% 5 'lik 5510 Sayılı SGK Teşviki ile ilgili 602 ve Gelir Tablosu Çelişkisi

Ynt: % 5 'lik 5510 Sayılı SGK Teşviki ile ilgili 602 ve Gelir Tablosu Çelişkisi

Sy Uzman'la uzlaşamadığımız nokta bu indirim peşin yapılan iskonto mudur yoksa sonradan yapılan iskontomudur?
Eğer benim gibi bu 5 puan ind. peşin iskonto olarak düşünüyorsanız ind.kısmı kayıtlara alınmamalıdır. (Fazladan ödenecek dv ve iptal/ek külfetine katlanılırsa ay içinde de bildirim verilebilir. Hatta az önce deneme yaptım e-bildirge 12. ay için 30 gün ve kazanç bildirimini bugün dahi kabul ediyor.Kesinleştirme adımına kadar hem elle giriş olarak hemde xml olarak denedim ve sorun çıkarmadı.)
Eğer bu ind. sonradan yapılan bir iskonto olarak düşünüyorsanız 6xx hs görüşü uygulanmalı.

kasım 2008 yılında yapılan SGK prim teşviğinin muhasebeleştirilmesi konulu foruma arama yaparken ulaştım. anlaşılıyor ki bir sonuca varılamamış. ben de bir katkıda bulunmak isterim doğrusu.Kanımca yanlış olan görüşlerden başlayayım; 602 nolu hesaba gelir yazılamaz. bu hesaba brüt satışlar bölümü ile yani işletmenin ana faaliyet konusu ile ilgili devlet yardımlarının kaydı. konumuzla ilgisi yok. bir de teşvik kadar işveren priminin eksik gider kaydedilmesi görüşü var. bu da gelir tablosunda gelir ve giderlerin brüt halleriyle gösterilmesi ilkesine ters. geriye 2 yol kalıyor. ya ilgili gider hesabının alacağına teşvik kadar gider yazıp gideri azaltmak. ya da 679 nolu hesabı tercih edip gelir yazmak. Hangisini kullanırsak kullanalım, bence bu kaydı ödeme zamanı değil de bordro tahakkunun yapıldığı kaydın altına ek madde ile ilave etmek en doğrusu. aksi takdirde dönem kayması sorunu yaşanacaktır. yani 12/2008 e ait ssk primi 2009 da ödeneceği için 12/2008 e ait olan bir gelir veya gider azalışı 2008 gelir tablosuna değil 2009 yılı gelir tablosuna sarkacak. Çünkü zaten her bildirgeyi gönderme zamanı zaten prim teşvik şartlarının oluşup oluşmadığı bellidir zaten.

nane ' Alıntı:
Üretim yapan için işçilik gideri 720 Hs kaydedilir. Üretim yaptığım mal maliyeti hazine katkısı kadar eksik olacak. Belki o malı 2009 ikinci yarısında satacağım, ama 5 puan kısmını 6xx kaydedip 2008 yılında vergi ödeyeceğim. Satmadığım bir maldan vergi ödemek...

sayın nane haklı , buna çözüm olarak

720 95
180 5
360 10
361 20
335 70 gibi bir tahakkuk

indirimden yararlanılırsa,
180 5
361 20
100 15

indirimden yararlanılmazsa,
180 5
720 5
361 20
100 20 gibi bir kayıt uygun olabilir.

Arkadaşlar yazılarınızı okudum. Fakat sizlere 602 li hesaplar konusunda katılmadığımı beyan etmek isterim. Bu işlemleri yaparak sizlerin dediğine göre hareket edersek Yatırım indirimi ve teşvikleri de bilançomuzda gelir olarak göstermemiz gerekiyor. Bilirsiniz ki kazanılmış hakların iadesi olmaz. Ben sizlere farklı bir soru sormak isterim kişi 2009 yılı Ocak döneminde Aylık SGK Bildirgesinde indirimden faydalandı fakat ödemesini yapmadı. Ödemeyi ise Temmuz 2009 tarihinde gerçekleştirdi ve devletin % 5 lik indirimide ortadan kalkmış oldu. İlk 3 aylık Geçici Vergi Beyannamemizde 602 li hesaplarda gösterdik ve vergisini ödedik, Peki sonra ne olucak sonraki dönemlerde bunu nasıl düzelticez. 602 den tekrar 361 e geri mi virman yapıcaz. Sizin bu söylemiş olduğunuz bana hiç mantıklı gelmiyor. Prim borçlarının düzenli olarak ödenip ödenmediğinin de takibini yapabilecek Muhasebe Bürosu Türkiye şartları altında inanıyorum ki çok ama çok azdır. Benim fikrim bu yapılmış olan indirimi hiç işleme almamak yani direk oalrak indirim sonrası çıkan ödemeyi 361 e konu etmek veyahut ta KKEG olarak göstermektir. Bir başka düşüncem ise 679 da gösterdikden sonra Geçici Vergi Beyannamesinde İNDİRİMLER kısmıda bu geliri tekrar indirim konusu etmektir. KAfam çok karışık açıkcası ne olucak bilemiyorum. ???

