% 5 'lik 5510 Sayılı SGK Teşviki ile ilgili 602 ve Gelir Tablosu Çelişkisi

Ynt: % 5 'lik 5510 Sayılı SGK Teşviki ile ilgili 602 ve Gelir Tablosu Çelişkisi

UZMAN ' Alıntı:
Hayır bununla ilgili bir tebliğ var, ödemesi sarkıyorsa giderleştirebilirsiniz.

Hangi tebliğ? (12.ay hariç yazdığımı göz önüne alarak.)

UZMAN ' Alıntı:
Giderden geliri düşüp eksik tahhakkuk ederim diyemezsiniz.

Ben böyle bir şey yazmadım. Ayrıca sgk mevzuatında "gider yazılamaz." şeklinde açıkça yazılı. Ödeme hariç diğer şartlar sağlanıyorsa bildirim teşvikli verilebiliyor. Ödemeye bağlı olan 5 puanlık kısmının ind sonrası kısmın ödeme yapılamaması durumunda ödenmesi sözkonusu. Yani ödeme süresi dolana kadar tahakkuk etmiyor. Süre dolduğunda ödeme yapılmamışsa kayda alınması kayıt karmaşasınıda önler.

Merhaba,

Üstad;

Evet aynı tebliğ. Geçici vergiyi kapsamazmı;

Bakınız. 30/09/2008 tarihinde ödenecek prim 01/102008 tarihinde ödeniyorsa. Ödenmemiş İşveren primini gider gösterebilirsiniz. Ama sanırım konumuz bu değil.

Siz demişsiniz ki

Teşvik tutarını giderden düşüp tahakkuk ederim demişsiniz.

Ben bu şekilde yapmamalısınız.

MSUGT ye aykırıdır. Diyorum.

İncelemde Ceza yenmesi kuvvetli ihtimaldir diyorum.

Saygılarımla,

İlgili tebliğde sadece 12.ay açıkça yazıldığı için geçici v. dön. kapsamaz. 12.ay için tanınan muafiyette yıl atlamasından dolayı zorunluluktan getirilmiştir.

Neden aykırıdır sn. Uzman açıklayabilirmisiniz?

Merhaba,

Çünkü;

1 Nolu MSUGT Gelir Tablosu İlkelerinde

Bütün satışlar, gelir ve karlar ile maliyet, gider ve zararlar brüt tutarları üzerinden gösterilirler ve hiç bir satış, gelir ve kar kalemi bir maliyet, gider ve zarar kalemi ile tamamen veya kısmen karşılaştırılmak suretiyle gelir tablosu kapsamından çıkarılamaz.

Demektedir.

Bu yüzden gelir ve gider ayrı ayrı gösterilmek zorundadır. Geliri düşerim gideri net yazarım. Diyemeyiz.

Saygılarımla,

Peki burda satış nerde ?

Üstad;

Gelir ve karlar diyor zaten.

Bakın bu teşvik gelir tablosunda Diğer olağandığı gelirler altında gösterilmelidir. 60 grubu uygun değildir dememin sebebi zaten satış olmadığı veya işletme faaliyetleriyle alakalı bir gelir olmadığıdır.

Ancak bu firma için faaliyetleri harici bir gelir dir. 67 gruba dahil edilmesi suretiyle gelir tablosuna yansıtılmak zorundadır. Muhasebe kayıtlarıyla peçelenemez.

Saygılarımla,

67. OLAĞANDIŞI GELİR VE KÂRLAR
İşletmenin olağan faaliyetlerinden bağımsız olan ve bu nedenle arızi nitelik taşıyan duran varlıkların satışlarından elde edilen kârlar ile olağan dışı olay ve gelişmeler nedeniyle ortaya çıkan gelir ve kârların yer aldığı hesap grubudur.

Buradaki duruma göre arizi nitelik pek içime sinmiyor Sayın Uzman. Şartları yerine getirmeniz durumunda süreklilik arz eder.

ı) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenlerinin, bu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutar Hazinece karşılanır. İşveren hissesine ait primlerin Hazinece karşılanabilmesi için, işverenlerin çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili olarak bu Kanun uyarınca aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna vermeleri, sigortalıların tamamına ait sigorta primlerinin sigortalı hissesine isabet eden tutarı ile Hazinece karşılanmayan işveren hissesine ait tutarı yasal süresinde ödemeleri, Sosyal Güvenlik Kurumuna prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmaması şarttır. Ancak Kuruma olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 inci maddesine göre tecil ve taksitlendiren işverenler ile....
Nedeniyle öncelikle tahakkuk kaydının tam olarak yapılması gerektiğini düşünüyorum, sadeleştirme yöntemi kullanmak pek uygun düşmez. Önce şartlar yerine getirilmeli ve teşvikten yararlanılabilmeli, ancak kayıt anında teşvik şartlarının yerine getirilip getirilmediği kesinlik taşımamakta.

