6552 Kasa Fazlasını Vergi Ödeyerek Kapatma

Merhaba

Kasada 900 bin fazlası olan bir mükellefin 6552 'den faydalarak vergi ödeyerek kasa fazlasını sıfırladık.Bunu muhasebe kaydı olarak nasıl gösterebiliriz?

Teşekkürler

689(B) 900.000.-
100(A) 900.000.-
------
689(B) 27.000.-
360(A) 27.000.-

kanunen kabul edilmeyen giderlerin ayrıca nazım hesap kayıtları da yapılabilir.

genel muhasebe bile bu yasalarından olumsuz etkileniyor

bence bu sorunun oturmuş bir yevmiye kaydı yok taksitleride göz önüne almanız lazım ödenemeyen takistler de olablir
sayım ve tesellüm fazlalıkları hesabı kasa ve diğer olağan dışı gider ve hesapları arasında gidip gelinecek
sizin iyiniyetinize uygun bir yevmiye kaydı oluşturmalısınız

genel muhasebe daha finansal kiralamyı yıllardır yevmiye kaydını oluşturmada sıkıntı yaşıyor bu torba yasalara genel muhasebe yetişemez

genel muhasebe bile bu yasalarından olumsuz etkileniyor

bence bu sorunun oturmuş bir yevmiye kaydı yok taksitleride göz önüne almanız lazım ödenemeyen takistler de olablir
sayım ve tesellüm fazlalıkları hesabı kasa ve diğer olağan dışı gider ve hesapları arasında gidip gelinecek
sizin iyiniyetinize uygun bir yevmiye kaydı oluşturmalısınız

genel muhasebe daha finansal kiralamyı yıllardır yevmiye kaydını oluşturmada sıkıntı yaşıyor bu torba yasalara genel muhasebe yetişemez
Nereye yetişememiş ben anlayamadım? Gayet net değili yevmiye kaydı.

yevmiye kayıtları bir insan gibidir davranışlarını açıklar işletmenin

eğer her insan yaptığı davranışı açıklayabiliyorsa muhasebe de her yaptığı ticari faaliyeti açıklayabilir ve yevmiye kaydını oluşturabilir.

maalesef ne insan ne işletme davranışlarını düzgün açıklayabiliyor bu sebepten bazen yevmiye kayıtları yanlış eksik, tanımsız oluyor
bu torba yasalar çıktığında bu işin uzmanı genel muhasebe hocaları yevmiye kayıtlarını da gösterebilse biz de kafamıza göre davranmasak

Hala anlayamadım ne demek istediğinizi özrümü mazur görün ama neyi kastediyorsunuz paylaşır mısınız?

ama işletmeleri yönetenlerin hatası veya elde olmayan nedenlerden dolayı işletme bu duruma geliyor. işletme aslında suçsuz.

veya yöneticiler zorunluluk nedeniyle böyle davranmak zorunda kalıyor yoksa işletme ölecek belki de.

kuruluş gayesi kar elde etmek ama yönetenler kanına giriyor ve onu mağdur ediyorlar veya etmek zorunda kalıyorlar.

(işletme = tüzel kişilik saf ve iyi niyetle kar elde amacıyla kurulmuş kabul edilerek değerlendirme yapılmıştır.)

soru tam çorba oldu alwayswithyou arkadaş çok güzel bir soru sormuş yevmiye kaydını istiyor

başkabir şey sormamış bilen cevaplasın lütfen bu soruyu

soru tam çorba oldu alwayswithyou arkadaş çok güzel bir soru sormuş yevmiye kaydını istiyor

başkabir şey sormamış bilen cevaplasın lütfen bu soruyu

sayın ssrt de cevap vermiş sorunun paylaşımı bitmiş aslında :)

aman dikkat zarar çok fazla

TTK 376 ya dikkat

bu tür düzeltmelerde vergi öncelikli düşünüldüğünden TTK ihmal ediliyor.

düşünseler aslında vergi alacak mükellef yok oluyor aslında TTK ya göre yada sıkıntıya düşüyor .

gerçi kanun ne diyorsa ona göre hareket edilecek

iyi çalışmalar.

6552 sayılı kanunun uygulanmasında muhasebecilerin yevmiye maddesini yanlış yapmasından dolayı veyahut hiç yapmamasından kamu zarar görmüş ben bu sorundan bu kanundan bunu anladım.