En iyisi ilgili kurumun yeni bir kanun çıkardığı zaman bunun muhasebe kaydı kesin olarak bu şekilde yapılacak diye bie ek çıkarması herhalde :D Arkadaşlar benim de şahsi fikrim 6xx nolu hesapların kullanılması pek mantıklı gelmiyor. herkesin görüşünü okudum.Kafamız daha da karıştı ama bana gider hesabını alacaklandırmak çok daha mantıklı geldi. Diğer arkadaşlar da görüşlerini belirtirlerse faydalanırız.Hatta örnekleriyle rakamlarıyla yazarlarsa daha iyi fikir sahibi oluruz.Herkese iyi çalışmalar..

SGK PRİMLERİNDE HAZİNE KATKISI

Günümüzün güncel konularından biri, prime esas kazancın % 5 oranındaki Hazine Katkısının, işletme kayıtlarına nasıl ve ne zaman alınacağı tartışmaları..

Önce uzun süre bu katkının gider indirimi mi, gelir mi olacağı tartışıldı. Sonuçta, bu katkının sadece ve her zaman belli koşullara uyan işletmelere uygulanacağı, bu koşullara uymayanlara bu katkının yapılmayacağı netleşti.

O halde, bu tutar herkes için geçerli olmadığına, sadece hak edenler için uygulanacağına göre, genel bir indirim değil, hak edenler için bir gelir unsuru..

Bu konuda çoğunluk hemfikir.. Buna göre, düzenlenen ücret bordroları, ait olduğu dönemde hazine katkısı göz önüne alınmaksızın olduğu gibi gider ve borç hesaplarına alınacak, brüt değerlerle tahakkuk yapılacak.

Daha sonra, gerekli koşullar yerine getirilip hazine katkısı elde edildiğinde de, bu kez elde edilen gelirin kaydı yapılacak.

Gelir olduğuna göre, hesap planındaki yeri de belli, ?602? hesap..

Tartışmanın devamı, bu gelirin ne zaman doğduğu, ?602? hesaba ne zaman kaydedileceği noktasında yoğunlaştı.

Elbette ki bu noktada, Gelir Tablosu İlkeleri devreye girdi.

Konuya ilişkin gelir tablosu ilkesi, aşağıdaki gibidir;

?ı- Bilanço tarihinde var olan ve sonucu belirsiz bir veya birkaç olayın gelecekte ortaya çıkıp çıkmamasına bağlı durumları ifade eden, Şarta bağlı olaylardan kaynaklanan, makul bir şekilde gerçeğe yakın olarak tahmin edilebilen gider ve zararlar, tahakkuk ettirilerek gelir tablosuna yansıtılır.

Şarta bağlı gelir ve karlar için ise gerçekleşme ihtimali yüksek de olsa herhangi bir tahakkuk işlemi yapılmaz; dipnotlarda açıklama yapılır.?

İşte gelirin kayda alınma zamanı bu ilkede netleşiyor. Gelir, gelirin (katkının) elde edildiği dönemde kayda alınacak.

Konuyu daha da netleştirebilmek için, önce gerçek rakamlarla oluşturulan bir bordronun tahakkukunu yapalım, sonrada koşullar oluşup gelir elde edildiğinde nasıl kayıt yapacağız, koşullar yitirilip katkı alma hakkı ortadan kalkarsa ne olacak, ona bakalım.

Bu arada, bu olay yıl sonu işlemlerimize nasıl bir etki yapıyor, onu da görebilmek için Aralık 2008 dönemi bordrosunu ele alalım.

A işletmesinin Aralık 2008 dönemi merkez ofis bordrosu aşağıdaki gibi olsun;

BRÜT TUTAR : 2.554,80 TL.

SSK İŞV. PAYI : 498,18 TL.

