6736 Matrah Artırımı Hk.

Onay esnasinda duzeltti Ben hep 15 secmistim bazilari 20 oldu

Sayın Day Dream,

Her yıla ait matrah artırımını o/o 15 yapamazsınız, her yılın oranı farklıdır sanırım matrah artırımınız bir den fazla yıla ait olduğu için o neden ile her yılın artırım oranı değişti.

Bir de artırılan yıla ait matrah tutarı her yıla ait belirtilen asgari tutardan düşük olmaması gerekir dikkat ediniz oran demiyorum oranı yukarıda bahsettim asgari tutar ise daha farklıdır.

Sayın Day Dream,

Her yıla ait matrah artırımını o/o 15 yapamazsınız, her yılın oranı farklıdır sanırım matrah artırımınız bir den fazla yıla ait olduğu için o neden ile her yılın artırım oranı değişti.

Bir de artırılan yıla ait matrah tutarı her yıla ait belirtilen asgari tutardan düşük olmaması gerekir dikkat ediniz oran demiyorum oranı yukarıda bahsettim asgari tutar ise daha farklıdır.
Bahsedilen her yıla ait artırım oranı değil hesaplanacak verginin şartları taşıyanlar için (ödemelerini düzenli yapan gibi) %15 diğerlerinin %20 olması.

Sayın Demiral
Aynen sayın Day-Dream'in dediği gibi,sorum matrah artırım oranı değil,tahakkuk edecek vergi oranı ile ilgiliydi.Nitekim bu sorumun cevabını şu anda aldım teşekkür ediyorum.
Şu aşamada son bir soru sorayım.
Matrah artırımından tahakkuk eden vergi bildiğim kadarıyla yapılandırma kapsamına dahil edilebiliyor.
Bu durumda yapılandırma işlemini yapmazdan evvel,varsa matrah artırımı yapılmalı,sonrasında yapılandırmaya müracaat edilmelidir,öyle değil mi? Yani matrah artırımı için ayrı,diğer borçlar için ayrı yapılandırma yapılmıyor,hepsine tek seferde matrah artırım (veya diğer artırımlar) işlemlerinden sonra müracaat ediliyor.

Bu son kanun ile yapılacak matrah artırımı yapılandırmaya girmemekte. Yapılan artırım zamanında ödenmez ise gecikme ilavesi ile borcunuz olmakta. Daha önceki yıllarda yapılarak ödenmeyen matrah artırım borcu yapılandırmaya girer.

Sayın Merkur2,belki "yapılandırma" diyerek hatalı kelime kullanmış olabilirim.Fakat bildiğim kadarıyla bu matrah artırımları taksitlendirilebilir.
Bu yorumunuzdan emin misiniz?
Çünkü internetteki bütün örnek tablolarda taksitlendirmek istendiğinde şöyle şöyle ödenecektir gibi,örnekler mevcut.
Bu hafta matrah artırımlarına başlayacağım.Bildğim kadarıyla tahakkuklar için daha sonra taksitlendirme taleplerinde bulunabiliyorum.
Şimdi siz,yapılandırmaya girmez deyince işin seyri değişiyor.
Buna yapılandırma değilde,taksitlendirme diyelim o zaman...

Sayın Merkur2,belki "yapılandırma" diyerek hatalı kelime kullanmış olabilirim.Fakat bildiğim kadarıyla bu matrah artırımları taksitlendirilebilir.
Bu yorumunuzdan emin misiniz?
Çünkü internetteki bütün örnek tablolarda taksitlendirmek istendiğinde şöyle şöyle ödenecektir gibi,örnekler mevcut.
Bu hafta matrah artırımlarına başlayacağım.Bildğim kadarıyla tahakkuklar için daha sonra taksitlendirme taleplerinde bulunabiliyorum.
Şimdi siz,yapılandırmaya girmez deyince işin seyri değişiyor.
Buna yapılandırma değilde,taksitlendirme diyelim o zaman...
Siz yapılandırma yazınca cevapta yanlış oldu. Matrah artırımı beyanı verirken defaten (peşin) veya taksit sayısını yazmanız gerekmektedir. Hangi taksidi seçerseniz o taksit için öngörülen ilaveyi ekleyip taksit sayısına bölerek bir ay atlamalı ödeyebilirsiniz. Hatta beyan ederken 18 taksit seçip 6 taksit içinde öderseniz ona göre ödeyeceğiniz tutarda azalmaktadır.

Siz yapılandırma yazınca cevapta yanlış oldu. Matrah artırımı beyanı verirken defaten (peşin) veya taksit sayısını yazmanız gerekmektedir. Hangi taksidi seçerseniz o taksit için öngörülen ilaveyi ekleyip taksit sayısına bölerek bir ay atlamalı ödeyebilirsiniz. Hatta beyan ederken 18 taksit seçip 6 taksit içinde öderseniz ona göre ödeyeceğiniz tutarda azalmaktadır.

+ bilgi kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz.

Kdv Matrah artırımında, Kdv Beyannamelerindeki baz alınacak tutar, 6736 S.Kanunda "Hesaplanan Katma Değer Vergisi" satırındaki tutar yazıyor. Ancak Bdp programında "Bu alana, ilgili döneme ilişkin 1 No.lu KDV Beyannamesinin “Hesaplanan KDV Toplamı” satırındaki tutar ile varsa ilgili döneme ait kesinleşmiş tarhiyatlara ilişkin hesaplanan verginin toplamı yazılacaktır." şeklinde bir uyarısı var en altta.

Birinde İlave edilecek satırı kapsamıyor, diğerinde de kapsıyor. Bu durumda hesaplanan vergi de değişir, hangisini baz almak gerekir?

Ben kanuna göre hareket ettim, ilave edilecek kdv satırındakini almadım, ancak bu seferde aklımda soru işareti kaldı? Hangisini almak gerekir?

Merhaba
Şahıs bilanço usulü firma 2014 yılı içinde kapılmıştır
Bu firma için 2011-2012-2013 ve 2014 matrah artırım yapılacak
- Beyannameleri nasıl vereceğiz çünkü firma kapanmış
- 2014 yılının 9. ayında kapantılmış bu durumda BDP de hangi beyanname seçilmelidir
Teşekkürler

Firma kapandığı için kağıt olarak beyan düzenlenip vd işlem yapılmalı.

Arkadaşlar, Matrah arttırımında bulunmak kdv matrah arttırımınıda yapma zorunluluğu getirirmi.? Bu iki vergi arasında dolaylıda olsa illiyet bağı bulunduğundan sırası ile önce matrah arttırımı sonrasına kdv matrah arttırımı en sonunda da varsa mevcut borç yapılandırması sıralaması ile gitmeyi düşünüyorum.
Şayet sadece matrah arttırımıdan bulunursam sonrasında kdv ötürü ilgili yıla ait inceleme yapılabilir değilmi?

Kdv Beyannamelerinde Hesaplanan Kdv yoksa, o zaman gelir/kurumlar ile birlikte kdv matrah artırımı yapmalısınız. Aksi takdirde ikisini birlikte yapma zorunluluğu yok.