fonradar

570 Geçmiş Yıllar Karları Hesabı

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
570 Gecmis Yillar Karlari Hesabini ogrenmek biraz zorlasacak gibi

Bu hesaba Dikkat!

Bu yil sonu kar elde ettiniz ertesi yilda kar dagitacaksiniz.iki seceneginiz var ya kari dagitacaksiniz ya da dagitmayacaksiniz kari dagitmamayi tercih ederseniz tevkifata tabi tutacaksiniz yok ben kari sirkete birakmiyacagim ortaklara dagitacagim derseniz bu sefer stopaj hesaplayip kari dagitacaksiniz.
Yedek akceler temettuler olaganustu akceler statu yedekleri ve simdide Tevkifat da 570 gecmis yillar karlari hesabina eklenecek.bu hesabi ogrenmek genel muhasebenin en zor konularina girmeye aday...

Bu hesaba Dikkat!

Bu yil sonu kar elde ettiniz ertesi yilda kar dagitacaksiniz.iki seceneginiz var ya kari dagitacaksiniz ya da dagitmayacaksiniz kari dagitmamayi tercih ederseniz tevkifata tabi tutacaksiniz yok ben kari sirkete birakmiyacagim ortaklara dagitacagim derseniz bu sefer stopaj hesaplayip kari dagitacaksiniz.
Yedek akceler temettuler olaganustu akceler statu yedekleri ve simdide Tevkifat da 570 gecmis yillar karlari hesabina eklenecek.bu hesabi ogrenmek genel muhasebenin en zor konularina girmeye aday...
Sn.Akdeniz, maalesef sizde benim gibi yasa taslağını okumuşsunuz. Okuyunca beynim yandı. Bu kadar karışık ve anlam kargaşası olamaz.

Bu hesaba Dikkat!

Eskiden de seçenek 2 idi. dağıtmak yada dağıtmamak. Ancak Stopaj dağıtılan karın üzerinden yapılırdı. ( Kurum Ortaklar Hariç). Şimdi dağıtsanız da dağıtmasanız da bu stopajı yapacaksınız. Fark burada. Dağıtım şeklinde değişiklik olmayacak, ancak özellikle kurumlarda ciddi maddi yük doğacak. Asıl sıkıntı ise, eğer karı sermayeye ilave etme kararı verirseniz o zaman doğacak, çünkü stopajın iade ve sermayeye eklenmesi tam bir karmaşaya sebep olacak.