6111 Teşvik Uygulaması

SUF

Bir müşterim 31.Aralık 2012 tarihinde işçi çalıştırmaya ara verdi 6111'den faydalanma şartında kuruma verilen aylık bildirgelerdeki sigortalı sayısının ortalaması aldığına göre ara verdiğimiz tarihden önceki altı ay mı hesaba katılacak yoksa aşağıda belirttiğim gibi mi bir hesaplama yapılacak
Kasım 1
Aralık 1
Ocak 0
Şubat 0
Mart 0
Nisan 0
Toplam işçi sayısı 2/6 : 0,33 bu durumda yeni alınan işçi için 6111'den faydalanabiliyoruz diye düşünüyorum. Görüşlerinizi alabilirmiyim.
Saygılar

Kanunda işçi çalışan son 6 ay demiyor. Son 6 ayda toplam çalışan kişi sayısını bul ortalamasını al diyor. Yani hesabınız doğrudur. 2/6 şeklinde hesaplanır. Ortalama 0,33 olur. 1. kişi olarak yararlanır.

Hatırladığım kadarı ile son 6 ayda çalışan işçiler toplanıp işçi çalıştırılan ay sayısı toplamına bölünecek. Yani 2/2=1
2. işçi girişinden itibaren teşvik söz konusu.

aşağıda belirtilen örneğe göre yapabilirsiniz;
6111 teşviğinde aranılan şartlara sahip bir
sigortalının 12/4/2011 tarihinde işe alındığı ve bahse konu işyerinde çalışan sigortalı sayısının,
2011/Mart ayında : Bildirim yapılmamış,
2011/şubat ayında : 6
2011/Ocak ayında : 5
2010/Aralık ayında : 3
2010/Kasım ayında : 3
2010/Ekim ayında : Bildirim yapılmamış
şeklinde olduğu varsayıldığında, ortalama sigortalı sayısı,
6 + 5 + 3 + 3 = 17
17 / 4 = 4,25 = 4 olacaktır.
Ortalama sigortalı sayısının tespitine esas olan altı aylık sürede, gerek işyerinin yeni
tescil edilmiş olması, gerekse sigortalı çalıştırmaya ara verilmiş olması nedeniyle geriye doğru
altı aylık süre içinde sigortalı bildiriminde bulunulmamış olması halinde, sigortalıların, ortalama
sigortalı sayısına ilave olup olmadıklarına bakılamayacağından, kapsama giren sigortalıların
tamamından dolayı sigorta primi işveren hissesi desteğinden yararlanılabilecektir.

17/6 şeklinde olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuya çok takıldığım için alo 170 ede sormuştum. Sadece işçi çalıştırılan ay sayısına bölün demiyor. Her yerde toplam çalışan sayısını bulun 6 ya bölün diyor.

Bende ilkin 17/4 mantğına sıcak bakıyordum ayrı konu.

Yukarıda 17/4 yapılan örnek Sgk 2011-45 nolu genelgenin ortalama personel hesaplama ile ilgili 11 nolu örneğidir. Alo 170 bazen Fransız kalabiliyor.