381 Gider Tahakkukları Hesabını Kapatamıyorum.

Merhaba,
kooperatif üyelerine, her ay sonu yönetim elektrik sayaçlarını kontrol edip, ne kadar elektrik tüketildiyse, kw başına 0,70 TL çarpan ile elektrik borçlarını tespit ediyor.

Her ay sonu elektrik tahakkuku yapılıyor.
314 üyesi olan kooperatifin Örnek olarak bir üyeden hareketle;

250 TL elektrik tükettiği varsayılarak;
(131 borç 250), (381 alacak 250) kaydını yapıyorum..

üye elektrik borcunu kooperatif banka hesabına ödüyor..
(102 borç 250), (131 alacak 250).. (131 nolu hesap kapanıyor)

sitenin elektrik faturası geliyor.
(770 borç 191 borç, 329 alacak)...

sitenin elektrik borcunu kooperatif banka hesabından ödüyor.
(329 borç 102 alacak).. (329 nolu hesap kapanıyor)

bu kayıtlardaki 381 nolu hesap ne ile kapatılabilir? yada 381 nolu hesap yerine başka bir hesap mı kullanılmalı?

Merhaba,
kooperatif üyelerine, her ay sonu yönetim elektrik sayaçlarını kontrol edip, ne kadar elektrik tüketildiyse, kw başına 0,70 TL çarpan ile elektrik borçlarını tespit ediyor.

bu kayıtlardaki 381 nolu hesap ne ile kapatılabilir? yada 381 nolu hesap yerine başka bir hesap mı kullanılmalı?
Kooperatiflerin işleyişine çok fazla hakim değilim malesef ama bu bir vergiye tabi kooperatif değilde site yönetimi olsaydı benim tahakkuklarım
131(B) 602(A)
ÜYE ÖDEMESİ SONUCUNDA
102(B)131(A)
FATURA GELİŞİ
770(B)
329(A)
ŞEKLİNDE GİDERDİ EN SON KAR ZARAR İŞLENİRKEN ELEKTRİK GİDERİ SİTENİN BİR GİDERİ DEĞİLDE EV SAHİPLERİ,ÜYE V.B İSİMLERLE OLAN KİŞİLERİN GİDERİ OLDUĞUNDAN
770(A) 771(B)
771(A) 632(B)
BUNUN SONUCUNDA DOLAYLI OLARAK 770 ALACAKLARAK VE 602 BORÇLANARAK KAPANICAĞINDAN BİRBİRİNİNİ 0 LAMIŞ NETLEŞTİRMİŞ OLUYOR AMA BÖYLE BİR UYGULAMANIN KOOPERATİFDE NE DERECE UYGULANABİLİR BİLMİYORUM..

Merhaba
Evet İsmail bey'e katılmamak bence mümkün değil.Siz 770 kaydı yapmakla bencede hata yapıyorsunuz.Bu,yönetimin bir gideri değil.Yönetim burada,tahsilatı yapıp ödeme konusunda "aracı" görevi görüyor.Bence faturanın kaydı anında 770 yerine 381 kullanılmalı. Ayrıca kdv mükellefi olup olmadığınızı bilmiyorum.191 hesabını kullanıyormusunuz onuda bilmiyorum.Ancak bence burada 191'de kullanılmamalı diye düşünüyorum.Nihayetinde kooperatifin kasasından çıkmayan bir ödemenin kdv'sini neden kooperatif indirebiliyor olsun.Bunların hepsi şu an bizim için soru işareti.İsmmo'nun 2020 tarihli "Kooperatiflerin vergisel Boyutu" isimli bir kitapçığı var.Buraya yükleyemedim,boyutu büyük.Mesela Kdv konusu 130.sayfada anlatılıyor.Bu kitapçığı incelemenizi öneriyorum.
Kitapçığı bu sayfada bulabilir pdf olarak indirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• kooperatifler.jpg
    kooperatifler.jpg
    104.1 KB · Görüntüleme: 3
Çok teşekkür ederim. Kooperatif KDV ve Kurumlar Vergisi mükellefiyeti var. Her ay KDV ve Muhsgk Beyannameleri veriliyor. Dolayısıyla alış kdv leri indirim yapılabiliyor.
Örnek olay üzerinden muhasebe kayıtlarını nasıl yapmalıyım?
Elektrik faturası gelince 770 i kullanmayacak miyim bu sitenin gideri değil mi, bağışlayın orayı anlayamadım

