% 5 'lik 5510 Sayılı SGK Teşviki ile ilgili 602 ve Gelir Tablosu Çelişkisi

Ynt: % 5 'lik 5510 Sayılı SGK Teşviki ile ilgili 602 ve Gelir Tablosu Çelişkisi

Son durum nedir acaba ?

361- ***
770-730-740-760 ****

şeklinde mi ?

Selam arkadaşlar,bir konuda fikrinizi almak istedim.Şirkette indirimler için herhangi bir işlem yapılmamış.Ne 602 ne de 770 kullanılmamış.Geçmiş dönemle ilgili kayıtları düzeltme yapmam için 602 kullanırsam düzeltme vermek gerekecek,bu zamana kadar yapılan indirimleri 770 le ters kayıt yapıp kapatsam olur değil mi ?

Merhaba,

Olmaz

Çünkü;

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Çünkü;

1 Nolu MSUGT Gelir Tablosu İlkelerinde

Bütün satışlar, gelir ve karlar ile maliyet, gider ve zararlar brüt tutarları üzerinden gösterilirler ve hiç bir satış, gelir ve kar kalemi bir maliyet, gider ve zarar kalemi ile tamamen veya kısmen karşılaştırılmak suretiyle gelir tablosu kapsamından çıkarılamaz.

Demektedir.

Bu yüzden gelir ve gider ayrı ayrı gösterilmek zorundadır. Geliri düşerim gideri net yazarım. Diyemeyiz.

Saygılarımla,

Teşekkür ederim Üstad.Bu konu başlığında oldukça tartışılmıştı 770 ters çalıştırılabilir filan diye.sonunda 602 de mütabık olmuştuk.Belki dedim bu açıktan faydalanabilirim.dediğinize katılıyorum.Tek Tek düzeltme mi vermeliyim şimdi ?

Merhaba,

Ben mutabık değilim 679 kullanılması hususunda ısrarım devam etmektedir.... ;)

Bu arada % 10 luk bir sapmanın peşin vergi beyannamelerinde sorun yaratmayacağını hatırlatmak isterim.

Saygılarımla,