5510 mu? Yoksa 5434 mü?

öncelikle herkeze kolay gelsin.
uzun zamandır çözmeye çalıştığım bir konuda sizlerden yardım almak istiyorum.
2011 yılında yayınlanan 632 sayılı khk ile sözleşmeli memurların kadroya geçirilmesinden sonra şunu farkettim ki sosyal güvenlik yönünden 5510 sayılı kanuna tabiyim. öncesinde 4/b statüsünde ssk üzerinden prim ödenmekteydi. daha öncesine gidelim, 2008 öncesinde 4924 statüsünde emekli sandığı hükümlerine göre prim ödenmekteydi.
önce size şunu sormak isterim: ilgili kanunda ekim 2008 den önce adına emekli sandığı üzerinden prim ödenmiş olması durumunda söz konusu kişi 5434 sayılı kanuna tabi olarak kalırmı kalmaz mı? şu an e devlette olsun, sgk kayıtlarında olsun ben 5510 görünüyorum. hatta maaş bordromda bile 5510 sayılı kanuna göre yapılıyor. hatta biliyormusunuz kadroya geçmeme rağmen maaş bordromda eski kadrolularda olduğu gibi ek gösterge vb. kısımlar sıfır 0 görünüyor..
aşağıda linkini vermiş olduğum yazılar beni doğrular nitelikte..
ama size asıl sormak istediğim şu ben 5510 sayılı kanuna tabi olarak devam etsem nolur, 5434 için diretsem ve yoluma öyle devam etsem nolur?
bir kaç yere baktım 10-20 lira bi fark oluyormuş. işin o kısmında değilim. pek umursamam açıkçası. ama işin asıl can yakan tarafı emekli oluncaki aylık bağlama oranı. 5510 da dez avantajlımışız. sizce şu an için 5434 sayılı kanuna tabi olduğumu ispatlamam gerekmiyormu?

AliTezel.com - HABERTRK-SGK yaynlad genelge ile kadroya geecekleri sevindirdi--KLE II ALITIRMA HIZLI TRENDE ZATEN VAR
http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/conne...&CACHEID=06cc2580-5c50-42d6-802c-69e6b5249bb5

Ek gösterge; Öğrenim durumunuz, hizmet yılınız, memuriyet hizmet sınıfınız gibi kriterlere göre 8 yada daha aşağı derecelerde alabileceğiniz bir ücret kalemidir, o yüzden şuan için bordronuzda 0 görünmesi normaldir. Emekli aylığı bakımından;
5434 sayılı kanuna tabi personelin Özel hizmet tazminatının emekli keseneğine oranı ek göstergenize göre değişiklik gösterirken, 5510 sayılı kanuna tabi personelde böyle bir oranlama yoktur, kısacası 5510 sayılı kanunla biraz geç emekli olursunuz ama bağlanacak aylık 5434 de göre dafa fazla olacaktır.

cevabınız için teşekür ederim ferruh hocam.
yanlız şöyle bişey demişsin:
"kısacası 5510 sayılı kanunla biraz geç emekli olursunuz ama bağlanacak aylık 5434 de göre dafa fazla olacaktır."

benim ilk girişim 2004 yılında olduğu için zaten her halukarda 60 yaşında emekli olmayacakmıyım?
yoksa aylık bağlama oranını biraz daha yükseltmek açısından 5510 da daha fazla çalışmam gerektiğini mi söylemek istedin?

Ben; 632 sayılı kanun hükmünde kararname ile devlet memuruluğuna geçtiğinizi anlayarak yukarıdaki açıklamaları yapmıştım. Şayet sizin 5510 sayılı kanundan önce Emekli Sandığına tabi bir çalışmanız var ise bugünde Emekli Sandığı kanununa tabii olmanız lazım dolayısıyla 5510 s.k. na tabi olmanızda hata var demekdir!

Yok eğer 657 4/b pozisyonunda çalışıyor iken adı geçen kanun hükmünde kararname ile devlet memurluğu ile ilişkilendirildi iseniz evet 5510 sayılı kanuna tabisiniz. Zira 4/b posizyonunda çalışan personel için emekli sandığına değil ssk ya prim ödenmekte idi.

Bayansanız ve 2004 yılında memur olmuşsanız ben 58 yaşa tabisiniz diye biliyorum, ama 2004 yılında ssk lı olarak başlamışsanız birşey diyemeyeceğim.
Kısacası aynı öğrenim durumu, aynı yaş, aynı kadro, aynı hizmet sınıfına dahil, biri 5510 diğer 5434 sayılı kanuna tabi çalışan devlet memurundan ;

5434 e tabi personel daha erken emekli olur, Fakat Kurumun ödediği emeklilik prim matrahı 5510 s.kanunda daha fazla olduğu için 5510 s.k tabi personelin emekli maaşıda daha fazla olur,

Yoksa 25 yıl çalışmış bir 5434 emeklisi ile 30 yıl çalışmış 5434 emeklisinin maaşı arasında topu topu 75 ile 85 tl arası bir fark vardır.

merhabalar,

yaklaşık 1 haftadır araştırıyorum ama kimseden net bir cevap alamadım şu zamana kadar. Babam, T.Garanti Bankası emeklisi ve maalesef ki kendisini 2002 senesinde kaybettik. o zamanlar tüm sgk primleri, bankanın emekli sandığına aktarılmış. Annem de %75 olarak babamın maaşını almakta ve şuan içinde bulunduğum koşullarda yetim aylığı alma hakkı veriyor lakin geçen gün kuruma uğradığımda, anneme verdikleri orandan %25 kesilerek bana verileceği belirtildi yani annemin payı bana da pay edilmiş oldu. Bu yetim aylığı olmaz ki…. şimdi bu şartlar altında 5510'dan işlem yapılmakta. Peki neden 5434'den hak olunmaz ? ( o hak da %60 dul kalan eş ve %30 bir yetim olmakta.) ve İtiraz edilebilinir mi ?