Ogün Güneş ' Alıntı:
67. OLAĞANDIŞI GELİR VE KÂRLAR
İşletmenin olağan faaliyetlerinden bağımsız olan ve bu nedenle arızi nitelik taşıyan duran varlıkların satışlarından elde edilen kârlar ile olağan dışı olay ve gelişmeler nedeniyle ortaya çıkan gelir ve kârların yer aldığı hesap grubudur.

Buradaki duruma göre arizi nitelik pek içime sinmiyor Sayın Uzman. Şartları yerine getirmeniz durumunda süreklilik arz eder.

Sayın Güneş;

Bakınız siyahla çizilmesi gereken bölüm; İşletmenin olağan faaliyetlerinden bağımsız olan

Kısmıdır. Yani alınan teşvik. İşletmenin faaliyetleriyle alakalı değildir.

Bu yüzden 67 frubu uygundur.

Saygılarımla

Ayrıca Sayın Nane;

nane ' Alıntı:
UZMAN ' Alıntı:
Giderden geliri düşüp eksik tahhakkuk ederim diyemezsiniz.

Ben böyle bir şey yazmadım.

Diyorsunuz;

nane ' Alıntı:
Bence teşvik uygulanarak verilen aylık bildirimde 5 puana isabet eden prim tahhakkuk etmemekte. Dolayısı ile ne gider ne gelir yazılmalı, taki son ödeme gününde ödenmedi ise ertesi gün tahakkuk ettirilmeli.

Demek ne anlama geliyor;

nguroy ' Alıntı:
Bence de en pratik yöntem sn. Nane nin belirttiği gibidir. İşlerimiz zaten yoğun ve detaylı. Niye hem gelir, hem de gider yazıp içinden çıkılmaz hale getirelim ki?
Bordro yapılır, işveren pirimi tahakkuk eder. Ödemesi yapılır, arası bir hafta.
Ödeme yapılıp 5 puan indirim gerçekleştikten sonra, ödeme kadar gider hesaplarına borç tahakkuk yaparsınız iş biter.

Sayın Nguroy 'da dediklerinizden onu anlamış gelir gider hesaplarına tahakkuk edilir demiş. Sizde itiraz etmemişsiniz.

Saygılarımla,

Ben eğer çift kayıt yapılacaksa, ki en doğrusu budur.( Hem alacak hem borç kayıt yapılması belki biraz zahmetli olacaktır ama netlik esasına uygundur) 602 hesabın daha uygun olduğu kanısındayım. Argümanlarım aşağıda sıralanmıştır.;

602 Hesap,

İşletmenin korunması,ihracati teşvik, hükümet politikasına uyma gereği, sermaye katkısı niteliğinde olmayan mali yardımlar (SÜBVANSİYONLAR), devletin bazı vergi , resim, harç ve benzeri yükümlülükleri istisna sayması yoluyla yaptığı hasılat kalemleri

Bölümlenmesi,

602 DİĞER GELİRLER
6021-Sübvansiyonlar (mali yardımlar)
6022-Vergi iadeleri
6023-Vade farkları
6024-Fiyat istikrar destekleme pirimi
6025-Alınan iskonto primleri
6026-İhracat teşvik primleri
6027-Navlun primleri
6028-.......

67 Grubu İse tanımlanmamış diğer OLAĞAN DIŞI gelirler ve karlardır.
İşletmenin faaliyetlerinden bağımsız beklenmeyen ve arizi olan gelirlerdir. Arasıra olurlar, daha önceden tahmin edilemezler, bu nedenle bütçelenemezler.

Burda %5 konusunda bir belirsizlik ise yoktur. Belirli şartlar yerine gelirse bir mali yıl boyunca alınacaktır.

