3600 gün le haketmiş olduğum tazminat hakkında..

merhaba arkadaşlar,
kafamı çok kurcaladı,hatta sgk bölge müdürlüğüne bille sordum ama kimse doğru dürüst cevap veremedi,herkes ali tezel gibi değilki:)
ben 6 ay önce iş değiştirme sebebi ile işimden ayrıldım,ayrılırkende nasıl olsa 3600 gün prim ve 15 yıl sigortalılık süresi ile kıdem tazminatı hakkım var diye,bir süre işyerinden tazminatımı istemedim,üzerinden 6 ay geçti,şimdi benim kıdem tazminatı isteme hakkım yanarmı?bu arada ben bir işte 5 ay gibi bir süre çalıştım,çıktım.
lütfen mevzuatı iyi bilen,beni yanlış yönlendirmeyecek kardeşlerim cevap verirse çok memnun olurum,
şimdiden çok teşekkürler...

Ynt: 3600 gün le haketmiş olduğum tazminat hakkında..

1- Söylediğiniz kişi parasız cevap vermez.
2-Ayrıca kıdem tazminatı iş hukukudur. O kişi sgk uzmanı
3-Sizin durumunuzda işyerinden ayrılırken yapmış olduğunuz talep çok önemli.
4-İstifa ettiyseniz hiç bir hakkınız olmaz. Yaştan beklemek üzere dediyseniz. Zaman aşımı var.

bir kere iş değiştirdim diyorsun zaten bu sebebten dolayı işveren tazminatı vermeyebilir.
bu konuda yargı karaları var. daha önce buradan yayınlanmıştı.

nguroy ' Alıntı:
3-Sizin durumunuzda işyerinden ayrılırken yapmış olduğunuz talep çok önemli.
4-İstifa ettiyseniz hiç bir hakkınız olmaz. Yaştan beklemek üzere dediyseniz. Zaman aşımı var.
Elbette Üstadım,dediğiniz gibidir.
Zira,"İŞTEN AYRILMA NEDENİ "bu olayın ESASI nda ve ÇÖZÜM ünde, düğüm noktasıdır. Bu bağlamda iş ilişkisi devam ederken, taraflar dan biri irade beyanında bulunur ise,yapılan bu beyan o andan itibaren hüküm ve sonuçlarını doğurur ve taraflar sonuçlarına katlanır.
ersoylu ' Alıntı:
ben 6 ay önce iş değiştirme sebebi ile işimden ayrıldım,ayrılırkende nasıl olsa 3600 gün prim ve 15 yıl sigortalılık süresi ile kıdem tazminatı hakkım var diye,
İş sözleşmesi devam ederken,yaş dışında bu koşullara sahip idiyseniz,Kanunen tabiki böyle bir hakkınız VAR (İDİ).Ancak bu hak kullanılır iken, bu konuya dair sgk dan önceden temin edeceğiniz kurum yazısını, dilekçenizin ekine ilştirerek işvereninize vermeniz-ibraz etmeniz gerekirdi.Şayet işyerinden, bu tür işlemleri gerçekleştirdikten sonra ayrılmışsanız, bu süreç lehinize işliyor,aksine farklı bir işlem ve irade-beyanınız olmuş ise bu defa olayınız bu duruma göre sonuçlandrılımış olabilir.
Önce gerçeği öğrenmeniz,daha sonra bu duruma göre hareket etmeniz uygun olacaktır diyebilirim.

erko10 ' Alıntı:
bir kere iş değiştirdim diyorsun zaten bu sebebten dolayı işveren tazminatı vermeyebilir.
bu konuda yargı karaları var. daha önce buradan yayınlanmıştı.
Çok yerinde evet haklısınız.
Yaptığım araştırmada,bu bağlamda 2 önemli husus dikkatimi çekti;
a-İşcinin dilekçesindeki beyanı önemli,beyan olarak,örneğin bir başka işyeri-işletme de işe başlayacağımdan der ise,
b-Yada mevcut işyerinden bugün ayrılır,yarın diğer işyerinde işe başlar ise,
Bu durumda,"a"şıkkına göre işci baştan bu hakkını kaybediyor,sonradan "b"de anlaşılması halinde ise yine bu hakkını kaybediyor,(zaten önceki işveren izliyor,aşratırıyor bu zamanlama sürecini takip ediyor !..)
Peki,bu çalışan kardeşimiz (ve biz),emeklilik yaşı tamamlanana kadar hiç çalışamayacak mı (yız)?
Anayasal temeli olan çalışma hakkının tamamen ortadan kalktığı,kalkacağı elbette söylenemez,onun, bizim,hepimizin yaşamı(aile hayatı-temel ihtiyaçlar-çocukların eğitimi,istikbali-kısmende olsa yatırım vs.) çalışmak gerekebilir.Hatta bir çoğumuz için zorunluluk arzedebilir,buda gayet olağan.
ANCAK, esas sorun,(işin can damarı), ilk işyerinden ayrıldıktan ne kadar bir süre sonra, diğer(ikinci bir)işyerinde çalışılabilir?Burada ki "makul süre"ne olmalıdır?

emekli olduktan sonra elbette ki çalışılabilir.
Burada bahsedilen yaş şartı dışında diğer 2 şartı tamamlayıp, ARTIK ÇALIŞMAYACAĞIM, EVİMDE OTURUP BEKLEYECEĞİM diyerek kıdem tazminatı alarak ayrılma durumudur.
Ayrılır kıdem tazminatı alırsınız, kendi işinizi açarsınız devam edersiniz yürütemezsiniz, tekrar çalışmaya başlarsınız, bunda herhangi bir sorun yok.
Çalışma özgürlüğünün elinden alınması değildir olay, kıdem tazminatı almak için artık çalışmayacağım şeklindeki iradenin gerçek beyan olup olmamasıdır . Konu da çalışmma çalışamama değil, kıdem tazminatı alma -alamamadır.

ben ayrılırken herhangi bir bildirge imzalamadım,işyeri benim adıma işten çıkış bildirgesini düzenleyip sgk ya vermiş..

