6 Yıldır Faal Olmayan Şirketin Vergi Borcundan Dolayı Maaş Hesabıma Bloke Konuldu

Arkadaşlar Merhaba,
Hayatımı alt üst eden bir konuyla ilgili görüşlerinizi, önerilerinizi ve bilgilerinizi almak istiyorum..
2010 yılında 2 kişilik ltd şirketi açtık ve 6-7 ay kadar çalıştıktan sonra işler ters gitti ve battık firmayı kapatmak zorunda kaldık. O günden bu güne kadar şirketin iflasını veremedik, çıkan af olaylarına giremedik kısacası hiç bir işlem yapmadık. bu hafta başında tak diye vergi dairesinden şimdiki maaşlı olarak çalıştığım şirket maaş hesabıma bloke geldiğini gördüm. Hemen vergi dairesine gittim durumu anlamak için ve 15.000 gibi bir üzerimde şirketten doğan vergi / kdv/ faiz vs. tutarlı vergi borcu çıktı. Şirkette müdür sıfatında gözüktüğüm için bu zamana kadar olan tüm borçların bana yüklendiğini duydum. Blokeyi kaldırmak için 5.000 civarında miktar istediler kalanını taksit yapabiliriz dediler. Şimdi ise durumum yok 5 gün sonra maaşım yatacak ancak 1/4 mü kesilecek yoksa hepsini mi alacak? Ya da 1/4 nü alacak geri kalan miktarda bloke olduğundan dolayı 1/4 ten kalan miktarı almama izin verecek mi? Ayrıca bu borç günden güne devam etmekte şirketteki hissemi diğer ortağa devredeceğim fakat bundan önceki tüm borçlar bana kalacağını bundan sonrakilerin diğer ortağa kalacağını belirtti muhasebeci arkadaş.
Soru 1. Şirketi iflas gösterebilir miyiz? Bunun için ne yapmamız gerekli?
Soru 2. Gösterdik varsayalım bizim bu borçlarımızı etkiler mi? Yararı olur mu?
Soru 3.Şirketi tamamen kapatmamız için bugüne kadar olan vergi / sgk vs. şirketten çıkacak tüm borçları ödemek mi gerekir?
Arkadaşlar konu çok mühimdir, lütfen yardımcı olunuz bilgi-birikiminize güveniyorum.
Teşekkür ederim.

Maşınızın 1/4 haciz edilebilir daha fazlası değil.
Şirketi iflas prosedürünü başlatabilirsiniz. Bundan sonrası için.
İflas başlayınca tasfiye masası. kurulur. Şirketin alacaklarını tahsil eder. Borçlarını öder. Tabi para kalırsa. Kamu borçları önceliklidir. Hiç olmazsa bundan sonrasını düzenleyin.
Tüm borçları tasfiye masası düzenler. Ortaklar olarak kamu borçlarından kurtulamazsınız. Şahsen sorumlusunuz. Diğer borçlar bitebilir.

Normalde vergi dairesi çalıştığı işyerine yazı yazması gerekirdi ve maaşın 1/4'ünü bir hesap verirdi, buraya yatırın diye, hesabına bloke koydularsa bence yatan tüm maaşa bloke koyarlar. Çektirmezler, çekmezler. Dilekçe yaz bankadan biz isteyelim gelsin, oradan çekelim derler.

Şirketin 6 yıl geçti ise, büyük ihtimal ticaret odası tarafından kapanmıştır yada askıya alınmıştır. Bu belgelere istinaden vergi dairesinden de kapattırın. Borçlar kapanmasına engel değildir, en azından borçların artmasını, faizi vs. durdurursunuz. Belki de vergi dairesi de resen kapatmıştır.

Normalde vergi dairesi çalıştığı işyerine yazı yazması gerekirdi ve maaşın 1/4'ünü bir hesap verirdi, buraya yatırın diye, hesabına bloke koydularsa bence yatan tüm maaşa bloke koyarlar. Çektirmezler, çekmezler. Dilekçe yaz bankadan biz isteyelim gelsin, oradan çekelim derler.

Şirketin 6 yıl geçti ise, büyük ihtimal ticaret odası tarafından kapanmıştır yada askıya alınmıştır. Bu belgelere istinaden vergi dairesinden de kapattırın. Borçlar kapanmasına engel değildir, en azından borçların artmasını, faizi vs. durdurursunuz. Belki de vergi dairesi de resen kapatmıştır.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim,
Şirketin kapanması için vergi dairesine başvuracağız peki soru şu, kapatmak için herhangi ücret alınır mı/ alınacak mı? Başka bir muhasebeci ile çözebilir miyiz?

Verilmemiş beyannamesi var mı? Yok mu? Eski muhasebecisi neden vermiyor? Şirket res'en kapandı mı? Kapanmadı mı? Bir sürü soru var, bence muhasebeciniz ile görüşün?

Şirketler maalesef kapattık demekle kapanmıyor! Gerekli prosedür bitmeden kapanmış olmaz. İş sahibi ilgisiz kalırsa SMMM bir yere kadar ilgilenir. Tam olarak kapatılmayan şirketleri sonradan kapatmaya çalışmak da başlı başına problem.