321-421 Hesap Hakkında

Onore

Katkı Sunan Üye
İyi günler.

Aklıma takılan bir durum oluştu. Her ne kadar Muhasebede dönem sonunun 31.12 olduğunu bilsem de bazı kaynaklar 421 no'lu hesabın kullanılması için senedin gününden itibaren 1 seneden uzun vadeli olması gerektiğini yazmışlar. Durduk yerde aklım karıştı. Acaba yanlış mı biliyorum diye düşünüyorum.

Örneğin 01.10.2017 tarihinde 6 ay vadeli yazılmış bir senedin kaydı yapılırken 421 hesaba yazılması gerekmez mi? Yeni yılda da 321 ile virman olması gerekmez mi? 421 hesabın kullanılması için illaki senet vadesinin 01.10.2018 ve sonrası mı olması gerekiyor? Bilgi fazlalığı gerçekten kafa karıştırıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

Son düzenleme:
Merhaba
421 hesap kodu açıklamasında "1 yıldan daha fazla vadeli olan" şeklinde bir ibare mevcuttur.Buradaki yıl ifadesini kelime anlamı olarak "yıl yani 365 gün" olarak anlamak gerekecektir.Yani ilgili dönem sonuna kadar değil,1 yıl olarak değerlendirmek icab eder.Bu durumda 01.10.2017 tarihinde 6 ay vadeli senet 2018'e sarkacağı düşünülsede süre olarak 1 yılın altında bir senet olacağından 321 kullanmak icab edecektir.
"421 hesabın kullanılması için illaki senet vadesinin 01.10.2018 ve sonrası mı olması gerekiyor?"
Evet,hesap tanımlamasına göre böyle olmalıdır.

Bu konu benim de aklıma çekleri getirdi çek de sözde vade olmaz ama bizim ülkemiz de olur zaten ona göre düzenleme de yaptılar bir de vadeli çeklerde bir sonraki yıl için senet oluyor o da ayrı bir konu çek-senet-kredi-sigorta-hisse seneti-tahvil-bono-gelir gider tahakkukları vb hesaplar da dönem ayrımı önem arz eden konular ,dikkat etmek lazım

Merhaba
421 hesap kodu açıklamasında "1 yıldan daha fazla vadeli olan" şeklinde bir ibare mevcuttur.Buradaki yıl ifadesini kelime anlamı olarak "yıl yani 365 gün" olarak anlamak gerekecektir.Yani ilgili dönem sonuna kadar değil,1 yıl olarak değerlendirmek icab eder.Bu durumda 01.10.2017 tarihinde 6 ay vadeli senet 2018'e sarkacağı düşünülsede süre olarak 1 yılın altında bir senet olacağından 321 kullanmak icab edecektir.
"421 hesabın kullanılması için illaki senet vadesinin 01.10.2018 ve sonrası mı olması gerekiyor?"
Evet,hesap tanımlamasına göre böyle olmalıdır.

Çok teşekkür ederim üstadım. Nihayet düzgün bir cevap ve açıklama okuyabildim sayenizde. Saygılar.