Sn.ersoylu,
3600 gün 15 yıl şartlarıyla ayrılıp kıdem tazminatı almaya hak kazanabilmek için, ayrıldığınız gün, işverene sgk dan daha önce almış olduğunuz ilgili yazıyı da iletmiş ve bu sebeple ayrıldığınızı bildirmiş olmanız gerekirdi.
Ayrıldığınız o gün, siz kıdem tazminatı hakkınızı zaten kaybederek ayrılmışsınız.Şu an o işyerinden kıdem tazminatı alabilmeniz için yapabileceğiniz herhangi bir şey yok.

keremcem ' Alıntı:
Sn.ersoylu,
3600 gün 15 yıl şartlarıyla ayrılıp kıdem tazminatı almaya hak kazanabilmek için, ayrıldığınız gün, işverene sgk dan daha önce almış olduğunuz ilgili yazıyı da iletmiş ve bu sebeple ayrıldığınızı bildirmiş olmanız gerekirdi.
Ayrıldığınız o gün, siz kıdem tazminatı hakkınızı zaten kaybederek ayrılmışsınız.Şu an o işyerinden kıdem tazminatı alabilmeniz için yapabileceğiniz herhangi bir şey yok.

sn keremcem,
ilginiz için çok teşekkür ederim,
ayrıca zaman ayırıp konuyla ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler..

şeref aydemir ' Alıntı:
Yaptığım araştırmada,bu bağlamda 2 önemli husus dikkatimi çekti;
a-İşcinin dilekçesindeki beyanı önemli,beyan olarak,örneğin bir başka işyeri-işletme de işe başlayacağımdan der ise,
b-Yada mevcut işyerinden bugün ayrılır,yarın diğer işyerinde işe başlar ise,
Peki,bu çalışan kardeşimiz (ve biz),emeklilik yaşı tamamlanana kadar hiç çalışamayacak mı (yız)?
ANCAK, esas sorun,(işin can damarı), ilk işyerinden ayrıldıktan ne kadar bir süre sonra, diğer(ikinci bir)işyerinde çalışılabilir?Burada ki "makul süre"ne olmalıdır?
"a"ve"b" şıklarıyla ilgili olarak,Yargı bir Karar ında(Yarg.9.HD.2008/1760 E.)
"Aksi halde işcinin başka bir işyerinde çalışmak için 1475 sayılı Yasa nın 5.bendi hükmüne dayanması yasal hakkın kötüye kullanımı niteliğindedir.Dairemiz konuyla ilgili bir kararında ,işcinin bir gün sonra başka bir işverene ait işyerinde çalışmasının ,feshin anılan 5.bend hükmüne uygun olmadığını gösterdiği sonucuna varmıştır.Yarg.9.HD.2006/2716 E."
Konuya ilişkin bazı yazarlar farklı yorum getirmekte iseler de,Karar danda anlışılacağı üzere,işcinin önceki işyerinden ayrıldıktan 1 gün sonra başka bir işverene ait işyerinde çalışmaya başlamasını, ilgili madde hükmü/bendine aykırı görmüş,dolayısyle buradan analşılması gereken;
Olayın başlangıcında işcinin niyet,bu Kanuni hakkın kullnımındaki amaç birlikte düşünüldüğünde,işcinin önceki işyerinden ayrıldıktan hemen sonra, başka işyerinde işe başlayabilmesinde zamanlama olarak makul sürenin arandığı kesin,bu nedenle işciye tanınan bu hakkın kullanımından sonra, bu duruma dikkat edilmesini, tavsiye etmek yanlış olmayacaktır.

Merhabalar,
Şimdi 15 yıl 3600 gün yeni çıkmış bir yasaymış gibi düşünülmekte. Oysaki bu kanun yıllardır 4857 sayılı yasada bulunmakta emeklilik şartlarını yaş haricinde tamamlanması tazminat hakkını doğurmakta. 5510 sayılı kanunda bu 15 yıl 3600 gün kısmi emeklilik şartıdır. Bu yüzden ben 15 yılı tamamladım 3600 günüde fazlasıyla doldurdum tazminat alırım işten ayrılacam demek yetmiyor. Bunu işverene belge sunarak yapacaksın. SGK ya gideceksin bu şartı yerine getirdiğine dair yazıyı alacaksın ve bu yazı ile birlikte işverene talap dilekçeni vereceksinki geçerli bir sebebe dayanarak tazminat hakkını elde etmiş olursun. Her televizyona çıkıp konuşana inanmayacaksın.
Sonuç olarak tazminatlar hiç bir zaman belgeye dayandırılmadan alınmaz işverene muhakkak işten ayrılmadan bildirimde bulunulması gerekmekte. Tabi tazminatların alınmasında zaman aşımı 10 yıldır yasal yollar her zaman açıktır.