371 Hesap Kodu hk.?

arkadaşlar kolay gelsin üstte belitmiş olduğum hesap açık kaldı bunları kapatmanın yollarını yazabilirmisiniz.tşk.

Ynt: 371 Hesap Kodu hk.?

geçici vergi dönemlerinde tahakkuk eden vergiler bu hesapta birikir, yıllık beyanname düzenlenirken tahakkuk eden vergiden mahsup edilir.

İşlemleri ve tutarları belirtmezseniz bu sorunuza yanıt alamazsınız.Kayıtlarınızı görmeden nasıl cevap verelim?

arkadaşlar tutarları yazmaya yazarımda sonuç olarak kapanış hesaplarında belirtiğim hesabı hangi hesaba karşılık kapatabilirim.sadece onu öğrensem yeterli.tşk.

yıl sonu bilanço yaparken 370 ve 371 hesabı aynı ise tahakkuk zamanı bu hesapları karşılıklı ters kayıtla kapatacaksınız.(Mart veya nisan ayında) Saygılar.

SLM beyfendi çok güzel bi soru sormuşsunuz beyada olmuş bende o soruda çelişkide kaldım fazla teknik bilgim yok ama manteliğe dayanarak şöle diyebilirim
1- geçic vergiler dönemsel yapıorum 31,03,2009 - 30-06-2009 gibi
193 - broçlu
360 geçic vergiler alacaklı

yıl sonunda sadece ödediklerini
371 borçlu
193 alacaklı

2010 yılı geldiğinde gelir vergisini verdiğim zamanda

360 hesaplanan gelir vergisi borç yazıyorum

371 hs geçiciler alacaklı
360 ödenecek gelir vergisi alacaklı

360 yani gelir vergisi hesabını 2 kere alt hesap açıyorum birincisi hesaplanan 2.cisi net ödencek olan gelir vergisi

ödenmeyen geçici vergileri terkin ediyorum
360 geçici vergiler borçlu
193 hes alacaklı

gerçek kişilerde zaten karşılık ayrılmıyor anladığım kadarı ile kurumlar vergisini kayıtlarında sorun yok onlarda karşılık ayrıldığı için 370 hs işi kolay laştırıyor saygılarımla düzce yazıyor yanlışlıklı oldu istanbuldayım açıköğretim 2,sınıfta okuyorum 5-6 yıldır bu işi yapıyorum saygılarımla msn bırakım size ordan her zaman fikir alış verişinde olalım [email protected]