6552 sayılı kanunun uygulanmasında muhasebecilerin yevmiye maddesini yanlış yapmasından dolayı veyahut hiç yapmamasından kamu zarar görmüş ben bu sorundan bu kanundan bunu anladım.

Bu alıntıyla cevaplamak istedim ki iş doğru olsun.

Sayın AKDENİZ36 yorumlarınıza hayret ettim doğrusu, genel muhasebe nereye yetişemiyormuş ? Ticaretin kuralı değişmiyor bu nedenle kayıtlar da değişmez. Bu yazdıklarınızla ben yeterince bilmediğiniz kanısına varırım.

Bu tür özellik arzeden konularda araştırmadan soru sormak, bilmeden yorum yapmak yanlıştır. Bilindiği gibi 6552 sayılı yasa bu anlamdaki ilk yasa değil, aslında 6111 sayılı yasanın kuşa çevrilmiş hali. Ancak 6111 sayılı yasa bu sistemin ilki ve tamamını doğrudürüst okuyanlar bu konularla ilgili "yevmiye kayıtlarının" orada verildiğini de bilirler.

Şimdi 6111 sayılı yasaya bir göz atmak hem bu sorunu çözer hemde bilgi dağarcığını genişletir.

Bir de hatırlatma, muhasebe sistem ve uygulamaları kısaca Muhasebe tam anlamıyla "normative" bir bilimdir ve tüm gelişmeleri özümseyecek niteliğe sahiptir. Bukadar çok yasaya hizmet edip hepsine de gerekli cevapları verebilen başka bir bilim dalı da yok. Birtek 6552 sayılı yasada yazılan 3-5 satırla dağılabileceğini söylemeden önce iyice düşünmek gerekirdi.

ben genel muhasebe de eğitimin olmadığına inanıyorum okullarda 100-153 -600 -120-320-770 hesapların işleyişini gösterirler
6 hesapla yola çıkan ben diyeyim nasıl konuşma dilimizi yevmiye maddesine aktarırız bilmiyorum
internetten sağdan soldan bulduklarımızın doğur oldğunu kabul ederek yevmiye maddesi oluşturuyoruz

bu arada cevabı yayınlarsanız öğrenmişte oluruz

ben genel muhasebe de eğitimin olmadığına inanıyorum okullarda 100-153 -600 -120-320-770 hesapların işleyişini gösterirler
6 hesapla yola çıkan ben diyeyim nasıl konuşma dilimizi yevmiye maddesine aktarırız bilmiyorum
internetten sağdan soldan bulduklarımızın doğur oldğunu kabul ederek yevmiye maddesi oluşturuyoruz

bu arada cevabı yayınlarsanız öğrenmişte oluruz

Sn Akdeniz;

amacınızı anlayamadım. Her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de herşeyi ama herşeyi bilen üstadlarımız olduğu gibi , hiç birşey bilmeyen , birkaç hesap ezberleyip muhasebecilik yapmaya soyunan meslektaşlarımız vardır.

Herkesi aynı kefeye koymayınız.

Sayın AKDENİZ36,

Hangi okullardan bahsettiğinizi bilmek isterim. Bukadar iddalı cümle için birhayli okul görmüş olmalısınız.

Sayın alwayswithyou,

Soru 689 hesap hangi hesapla kapanır. Mesleğe yenimi başladınız ?

kasa fazlası diyiyorsunuz ama hiç hesapta 397 sayım ve tesellüm fazlalarını kullanmıyorsunuz fazla değil mi kasa ?

kasanın fazla olduğunu vergi dairesi mi tespit etti yoksa siz envanter mi yaptınız?

Son düzenleme:
kasa fazlası diyiyorsunuz ama hiç hesapta 397 sayım ve tesellüm fazlalarını kullanmıyorsunuz fazla değil mi kasa ?

kasanın fazla olduğunu vergi dairesi mi tespit etti yoksa siz envanter mi yaptınız?

397 hesap geçici bir hesaptır. (197 de öyle ). Bu hesaplar farkların geçici olarak kaydedildiği ve sebebi bulununca kaydın kaldırıldığı hesaplardır. Konuyu bu hesaba taşımışsınız. Demekki 6552 sayılı yasanın nedenini de ruhunu da anlamamışsınız. Bu gereksiz yazışmalar yerine 6111 sayılı yasa ve uygulama tebliğini iyice bir okuyun derim yeniden.