Çok teşekkür ederim. Kooperatif KDV ve Kurumlar Vergisi mükellefiyeti var. Her ay KDV ve Muhsgk Beyannameleri veriliyor. Dolayısıyla alış kdv leri indirim yapılabiliyor.
Örnek olay üzerinden muhasebe kayıtlarını nasıl yapmalıyım?
Elektrik faturası gelince 770 i kullanmayacak miyim bu sitenin gideri değil mi, bağışlayın orayı anlayamadım
Tahsin beyin söylediği en mantıklı çözüm elektrik faturası gelince 770 yerine 381den kapatmanız gerekiyor yada fabrikaların sistemleri gibi siz elektriğin kdv ve giderini kullandığınız için her lojmanın üyesine elektrik yansıtma faturası kesmeniz gerekiyor...

Tahsin beyin söylediği en mantıklı çözüm elektrik faturası gelince 770 yerine 381den kapatmanız gerekiyor yada fabrikaların sistemleri gibi siz elektriğin kdv ve giderini kullandığınız için her lojmanın üyesine elektrik yansıtma faturası kesmeniz gerekiyor...
Aynı fikirdeyim.Kaydettiğiniz gider kooperatife ait bir gider değildir.Kdv'de hakeza kooperatife ait bir kdv değildir.Şayet siz bunu giderleştiriyor ve kdv'yi indirim konusu yapıyorsanız bunu site sakinlerine ayrı ayrı fatura etmelisiniz.Şöyle düşünün,ben sitede geldim,home ofis olarak işyeri açtım ve istiyorum ki,ödediğim elektrik faturasını giderimde kullanayım.Bu durumda ne yapacaksınız?Pay ölçer yöntemiyle bana ait olan kısmı bana faturalandırmanız gerekmez mi?Nihayetinde parasını ben ödemişim.Ya kdv dahil dekont edersiniz ya da fatura düzenlersiniz. Eğer kdv'yi indirimde kullanıyorsanız bunu hesaplanana dönüştürmek içinde fatura etmek zorundasınız (hesaplanan kdv ile çıkışı olsun) İsterseniz konuya birde bu çerçeveden yaklaşın.Kooperatif yönetim ya da idare ofisi olarak bir yeri vardır,oraya yapılan ödemeyi gider kaydeder.Tabi bunuda oturan kişilerden tahsil etmeden direk kasasından karşılarsa.Son tahlilde söyleyeceğimiz bunlar olabilir.

Son düzenleme:
Tahakkuk kaydını 770 Borclu 381 Hesap alacaklı yapın, 381 altında tek tek ortakları açın

Fatura ödenince de 381 borçlu 102 veya 100 alacaklı yapın daha uygun olur, kimin ödeyip ödemediğinide 381 hesap altında takip edersiniz

Tahakkuk kaydını 770 Borclu 381 Hesap alacaklı yapın, 381 altında tek tek ortakları açın

Fatura ödenince de 381 borçlu 102 veya 100 alacaklı yapın daha uygun olur, kimin ödeyip ödemediğinide 381 hesap altında takip edersiniz
Peki Suat bey,770 ne olacak? Gider olacak kalacak mı?

Sizin dediğiniz yöntem malesef olmuyor tahhakkuku 770 381 yaptığında karşı taraftan para geldiğinde üyelerden 102(B) 381(A) Olmuş oluyor ve gidere mükerrer kayda düşüyor öteki yandan fatura tutarı ile kapandığında 381 A kalanı vermiş oluyor örnek olarak paylaşıyım:
--------------------TAHAKKUK KAYDI-----------------
770.01.01 ELEKTRİK GİDERİ(B)50.000
381.01 X KİŞİSİ (A) 25000
381.02 Y KİŞİSİ (A) 25000
----------------------------------------------------------
-----------------------ÜYELERİN BORÇ ÖDEMESİ--------------------
102.01 X BANKASI (B)50000
381.01 X KİŞİSİ (A) 25000
381.02 Y KİŞİSİ (A) 25000
----------------------------------------------------------------
-------------------FATURANIN ÖDEMESİ----------
381.01 X KİŞİSİ (B) 25000
381.02 Y KİŞİSİ (B) 25000
102.01 X BANKASI (A) 50000
---------------------------------------------------------------------
381 HESABIN KEBİR DAĞILIMLARI
381.01 X KİŞİSİ
---------------------------------------------------
25.000(A)
25.000(A)
25.000(B)
-------------------------------------------------
BAKİYE 25.000(A)
Diğer hesapta aynı kalcağı için bu uygulama yapılamayacaktır..