İŞS.PR. İŞV. PAYI : 51,08 TL

TOPLAM MALİYET: 3.104,06 TL.

NET ÜCRETLER : 2.042,70 TL.

ÖDEN. GELİR V : 113,54 TL.

(TAHAKKUK : 325,72

( - AGİ : 212,18)

ÖDEN. D.V. : 15,32 TL.

ÖDEN.SSK. PRİMİ : 855,86 TL.

ÖDEN. İŞS.PR. : 76,64 TL.

TOPLAM BORÇ : 3.104,06 TL.

31.12.2008 BORDRO TAHAKKUK KAYDI;

770 0?. ESAS ÜCRETLER 2.554,80

770 0? SSK İŞV.PAYI 498,18

770 0? İŞS.PR. İŞV.PAYI 51,08

360 0? AGİ (ÖDN.MUHT.) 212,18

335 0? ÖDN. ÜCRETLER 2.042,70

360 0? ÖDN. MUHT. 325,72

360 0? ÖDN. DAMGA V 15,32

361 0? ÖDN. SSK PR. 855,86

361 0? ÖDN. İŞZ.PR. 76,64

Bu tahakkuk kaydıyla, 361 hesapta işletmenin 855.86 TL prim borcu tahakkuk etmiş ve bilanço ilkelerine uygun olarak bilançoda yer almıştır. Henüz hazine katkısına uygun koşulları sağlayıp sağlamadığı belli olmadığından (diğer koşullar tam olsa bile, primi vadesinde yatırıp yatırmayacağı belli olmadığından) her hangi bir gelir doğmuş değildir. Eğer Ocak 2009 da gününde ödeme yaparsa, katkı hakkını kazanacak, gelir doğacaktır.

Ocak 2009 da bu işletme için iki olasılık vardır. Ya primi vadesinde 728,12 TL olarak ödeyecek, 127,74 TL. hazine Katkısına hak kazanacaktır, ya da vadesinde ödeme yapamayacak, hazine katkısı hakkını yitirdiğinden, parası olduğunda primi gecikme zammı hariç 855,86 TL olarak ödeyecektir.

Yapılacak muhasebe kayıtları da bu olasılıklara göre farklı olacaktır.

Şimdi her iki durumu da inceleyerek yapılacak kayıtları irdeleyelim.

1) PRİMİN VADESİNDE ÖDENMESİYLE HAZİNE KATKISINA HAK KAZANILMASI HALİ (Sadece SSK primleri göz önüne alınmış, diğer unsurlar ihmal edilmiştir.)

361 0? ÖDN. SSK PR. 728,12

102 0? .... BANKASI 728,12

Bu kayıttan sonra, 361 hesapta 127,74 TL bakiye kalmıştır ki, bu tutar, hazine katkısı tutarıdır, gelirin hak kazanılarak elde edildiği (primin ödendiği) tarihte ?602? hesaba aktarılarak ?361? hesap kapatılacaktır.

361 0? ÖDN. SSK PR. 127,74

602 0? SSK HAZŞNE KATKISI 127,74

Böylece 361 hesaptaki tüm borç tasfiye edilmiş, işlem tamamlanmıştır.

Ancak, bu noktada, muhasebe işlemlerimizi etkileyen bir unsur daha vardır. Yasa hükmüne göre, hazine katkısına hak kazananlar için, bordro tahakkuk maddesinde gider kaydı yapılmış olan % 5 lik kısım, gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının belirlenmesinde göz önüne alınamaz.

O halde ne yapmalıyız?

Öncelikle Aralık 2008 de bordro tahakkukunu yaparken, durum henüz belli olmadığından, 127,74 TL tutarlı kısım için (geçici olarak) Nazım Hesap kullanılarak bu tutarın matrahtan indirilmesini önlemeliyiz.

31.12.2008

950 MATRAHA EKLENECEK UNSURLAR

950 01 KKEG

950 01 0? SSK HAZİNE KATKI OLASI PAYI 127,74

951 MATRAHA EKLENECEK UNS. KARŞ.

951 01 KKEG KARŞILIĞI

951 01 0? SSK HAZİNE KATKI OLASI PAY KARŞ. 127,74

Bu kayıt, eğer katkı almaya hak kazanılırsa, 12/2008 dönemi katkı payı kadar gider tutarının matrahtan indirilmesini önleyecektir.

