6736 Matrah Artırımı Soruları!

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba;

6736 Matrah artırımı ile ilgili sorularınızı bu başlık altında sorup cevaplayalım arkadaşlar. Gördüğüm kadarı ile çok konu açılıyor, daha sonra bulmada sıkıntı olabilir o konuları. Konuyu sabitliyorum.

İlk soruyu da ben sormak istiyorum.

Bir şahıs işletmesi var, 2011-2012-2013-2014 ve 2015 yılları içinde işletme defteri olarak faaliyette bulunmuş.
2011 Yılında sadece iki ayın beyannamesinde hesaplanan kdv var, diğerlerinde yok.
2012-3-4-5 Yıllarına ait Kdv beyannamelerinde de hesaplanan kdv yok.
Ancak tüm beyannameler boşda olsa verilmiş, kdv ve gelir vergisi yönünden matrah artırımı yapılmak isteniyor.

Bu durumda e-byn'dan hangi beyanname doldurulmalıdır? Kdv matrah artırımı için.

Merhaba;

Taksitlendirme yaptığımız firmanın muhasebe kaydını yapacağım
360-b
180-b
368-a
381-a

şeklinde kayıt atacağım ancak sadece damga vergilerinden oluşan yani 360 hesapta yer almayan borçlar da mevcut nasıl kayıt atmam gerekiyor?

Merhaba;

Taksitlendirme yaptığımız firmanın muhasebe kaydını yapacağım
360-b
180-b
368-a
381-a

şeklinde kayıt atacağım ancak sadece damga vergilerinden oluşan yani 360 hesapta yer almayan borçlar da mevcut nasıl kayıt atmam gerekiyor?

Acaba bahsettiğim tutarları direk 180'e mi atmalıyım bana mantıklı geldi?

Kasa-Ortak Cari hesap düzeltmesinde taksitlendirme var mı? Yoksa tek seferde mi çıkarıyor sistem tahakkuku? Ödeme planı çıkıyor mu?

merhaba,

çok acil bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum, devam eden inceleme senesine matrah arttırımı yapılması gerekli iken inanılmaz bir hata ile yanlış yıla matrah arttırımı yapılmış.
yılda değişiklik için yapılabilecek bir şey var mıdır? teşekkürler

merhaba,

çok acil bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum, devam eden inceleme senesine matrah arttırımı yapılması gerekli iken inanılmaz bir hata ile yanlış yıla matrah arttırımı yapılmış.
yılda değişiklik için yapılabilecek bir şey var mıdır? teşekkürler

Süre sona ermiş olup, yapılacak bir şey yoktur.