Kaynak;
1-Ahmet Demir (TekDüzen Muhasebe Sistemi)
2-Rüknettin Kumkale( Tek Düzen Hesap Planı
)

Sn.N.Güroy,
Bende sizin gibi düşünüyorum. 5 puanlık indirimin 602 hesaba kaydı doğrudur.
Kanunda bile 5 puan indirim "HAZİNECE KARŞILANACAKTIR" diyor

Sy Uzman giderden geliri düşmek önce 7xx gider hesabına kaydetmek daha sonra aynı hs %5 kadar ters kayıt etmek demektir.
Sizin kayıt şeklinizde teşvik mevzuatında açıkça yazılı olan "gider yazılamaz." kısmınıda es geçiyorsunuz. Sgk müfettişi bizim kadar kayıt şeklini bilemez. İncelemede gider yazıldığını görünce ipc kesebilir. Malum bu gibi hatalı cezaları düzelttirmek deveye hendek atlatmak gibi uğraştırır.
Ben ödemenin son günü dolana kadar %5 kısmı hariç kayda alınır, eğer ödeme yapılmaz ise son ödeme gününün ertesi gününe %5 kısmı için kayıt yapılır diyorum ve :-X.

sn uzmana katılıyorum
602 altında açıklanan sübvansiyonlar vb. satışlara konu olan mal ve hizmetlere ilişkindir.
%5 teşviğin bunlarla bir ilgisi yoktur. 602 kayıt edilecek teşvik gelir tablosnu akışını bozar. 60 brüt satışlar toplamına satışlarla ilgisi olmayan böyle bir rakam ilave etmiş olursunuz. dolayısıyla elde edilecek net satış rakamıda yanıltıcı olacaktır. 67 grubu en uygunu gibi görünüyor.

Sn. terapist

67 grubuna devalılık arz eden bir geliri yazamazsınız. Yazdıklarımı okuyunuz , hesap planı açıklamarına bakınız. Karşı fikrinizi söylerken benim gibi dayanak gösteriniz.

Katılıyorum, katılmıyorum demek biraz soyut kalıyor.

Nedenleri ile açıklayınız ve bizi de ikna ediniz. Yanlış olan bilgilerimiz düzeltelim.

Gider hesaplarında indirim kadar eksik tahakkuk yaparsınız olur biter neden bu olayı bu kadar büyütüyorsunuz ki,bir incelemede vs.. kimse usule bakmaz zaten denetmenlerin çoğu yevmiye işlemeyi bi stajyer kadar bile bilmez..önemli olan olayın özü sizin onu gider yazıp yazmadığınızdır,yazmadıysanız problem yok bu kadar basit..inanın burda tartıştıklarınız gerçek hayatta hiç bi şey ifade etmiyor

sn nguroy sn uzman 67 grubuna ilişkin açıklama yapmıştı tekrara düşmemek için
aynı açıklamalarda bulunmadım. 67 en uygun görünüyor açıklaması ise; yapılan tartışmalar doğrultusunda bende net bir fikir oluşmadı, sadece şunu söyelye biliyorum eğer bu teşvik gelir tablosunda yer alacaksa, 67 gurubu açıklamalar doğrultusunda 60 gurubuna göre daha az gelir tablosu bütünlüğünü bozuyor.
ayrıca 602 ye ilişkin kaynak göstererek verdiğiniz ahmet demir kitabında 60 brüt satışlar
kısmını açıklarken brüt satışlar için; "işletmenin esas faaliyetleri çerçevesinde satılan mal yada hizmetler karşılığında alınan yada tahakkuk ettirilen toplam değerleri kapsar. satılan mal ve hizmetlerle ilgili sübvansiyonlar, satış tarihindeki vade farkları, ihracatla ilgili dönem içinde ortaya çıkan kur farkları, vergi iadeleri bürüt satışlar içinde gösterilir."
demektedir. sanırım burda satılan mal ve hizmetler açıklamasını kullandığı için aynı açıklamayı 602 içindeki açıklamalarda kullanmamış. bu açıklamaların hepsinin satılan mal ve hizmetle ilgili olduğunu düşünüyorum.

Neyse bence yeteri kadar tartışıldı. Bu kadar soyut tartışmaya pek vaktimiz yok.
Ben eğer şartlar gerçekleşirse ödemeden sonra %5 eksik gider tahakkuku yapıcam.
Maliyet muhasebsi uygulaması açısından da zaten departmanlara göre maliyet dağılımı yaparken. Bir ana hesapta önce toplayıp ordan anahtara göre dağılım yapıyorum.
Bu açıdan da bir fark yaratmaz. Eğer %5 hak etmemiş isem normal işveren pirimi tahakkuku yapar öderim.

Merhaba,

602 ? DİĞER GELİRLER

İşletmenin korunması, ihracatı teşvik ya da hükümet politikasına uyma zorunluluğu karşısında oluşan işletmenin faaliyet hasılatındaki düşüklüğü veya faaliyet zararını gidermek için, sermaye katkısı niteliğinde olmayan, mali yardımlar (sübvansiyonlar), devletin bazı malları vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden istisna etmesi yoluyla yaptığı yardımlar (vergi iadeleri) ve satış tarihindeki vade farkları, ihracatla ilgili fiyat istikrar destekleme primi vb. hasılat kalemleri bu hesapta izlenir.