Geçici olarak nitelenmesinin sebebi de, eğer katkı alma hakkı yitirilirse (prim vadesinde ödenemezse) ? ki bu durum Ocak 2009 da belli olacaktır, geriye dönüp bu son maddenin değiştirilmesi gerekecektir. (Aşağıda bu olasılık da ayrıca işlenecektir.)

Prim vadesinde ödenip, katkı payına hak kazanıldığı takdirde de, elde edilen 12/2008 katkı payının 2009 yılı matrahına eklenmesini de önlemek gerekmektedir.

Bunu sağlamak için de, yine Nazım Hesap altın anahtarına baş vurmalıyız;

31.01.2009

960 MATRAHTAN İNDİRİLECEK UNSURLAR KARŞ.

960 01 MATRAHTAN İNDİRİLECEK GELİRLER KARŞ

960 01 0? SSK HAZİNE KATKISI PAYI KRŞ 127,74

961 MATRAHTAN İNDİRİLECEK UNSURLAR

961 01 MATRAHTAN İNDİRİLECEK GELİRLER

961 01 0? SSK HAZİNE KATKISI PAYI 127,74

Bu son kayıtla da, 2008 yılında bordro tahakkuku sırasında giderleştirdiğimiz ancak matrahtan indirmediğimiz hazine katkısı tutarının, 2009 yılında gelir hesaplarına alındığı halde matraha eklenmemesi sağlanmış olacaktır.

Bu arada, nasıl olsa tutar belli diye düşünüp, hazine katkı payının Aralık 2008 döneminde bordro tahakkukunun yapılması sırasında gelire alınmasını düşünen ve öneren meslektaşlarımız da vardır. İlk bakışta bu düşünce, doğru matrahı elde etmek için mantıklı gibi gerebilir ama, yukarıda alıntılanan gelir tablosu ilkesi, tutarı kesinlikle bilinse ve elde edilmesi kesin dahi olsa, henüz o dönemde elde edilmemiş olan bir gelirin kayda alınmasını ve mali tabloda gösterilmesini kabul etmemektedir. Bu kesin bir kuraldır.

Bu nedenle, gelir kaydının, gelirin elde edildiği dönemde, yani Ocak 2009 da yapılması zorunludur.

2) PRİMİN VADESİNDE ÖDENMEMESİ NEDENİYLE HAZİNE KATKISINA HAK KAZANILAMAMASI HALİ (Sadece SSK primleri göz önüne alınmış, diğer unsurlar ihmal edilmiştir.)

İşletmenin, Aralık SSK primini vadesinde ödeyememesi durumunda, hazine katkısı hakkı yitirileceğinden, gelir kaydedilecek bir durum kalmamış olacaktır.

Ancak, bu durum ortaya çıktığında (ki bu durum Ocak 2009 sonunda ortaya çıkacaktır, o tarihte de herkes Aralık 2008 kayıtlarını kapatmamış durumdadır.) Aralık 2008 kayıtlarına geri dönülüp, 31.12.2008 de düşülen Nazım Hesap kaydının değiştirilmesi gerekecektir. Çünkü, artık tahakkuk eden prim tutarının tamamı, yasa gereği KKEG durumuna girecektir.

Aynı yazıyı ve örneği başka bir sitede de okumuştum.602 konusunda durum hala belirsiz bence.Bana da gider hesabını alacaklandırmak daha uygun gibi geliyor.Benim fikrim tabii.

Bu konu uzadıkça daha çok karışıyor.Bu konuyu sorabileceğimiz bir makam yok mu arkadaşlar?Bize net bir cevap verecek bir kurum olsa daha iyi. Biz tartışıyoruz ama net bir sonuca ulaşamıyoruz...

Gider hesapları arızi olarak alacaklanabilir. Devamlılık arz eden işlemler için bence pek uygun değildir.
Ayrıca yukardaki açıklamalarda 602 hesap gayet net kullanılmıştır. Alomaliye yazarlarından Talha Apak da aynı görüştedir.
Bu konuda bir de bakanlık özelgesi gördüm . Bakıp bulucam.

Teşekkürler,bekliyoruz....

Yukarıda bahsedilen 5 puanlık sigorta primi işveren desteğinin muhasebe kaydı aşağıda belirtildiği gibi yapılmalıdır. (Personele ödenen ücretin brüt 1.000,00 YTL olduğu varsayılmıştır. Asgari geçim indirimi ihmal edilmiştir.)

