Sgk Teşvik Sorgulama 6111/10.mad

elit

Katkı Sunan Üye
işe aldığımız bir personel için sgk işveren sistemi ekranında 'potansiyel teşvik sorguma' sekmesi üzerinden işlem yaptığımda 'bu personel için daha önce teşvik alınmıştır' mesajı alıyorum. diğer ekranda 'teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlama' buraya tıkladığımda ..... tarihinden sonra teşvik başvurusunda bulunabilirsiniz mesajı alıyorum.
mademki daha önce teşvik alınmış neden teşvik başvurusunda bulunmaya izin veriyor sistem.
ikincisi, ne kadar süre teşvik alınmış veya kalan teşvik süresini nasıl öğrenebiliriz.

Her iki taraf,kontrollerinde farklı kriterler kullanır.
Sorgulama kısmı teşvik süresine ve kullanılıp kullanılmadığına bakar.Yani direkt personel tc'den sorgulama yapar.Hatta eğitim belgesi varsa ilave süre talebinde bulunabilirsin diye de hatırlatma yapar.
Tanımlama kısmı ise,ilgili personelle ilgilenmez,direkt ortalama sayı üzerinden hesaplama yapar.Ortalamayı bulabilmek içinde 10.ay sgk bildirgesinin verilme süresine kadar bekletir.Siz daha erken bildirgeyi versenizde son gün 26'sı olduğundan o gün gelmeden sayı ortalamasını alamaz.
Yani iki kısım farklı alanlarla ilgilenir.

Haziran ayında bir mükellefime sigorta dosyası açıp işçi girişi yaptık. İşe giren işçi için ekteki gibi 6111 teşviki çıktı ve yararlanıyoruz şu anda.
Kasım ayında bir işçi daha aldık ve bu işçi de aynı teşvikten yararlanabilir. Ortalama işçi sayısı 1 yazıyor bu şart uyuyor.
Burada aklıma takılan aynı teşvikten yararlanan 1 işçi olduğu için 2. işçi de aynı teşvikten yararlanabilir mi?
Yoksa 2 si de aynı teşvik olduğu için sadece 1 işçi mi yararlanabilir?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-12-12 115048.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-12-12 115048.jpg
    53.2 KB · Görüntüleme: 3
İlk personelin ortalama sigortalı sayısı 0 olduğundan teşvik süresi bitene kadar her durumda yararlanır. İkinci personelinde ortalaması 1 olduğu için şirkette kendisi dahil 2 ve üzeri personel çalıştığı sürece teşvikten faydalanır. İki personelinde 6111 den faydalanması ortalama sayısını etkilemez. Bu durumda iki personelden de teşvik alabilirsiniz.