İşleyişi:

Dönem içindeki faaliyetlerden doğan sübvansiyon, vergi iadesi, vade farkları, (vb.) tutarları saptanarak ilgili hesaba borç, bu hesaba ise alacak kaydedilir .

Merhaba,

Yukarıya 1 nolu MSUGT tebliğindeki 602 tanımını aldım. Bu tanımda altı çizilmesi gerekn iki husus vardır.

1. Hasılat
2. Dönem içindeki faaliyetler;

Önce Hasılat kavramı üzerinde durmak istiyorum. TMS 18 Hasılatı

(a) mal satışları;
(b) hizmet sunumları; ve
(c) işletme varlıklarının başkaları tarafından kullanılmasından sağlanan faiz, isim hakkı ve temettüler.

olarak tanımlar. Bu tanıma MSUGT tebliğinde İşletme faaliyetlerinin yürütülmesi için devlet tarafından aktarılan teşfiklerde alınmıştır. Bu tür teşfikler verilirken, bu teşfiklerin veriliş amacı dışında kullanılmaması şartı olduğunuda hatırlatmak isterim.

Demekki bir kalemin hasılat olarak değerlendirilmesi için bir fon aktarımından sözedilebilmesi gerekir.

Yukarıda belirttiğim ikinci husus; "Dönem içindeki faaliyetler" ibaresidir ki. Buda bir fonun bu hesap altında izlenebilmesi için. Kaynağının şirket faaliyetleri sonucu olması gereği açıktır.

Gelir tablosu tekniği açısında bir değerlendirme yaparsak;

A BRUT SATIŞLAR
B SATIŞ İNDİRİMLERİ
C NET SATIŞLAR
D SATIŞLARIN MALİYETİ
BRÜT SATIŞ KARI VE ZARARI
E FAALİYET GİDERLERİ
FAALİYET KARI VE ZARARI
F DİĞER FAALİYETLERDEN GELİR VE KARLAR
G DİĞER FAALİYETLER OLAĞAN GİDER VE ZARARLAR
OLAĞAN KAR VE ZARAR

Bu bölüme kadar dikkat ederseniz. Blüm başlıkları ya satış yada faaliyettir. Yani bu bölüme kadar yer alan kalemler hep işletmenin faaliyet döngüsü içerisinde gerçekleşen rakamlardan oluşmaktadır.

Konumuz olan devlet tevlet teşfiğinin; işletmenin faaliyetleriyle sağlanan bir kazanç olmadığı; tabiidir. Bu teşvik imalatçı, pazar esnafı, beyaz eşya satıcısı vb. herkes tarafından faaliyet harici kazanılımış bir hak olduğunun altını çizmek isterim.

Gelir tablosuna devam edersek

I. OLAĞANDIŞI GELİR VE KARLAR
J. OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR
DÖNEM KARI VE ZARARI

Bu bölümde yer alacak kalemin, satış olması gerekmiyor, faaliyet sonucu olması gerekmiyor, hasılat olması gerekmiyor;

"KAZANÇ" evreka işte sihirli kelimemiz bu. Devlet tarından bir fon aktarımı olmayan; işletme faaliyetleriyle alakalı olamayan bu kalemin bu bölümde değerlendirilmesi hususu;

MSUGT'nin, ve temel muhasebe prensiplerinin gereğidir;

Bazı arkadaşlarımız; ya inceleme elemanları muhasebeyi bilmez, bu kalemin direk olarak giderden tahakkuk etsek bir şey farketmez gibisinde değerlendirmede bulunmuşlar;

Bakınız; bu önemsiz bir konu değildir. İlk düğme yanlış iliklenirse; gömleğin kalan düğmelerininde yanlış ilikleneceğini unutmayın. Mesele kendi yaptığımız işe duyduğumuz saygıyla alakalıdır. Konu basite indirgenmede değerlendirilmeli. Ve başka bahaneler arkasına sığınmadan doğru iş yapmak bu mesleği saygın bir yere getirmemizin gereğidir.

Bir kaç adım geri edin; Ve konuya daha geniş bakmaya çalışın demek istediğim anlaşılacaktır;

Ancak ABRAHAM MASLOW dediği gibi;

ÇEKİÇTEN BAŞKA BİR ALETİNİZ YOKSA, BAKTIĞINIZ HER ŞEYİ ÇİVİ GİBİ GÖRÜRSÜNÜZ.

Saygılarımla,