/

XXX Brüt Ücretler 1.000,00

170/720/730/740/750/760/770 SSK İşveren Payı 195,00

İşsizlik İşveren Payı 20,00

335 Net Ücret 716,50

361 Öd. SSK Primi 285,00

602 MYO Primi Hazine Desteği 50,00

361 Öd. İşsizlik Primi 30,00

360 Öd. Gelir Vergisi 127,50

360 Öd. Damga Vergisi 6,00

/

(XXX) Personelin çalıştığı departmana ait ücret giderlerinin kaydedildiği hesap seçilmelidir.

Görüldüğü gibi uygulamada bir fikir birliği oluşmaya başladı.
Ben de başından beri gider hesaplarına alacak kaydın arızı olabileceğini , ancak devamlılık arzetmesin netlik standardına uymadığını, bu nedenle %5 gerçekleştiği zaman 602 hesap kullanılmasının daha uygun olacağını savunuyorum.
Burda 602/679 kullanımı çok da önemli bir farklılık değildir. önemli olan geliri 6 grubunda izlemektir.

---------------------31/01/2008 ------------------------------------------

335 Net Ücret 716,50

361 Öd. SSK Primi 285,00 335,00

-----------------------23/02/2008 --------------------------
361 50

679 50
---------------------/ / ----------------------------------

Saygılarımla,

Herkes 602 konusunda fikir birliği yaptı nerdeyse. Fakat elbette başka görüşler de olabilir.

http://.....

Merhaba,

Gelir kaleminden ziyade, gelir tahakkukunu aysonuna yapmışsınız sayın guroy. tahakkuk takip eden ayın 23. de veya tahakkuk fişinin kesildiği tarihte yapılmalıdır.

Bir de link vermek yasak değilmiydi. Ayrıca linkteki kayıtta hatalı.

olması gerekeni bir önceki mesajımda yazdım.
UZMAN ' Alıntı:
---------------------31/01/2008 ------------------------------------------

335 Net Ücret 716,50

361 Öd. SSK Primi 285,00 335,00

-----------------------23/02/2008 --------------------------
361 50

679 50
---------------------/ / ----------------------------------

Saygılarımla,

Saygılarımla

Tahakkuk 23. ünde yapılmaz . Ocak ayı ücret tahakkuku o ayın sonunda yapılır.
Link deki kayıt sizce hatalı olabilir. Özellikle verdim bu linki reklam amaçlı değil.
Forumdaşlar ilgili siteden kendileri görsünler diye.
Siz 679 olmasında hala ısrar edebilirsiniz. Bende çok önemli değil diyorum.
Ancak bu tür devlet sübvansiyonları için belirlenmiş spesifik bir hesap varken başka seçenek aramak gerekmez. TDHP açıkça koymuş zaten

Yine de tercih sizin tabi. İsterseniz 679 kullanın ama sizi örnek alacak arkadaşlara da bunu kanıtlamanız gerekir.

% 5 'lik indirim işletme defterleri için nasıl uygulanacak?

Merhaba,

Üstad

İyi inceleyiniz kaydı.

Ücret bordrosu tahakkuku 23. de değil ocak ayının sonunda yapılmıştır.

23. yapılacak olan gelir tahakkuku kaydıdır. 679 hesapla ilgili açıklamalarım geçmiş sayfalarda yapılmıştır. Ben 602 fikrini savunan arkadaşlarımızın görüşlerini çürütecek açıklamalarıda yaptım. Tekrar tekrar yazalım isterseniz baştan tartışırız. Benim için sorun yok.

Bu arada site kuralları açık. Verdiğiniz link özel bir kuruluşun yazdığı bir görüş. Benim için hiç bir anlam ifade etmiyor. Bağlıyıcılığı yok.

Saygılarımla,

%5 lik indirimin kaydında 6'lı hesapları (602/679) kullanmanıza katılmıyorum..
bu indirimin kaydı için yapılacak 2 kayıt vardır ve peşpeşe yapılmalıdır. birincisi eskiden olduğu gibi ücret tahakkukunu yapmak daha sonrada %5 lik kısım ile ilgili yapılacak kayıt hepsi bu kadar..

