 ay kdv beyanım da 100 adetlik ürün kdv sini taleb etmem gerekmezmi

7. ayda yapmiş olduğunun işlemin aynısını yapacaksınız 900 adetin kdv sini yazdığınız yere sadece 100 adetin kdv sini yazacaksınız

1000 adetin matrahı 5000 desek kdv si 400

İHRAC KAYITLI TESLİMLER

teslim bedeli oran hesaplanan kdv yüklenilen kdv
7.ay 5000 8 400 360
8.ay 5000 8 400 40

hayır ihracatın sonraki ay gerçekleşmesinin sizin beyanınız ile bir alakası yok.
sadece iade talebinizi ya da mahsubunuzu 900 için hemen 100 adet için çıkış itibariyle yapabilirsiniz.

bu şekilde kdv1 beyanı olmaz neden olmaz sistem kabul etmez ihrac kayıtlıi satışlarımıza beyannamemize yazdığımızda yüklenen ve hesablanan kdv birbirne eşit olmalıdır der ve uyarı verir ve beyannameyi kaydetmez

teslim bedeli oran hesaplanan kdv yüklenilen kdv
7.ay 4500 8 360 360
8.ay 500 8 40 40

daha önce böyle bi beyanda bulunmadım ondan dolayı pek bilmiyorum ama eyer ki öyle bi hata verir se o zaman bu işlem doğrudur.

evet bu işlem bana göre de doğrudur gibi geliyor ama bunun la ilgili tebliğ vs. bulamadım kafam da bundan dolayı karışık

bağlı olduğunuz vergi dairesi ile görüşün bu konuya bakan memur arkadaşlar ın bilgisi vardır muhakak

öncelikle senin kaydın ihraç kayıtlı

bu durumda sen ihraç kayıtlı faturanı tek seferde girip ihraç kayıtlı diye bildirmen gerek
yüklenilen kısmı iade kısmında belirtmek gerek

sonra ihraççı firma 3 ay içinde iracı yapar
bunun üzerine siz vd talepte bulunursunuz

bunlar sizin için ön bilgi, bilen birinden yardım alsanız sizin için iyi olur, sonuçta teferruatı çok burda anlatmakla bitmez siz ihraç kayıtlı imalatçıdan aldı iseniz kdv dikkate almayın ürünü giriş şekli ile çıkın ve 3 ay içinde gçb elinizde olmalı ve gçb imalatçı firmaya geldiği ayda gönderin aynı işlemleri onlar yapacaktır. aksi takdirde vergi dairesi onlardan oda sizden bu kdv tahsil edecektir.

İmalatçılar KDV iadelerini, ihracatçı firmalara ihraç kaydıyla teslimlerinin ihracatçı firma tarafından 3 ay içerisinde ihraç edilmiş olması koşulu ile, ihracatın gerçekleşmiş olduğu döneme bakılmaksızın beyan dönemlerinde ve tamamını alabiliyorlardı. Yeni uygulamada ise; İade, ihraç kaydıyla teslimin yapıldığı dönemde değil, bu teslimle ilgili ihracatın gerçekleştiği dönemde gerçekleşen ihracata isabet eden tutar üzerinden yapılacaktır. Ancak; KDVK-24 no.lu sirküleri ile getirilen düzenleme, uygulamaya yönelik açıklıkta değildir.

İmalatçılar, bundan böyle ihraç kaydıyla teslimlerinin ihracatçı firmalar tarafından hangi dönemde ihraç edildiğini sürekli takip etmek ve gümrük çıkış beyannamelerindeki yurtdışı ediliş tarihlerini dikkate alarak beyan ve iade işlemlerini buna göre yapmak zorunda kalacaklardır.

KDV Sirküleri 60/08.08.2011
7.1. İhraç Kayıtlı Teslimlerin Beyanı
İhraç kaydıyla teslimlere ilişkin beyan, teslimin yapıldığı döneme ait 1 No.lu KDV Beyannamesinin "Tevkifat Uygulanmayan İşlemler" ile "İhraç Kaydıyla Teslimlere İlişkin Bildirim" tablolarına dahil edilmek suretiyle yapılmaktadır.
"Tevkifat Uygulanmayan İşlemler" tablosuna yapılan kayıt ile bu teslimler üzerinden hesaplanan KDV nin beyanı sağlanmakta, "İndirimler ve İhraç Kaydıyla Teslimler" kulakçığının "İhraç Kaydıyla Teslimlere İlişkin Bildirim" tablosunda yapılan kayıt neticesinde de "Tecil Edilebilir KDV", "Tecil Edilecek KDV" ve "İhracatın Gerçekleştiği Dönemde İade Edilecek Tecil Edilemeyen KDV" tutarları belirlenmektedir.
İhraç kaydıyla teslimlerde tecil edilemeyen KDV nin iadesi, ihracatın gerçekleştiği dönemde yapılabilmekte, ihracatın kısmen gerçekleşmesi halinde, gerçekleşen kısma isabet eden tutar iade edilmektedir.
95 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (4.1.) bölümünde, ihracatın gerçekleştiği dönem beyannamesinin herhangi bir satırına, bu şekilde hesaplanacak iade tutarının yazılmayacağı açıklanmıştır.
Bu durumda, iade işlemi aşağıdaki şekilde gerçekleştirilecektir:
- Mükellefler, ihraç kaydıyla teslim ettikleri malların kısmen veya tamamen ihraç edilmesi halinde, iade talep dilekçesi ve gerekli belgelerle vergi dairesine başvurarak ihracatı gerçekleşen kısma isabet eden tutarın nakden veya mahsuben iadesini talep edeceklerdir.
- Vergi dairesi beyanname verilmesini beklemeden talebi değerlendirerek genel hükümler çerçevesinde talebi sonuçlandıracaktır. Red ve iade, ihraç kaydıyla teslimin yapıldığı dönem beyannamesine dayandırılacaktır.
- Mükellef, bu iade tutarını hiçbir beyannamede göstermeyecektir. İhraç kaydıyla teslimin gerçekleştiği dönem beyannamesinin "İhracatın Gerçekleştiği Dönemde İade Edilecek Tecil Edilemeyen KDV" satırında bir tutar yer alması ve iade başvurusunun gerekli belgelerle birlikte usulüne uygun olarak yapılması, iade talebinin yerine getirilmesi için yeterlidir.
İade, beyanname dışında gerçekleştirileceğinden, ihracatın gerçekleştiği tarihten sonra ortaya çıkacak bu iade talebine ait tutarın herhangi bir beyannameye dahil edilmesinin, mükerrer iadeye ve dolayısıyla cezalı tarhiyatlara yol açabileceği hususuna dikkat edilmelidir.

vergi dairesiyle yapılan görüşme neticesin de memurun dediği kdv beyanın da ihrac kayıtlı satışın ilgili dönem GÇB çıkış adetlerine göre yapılacağını söyle di

yani bu durum da 900 adetlik satışın kdv tutarını 7 ay beyanım da 100 adetlik satışın kdv sini ise 8 ay beyanım da göstermem gerektiğini söyledi