Peki Suat bey,770 ne olacak? Gider olacak kalacak mı?
Tahsin Üstadım, kooperatiflerin en büyük gider kalemleri: işçi ücretlerinden sonra kooperatif arıtma ve site Elektrik Bedelidir. Her yıl yapılan Olağan Genel Kurul Toplantılarinda sunulan tahmini bütçelerde bu gider kalemlerini karşılamak için aidat tespiti yapılır.
Kooperatiflerde ortak dışı işlemler dışında bir iş yapılmış ise kdv indirim konusu yapılır.
Sizin dediğiniz gibi Elektrik bedeli kooperatiflerin yönetim gideri degil ise işçi ücretleri ve siteye yapılan bütün giderler (site bakım onarım, çevre danışmanlik, elektrik müşavirlik sorumluluk bedelleri vs) hiçbiri yönetim gideri değildir..

O zaman şu cevabı bulmamız lazım demek ki Suat bey :) Soruda bahsedilen elektrik ödemesi,ortak kullanım alanının dağıtımı mıdır,yoksa her dairenin kendi kullandığı tüketim bedeli midir?

O zaman şu cevabı bulmamız lazım demek ki Suat bey :) Soruda bahsedilen elektrik ödemesi,ortak kullanım alanının dağıtımı mıdır,yoksa her dairenin kendi kullandığı tüketim bedeli midir?
Merhaba, bu kooperatif yazlıkçıların oturduğu, şehir stresinden uzakta geçirdikleri bir tatil sitesidir. Yani bir sanayi sitesi değil.
Dolayısıyla Elektrik tüm siteye geliyor, yani kooperatif adına geliyor, yönetim önce sayaçlarindan ne kadar tüketim yaptıklarını okuyup tespit edip elektrik borç tahakkuku çıkartıyor 314 üye için.

Merhaba,

@HİCRAN1971

Yaptığınız işlemler doğru. Tak maddede hata var;

Gider site ile ilgili olmadığından 770 hatalı bunun yerine (aslında geçici hesap olarak kullandığınız ) 381 hesabı kullanmak. Maddedeki bir hata da 191 kullanmış olmanız, gider siteye ait olmadığından KDV de indirime tabi olamaz. Bu nedenlerle maddenin;

381 borç / 329 alacak)... olarak işlenmesi gerekiyor, Sorununuz kalmayacaktır.

@HİCRAN1971

Bir not daha..

sitenin ortak giderleri / ortak alan giderleri de olsa, site sakinlerini ilgilendiren hiçbir gider "Site Yönetimi" hesaplarında Gelir/Gider konusu olamaz. Ancak Site Yönetimi'nin idamesini ilgilendiren giderler kullanılabilir.

Bu yazdıklarım genel kural, adıgeçen site yönetiminin fiili durumunu bilmeden daha fazla detay yazmak doğru olmaz.

@HİCRAN1971

Yaptığınız işlemler doğru. Tak maddede hata var;

Gider site ile ilgili olmadığından 770 hatalı bunun yerine (aslında geçici hesap olarak kullandığınız ) 381 hesabı kullanmak. Maddedeki bir hata da 191 kullanmış olmanız, gider siteye ait olmadığından KDV de indirime tabi olamaz. Bu nedenlerle maddenin;

381 borç / 329 alacak)... olarak işlenmesi gerekiyor, Sorununuz kalmayacaktır.
Sn.Ksimkesyan teşekkür ederim. Yalnız oradaki kayıtta yani 770 yerine 381 hesabını kullanma konusunda şöyle bir problem var. Yönetimsel hesaplama hatası olabilir mi onu araştıracağım.
Elimdeki Haziran ayı ile ilgili belgelere dayanarak;
Haziran ayı için 314 üyenin sayaçlarından yapılan tüketimin elektrik tahakkuk toplamı 71.596,00.-TL
Haziran ayına ait site kooperatifin Elektrik Faturası tutarı ise; KDV Hariç 88.725,06, KDV 7.098,00 (%8), Genel Toplam 94.936,00.-TL