1.KAYIT
----------------------------/---------------------------------
770.GENEL YÖNETİM GİDERLERİ 1215
Brüt ücretler - 1000
SSK İşv.payı - 195
İşs.İşv.payı - 20

335 .PERSONELE BORÇLAR 766,50
Net Ücret

360. ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR 133,50
Gelir Vergisi - 127,50
Damga Vergisi - 6

361.ÖD.SOS.GÜV.KESİNTİLERİ 315
SSK Primi - 285
İşsizlik Primi - 30
----------------------------/-------------------------------
2.KAYIT
361.ÖD.SOS.GÜV.KESİNTİLERİ 50
MYÖ Hazine Teşviki - 50
770.GENEL YÖNETİM GİDERLERİ 50
SSK İşv.payı - 50

dikkat edilmesi gereken nokta %5 lik hazine teşvikini İşveren payından mahsup yapmaktır.. böylelikle işveren payının tamamı olan 195 Tl yi değil 145 tl sini gider yazacağız. Ortada gelir söz konusu yoktur..İşletme lehine gelişen tek şey sadece ödeme esnasındaki 50 tllik farktır..

Sn Uzman

23ünde bildirge veriliyor. Ocak ayı ücret tahakkuku 31 ocakda yapılır.
Gelir kaydı da ödeme gerçekleştiği zaman yapılmalıdır.
Siz 602 ile ilgili görüşleri çürütmediniz. Sadece kendi görüşünüze saplanıp kaldınız.

Sn Apak yazdı, sn Akarca yazdı. Onlar da sizi ikna edemedi.
Artık söyleyecek birşey kalmadı . Bunların dışında ayrıca başka yeminlilerden den de aynı görüşü aldım. Onlara artık link vermicam. Gerek de yok. İki örnek bence yeterlidir.Zamanla ugulama yerleşecektir. Hiç olmazsa kesin ifadeler kullanmayınız.
Umarım bu konuda ceza yemezsiniz.

Bir forumdaşın yazısı altta:

Yeniyurt ' Alıntı:
bu konu ile ilgili benimde bir düşüncem olacak. bu teşvik tutarını tahakkuk aşamasında değilde ödeme aşamasında dikkate alsak iyi olmazmı ? Normal Ücret tahakkukumu zu indirimsiz şekilde yaparız. ödeme aşamasında 361 hs. daki ssk primi diyelim 100 tl. sağlanan prim desteği de diyelim 5 tl. olsun . ödeme kaydın da da

361 Öd. SSK Primi 100
602 Primi Hazine Desteği 5
100/102 95
-------- -------
100 100

zaten amaç burda peşin ödemeyi teşvik değilmi, öyle. ayrıca süresinde ödenmediğinde de bu % 5 indirimden faydalanılmıyor öyle değilmi ? her ne kadar indirimli tahakkuk ettirilse de.

nguroy ' Alıntı:
Yukarıda bahsedilen 5 puanlık sigorta primi işveren desteğinin muhasebe kaydı aşağıda belirtildiği gibi yapılmalıdır. (Personele ödenen ücretin brüt 1.000,00 YTL olduğu varsayılmıştır. Asgari geçim indirimi ihmal edilmiştir.)

/

335 Net Ücret 716,50

361 Öd. SSK Primi 285,00

/

(XXX) Personelin çalıştığı departmana ait ücret giderlerinin kaydedildiği hesap seçilmelidir.

Görüldüğü gibi uygulamada bir fikir birliği oluşmaya başladı.
Ben de başından beri gider hesaplarına alacak kaydın arızı olabileceğini , ancak devamlılık arzetmesin netlik standardına uymadığını, bu nedenle %5 gerçekleştiği zaman 602 hesap kullanılmasının daha uygun olacağını savunuyorum.
Burda 602/679 kullanımı çok da önemli bir farklılık değildir. önemli olan geliri 6 grubunda izlemektir.

Sayın Guroy

Yukarıdaki kayıt ücret bordrosu tahakkuku kaydı değilmi. 31/01/2008 yapılması gereken kayıt yani. Sizin attığınız kayıt.

nguroy ' Alıntı:
Sn Uzman

23ünde bildirge veriliyor. Ocak ayı ücret tahakkuku 31 ocakda yapılır.
Gelir kaydı da ödeme gerçekleştiği zaman yapılmalıdır.

Önce 31'inde gelir kaydını yapan bir kayıt atıyorsunuz.

Sonra gelir kaydını ödeme zamanında yazpılmalıdır diyorsunuz.

Siz ne diyorsunuz,

Önce kafanızda konuyu netleştirin sonra tekrar oturup tartışırız.

Bu arada ilgili arkadaşların şu soruyu cevaplandırmalarını rica ediyorum.

Bu %5 'lik teşvik;

Hasılat mıdır.
Kazanç mıdır.

Saygılarımla,