529 Diğer Sermaye Yedekleri Kullanımı

Üstadlar merhaba
Şirketimiz sermaye artırımına gidiyor.6.000.0000 TL'lik sermayeyi 10.000.000 TL yapacağız.Peyderpey bankaya sermaye taahhüdü diye para yatıyoruz
1.Mali Müşavirimiz yatan paraları 529 nl hesap Alacaklı / Banka Hesabı Borçlu olarak kayıt etmemi söyledi.Doğru mu dur?Normalde 501 nl hesap üzerinden gidilmesi gerekmez mi ?
2.Sermaye Artırımı Muhasebe kaydı normal de nasıl olması gerekli ?
3.Bankaya 4 defa para yatırıldı.Yatırılan paraların birisinde hiç açıklama yapılmamış,diğerinde sehven hatalı açıklama yapılmış.Yine de muhasebe kayıtlarıma Sermaye Taahhüdü İçin yatırılan" diye yazsam sorun olur mu ?
4.Sermaye Artırımı için herhangi bi karar alınması gerekli mi ?

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Selam,
Mali Müşavir bizim meslektaşımızdır. Bir bildiği vardır Mali Müşavirinize danışınız.
Esenlikler.

Üstad bende bir malişavir adayıyım.Malimüşavirin yanında 14 senedir çalışıyorum ve şuan yanında staj görüyorum.Bilgi bilgiden üstündür.Ben burda malimüşavirin açığını bulmak için yazmadım bunları.Kendisine niçin böyle yaptığını sorduğum araştırmamı söyledi.Ayrıca meslektaşınızı koruduğunuz için sizi takdir ediyorum.

Üstadlar merhaba
Şirketimiz sermaye artırımına gidiyor.6.000.0000 TL'lik sermayeyi 10.000.000 TL yapacağız.Peyderpey bankaya sermaye taahhüdü diye para yatıyoruz
1.Mali Müşavirimiz yatan paraları 529 nl hesap Alacaklı / Banka Hesabı Borçlu olarak kayıt etmemi söyledi.Doğru mu dur?Normalde 501 nl hesap üzerinden gidilmesi gerekmez mi ?
2.Sermaye Artırımı Muhasebe kaydı normal de nasıl olması gerekli ?
3.Bankaya 4 defa para yatırıldı.Yatırılan paraların birisinde hiç açıklama yapılmamış,diğerinde sehven hatalı açıklama yapılmış.Yine de muhasebe kayıtlarıma Sermaye Taahhüdü İçin yatırılan" diye yazsam sorun olur mu ?
4.Sermaye Artırımı için herhangi bi karar alınması gerekli mi ?

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkür ederim.
1.Mali Müşavirimiz yatan paraları 529 nl hesap Alacaklı / Banka Hesabı Borçlu olarak kayıt etmemi söyledi. Doğru mu dur?

CEVAP: Kesinlikle dogru.

2- Normalde 501 nl hesap üzerinden gidilmesi gerekmez mi ?

CEVAP: Hayir. 501 Hesaptan gidilmez. O sonraki kayit

3-Sermaye Artırımı Muhasebe kaydı normal de nasıl olması gerekli ?

CEVAP: Kayit

_______________________________________________/_____________________________________________

501- (B) XXX

500- (A) XXX
______________________________________________/________________________________________________

Daha sonra bankaya yatan ve 529 hesaba alacak kaydedilen tutar

______________________________________________/_______________________________________________
529- (B) XXX

501- (A) XXX

____________________________________________/__________________________________________________

seklinde olacak

4-Bankaya 4 defa para yatırıldı.Yatırılan paraların birisinde hiç açıklama yapılmamış,diğerinde sehven hatalı açıklama yapılmış.Yine de muhasebe kayıtlarıma Sermaye Taahhüdü İçin yatırılan" diye yazsam sorun olur mu ?

CEVAP: Evet sorun olur. O zaman onlar 529 hesaba alinmaz. Ilgili hesap neyse onunla ilgili kayitlara alinmasi lazim. Eger 529 almak istiyorsaniz, o zaman sermaye arttirimina istinaden diye banka dekontunda belirtmeniz lazim

5-Sermaye Artırımı için herhangi bi karar alınması gerekli mi ?

CEVAP: Sermaye arttirim Karari ve Mali Musavir Raporu gerekli

Üstad değerli bilgilerini paylaştığın için teşekkür ederim.Peki şirket ortağının kendisine ait olan dövizi şirket hesabına sermaye taahhüdü olarak yatırmak istiyoruz.Dövizle işlem yapma yasağına girer mi ?

Saygılar