üyelerin elektrik tahakkuk kaydı
[ 131 borç 71.596,00 ], [ 381 alacak 71.596,00 ]

elektrik faturası kaydı sizin dediğiniz gibi
[ 381 borç 94.936,00 ], [ 329 alacak 94.936,00 ]..... burada KDV indirime tabi olmayacaksa onu da toplam tutarın içinde dikkate alacağım sanırım.

yalnız bu kayıtta işte 381 in borç alacak dengesi burada da bir problem oluyor.

Bu arada diğer bütün arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum yardımları ve değerli fikirleri için.

Merhaba
71.596,00 rakamını nasıl hesapladınız. Dairelerden birine ait bir örnek yazarmısınız lütfen?
Örneğin dairelerden biri o ay 10 kwh elektrik tüketmiş olsun.O dairenin ödeyeceği rakamı nasıl hesaplıyorsunuz?
Halen yöneticiliğini yaptığım binada 5 yılı sayaçlarımız ortaktı ve ben her dairenin tüketim rakamını belirler tahsil edip öderdim.
Yaptığınız bir örnek hesaplamayı bizimle paylaşırsanız 71.596,00 ile 94.936,00 lira arasındaki farkı yakalarız.
Çünkü yukarıdaki kaydı yaptığınızda arada 23.340,00 lira fark var oluşuyor
Siz tahakkuk kaydını yaparken 71.000 değil 94.000 üzerinden kayıt yapacaksınız ama siz bir örnek paylaşın,onun üzerinden daha rahat izah ederiz diye düşünüyorum.
Hatta isterseniz DM'den iletişime geçip,kısa bir telefon görüşmeside yapabiliriz.

Merhaba
71.596,00 rakamını nasıl hesapladınız. Dairelerden birine ait bir örnek yazarmısınız lütfen?
Örneğin dairelerden biri o ay 10 kwh elektrik tüketmiş olsun.O dairenin ödeyeceği rakamı nasıl hesaplıyorsunuz?
Halen yöneticiliğini yaptığım binada 5 yılı sayaçlarımız ortaktı ve ben her dairenin tüketim rakamını belirler tahsil edip öderdim.
Yaptığınız bir örnek hesaplamayı bizimle paylaşırsanız 71.596,00 ile 94.936,00 lira arasındaki farkı yakalarız.
Çünkü yukarıdaki kaydı yaptığınızda arada 23.340,00 lira fark var oluşuyor
Siz tahakkuk kaydını yaparken 71.000 değil 94.000 üzerinden kayıt yapacaksınız ama siz bir örnek paylaşın,onun üzerinden daha rahat izah ederiz diye düşünüyorum.
Hatta isterseniz DM'den iletişime geçip,kısa bir telefon görüşmeside yapabiliriz.
Sayın Tahsin Bey, 71.596,00 TL tutarını ben hesaplamadım, Yönetimden her ay evrakları alırken elektrik tahakkuku adı altında 5-6 sayfalık döküm geliyor. Yani elimde 5-6 sayfalık; içerisinde 314 üyenin isimleri ve karşısında tükettikleri elektrik bedelleri (Sadece TL olarak) var.
Hesaplamada bir üyenin tükettiği elektrik sarfiyatını 2,00.- TL ile çarptıklarını biliyorum. Bu 2,00.-TL yi de genel kurul kararıyla almışlardı.
Dediğim gibi bu hesaplama ve dökümü yönetim hazırlıyor ve hazır olarak geliyor ve benimde bir şekilde kayıt tesis etmem gerekiyor.
Ancak malumunuz üzerine :) 381 hesap kısmında problem yaşadım..

Konu enteresan bir yola doğru gidiyor :)
Üyelerden 71000 toplayıp yönetim 94000'mi ödüyorsunuz? Aradaki farkı kim neyle karşılıyor?
yani yönetimin bu hesaplamayı nasıl yaptığını (sizde dahil) bilmiyoruz.
ben olsam şöyle yaparım (ki 7 yıldır yöneticiyim bende.Bunun 5 yılında binadaki saatler ortaktı) Ben şöyle yapıyordum.
Faturaların okunma tarihi az çok bellidir.artı eksi 1-2 gün oynayabilir.Fatura kesilmeden 1 gün önce bütün saatleri dolaşır tüketim bilgisini not alırdım.Bir önceki ay verisi ile son veri arasındaki farkı alır,dairenin tükettiği aylık kwh'i belirlerdim.(ama fiyatlandırmazdım) Zaten fiyatlandıramazsınız, işin içinde kdv var,başka ilave vergiler var (okuma bedeli vs) fiyatlandırmanız mümkün değil. Sonra fatura gelirdi. gelen faturada toplam bir tüketim miktarı yazardı.(ilk okuma son okuma arasındaki fark) cüzi fark çıkardı.Ki farkın sebebi de şuydu.Fatura içerisine ortak kullanım alanı (merdiven otomatikleri,asansör bahçe ışıklandırma gibi) tüketimlerde dahil olduğundan bu tüketim miktarı hiç bir zaman birbiriyle örtüşmez..Çünkü dairelerin kullandığı tüketim ayrı,binanın komple tüketim miktarı ayrı olur.O yüzden okuma rakamları birbirini vermez.Ama bunları ayıklamanın imkanı yok tabi. Sonra, Fatura toplamını/toplam tüketime bölerdim.Oradan birim tüketim rakamını belirlerdim.Sonra bu rakamı her dairenin kullandığı tüketimle çarpıp,kimden ne toplayacağımı belirlerdim.Sayaçlar ayırılıncaya kadar böyle devam etti durum.Şimdi sayaçlarımız ayrıldı,her daireye ayrı fatura geliyor,o dertten kurtulduk.
Sizde ise,yönetimden şunu öğrenmek lazım.
2 TL'yi neye göre belirlemişler?
Dairelerin tükettikleri miktarı fiyatlandırırken nasıl hesaplama yapıyorlar?
tahakkuk tutarı ile fatura tuıtarı arasındaki fark nedir? Bu farkı kim karşılıyor,neyle karşılıyor?
Yani bence 381'den daha önemli,bunları çözmeniz lazım.Bunları çözerseniz 381'de kendiliğinden düzelecek gibi geliyor bana :)

Son düzenleme:
Sn.Ksimkesyan teşekkür ederim. Yalnız oradaki kayıtta yani 770 yerine 381 hesabını kullanma konusunda şöyle bir problem var. Yönetimsel hesaplama hatası olabilir mi onu araştıracağım.
Elimdeki Haziran ayı ile ilgili belgelere dayanarak;
Haziran ayı için 314 üyenin sayaçlarından yapılan tüketimin elektrik tahakkuk toplamı 71.596,00.-TL
Haziran ayına ait site kooperatifin Elektrik Faturası tutarı ise; KDV Hariç 88.725,06, KDV 7.098,00 (%8), Genel Toplam 94.936,00.-TL

üyelerin elektrik tahakkuk kaydı
[ 131 borç 71.596,00 ], [ 381 alacak 71.596,00 ]

elektrik faturası kaydı sizin dediğiniz gibi
[ 381 borç 94.936,00 ], [ 329 alacak 94.936,00 ]..... burada KDV indirime tabi olmayacaksa onu da toplam tutarın içinde dikkate alacağım sanırım.

yalnız bu kayıtta işte 381 in borç alacak dengesi burada da bir problem oluyor.

Bu arada diğer bütün arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum yardımları ve değerli fikirleri için.

@HİCRAN1971

Saatler tüketim miktarlarını gösterir buradaki KW tutarını da gelen fatura ile karşılaştırırsınız. Buna TL fiat belirlemek de anlamlı değil. Gelen liste ile fatura arasında fark varsa bu farkı da gelen KW listesine göre dağıtırsınız. Böylece birebir fatura karşılığı bir tutar elde edersiniz ve hesaplarınızda da en ufak bir açık kalmaz. Bence bu uygulamanın amacı ve gerekçesini öğrenin.