fonradar

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun Yayınlandı

merhaba,

arkadaşlar yasa da ve tebliğde rastlayamadım ama İşkur a ödenecek İdari Para Cezaları af kapsamında mıdır?

İşkur idari para cezaları 6183 sayılı kanuna tabi midir?. Eğer öyleyse giriyor diye düşünüyorum ama emin değilim

Sayın Beren Sezgin,

Sorunuzun cevabı parantez içerisindeki kısımdır.

23/04/2015 tarihli ve 29335 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun idari para cezaları ve uygulanması başlıklı 26 ncı maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 5 incimaddesinde değişiklik yapılmış, Kanuna Geçici 63 üncü madde eklenmesiyle söz konusu idari para cezalarının uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilmiştir. (Bu nedenle 23/04/2015 tarihinden sonra tahakkuk eden idari para cezalarının yapılandırılmasıyla ilgili işlemler Kurumumuzca yürütülecektir. Belirtilen tarihten önce tahakkuk eden idari para cezaları Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince uygulanacaktır.)

Merhaba
Varlık barışı kapsamında hiç başvuru yapan oldu mu ? Kişinin şirketi olmasa da getirebilir mi ?

Merhaba
Varlık barışı kapsamında hiç başvuru yapan oldu mu ? Kişinin şirketi olmasa da getirebilir mi ?

Sanırım ilgili kanun maddeleri sorunuzun cevabını verecektir.

VII- BAZI VARLIKLARIN MİLLİ EKONOMİYE KAZANDIRILMASINA İLİŞKİN HÜKÜMLER
6736 sayılı Kanunun 7 nci maddesi uyarınca, yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, anılan maddedeki hükümler çerçevesinde 31/12/2016 tarihine kadar Türkiye'ye getiren gerçek ve tüzel kişiler söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebileceklerdir.
Ayrıca, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince, Türkiye'de bulunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar, 31/12/2016 tarihine kadar kanuni defterlere kaydedilebilecektir.

A- YURT DIŞINDA SAHİP OLUNAN VARLIKLARIN TÜRKİYE'YE GETİRİLMESİ
Gerçek ve tüzel kişiler, 31/12/2016 tarihine kadar maddede sayılan ve yurt dışında bulunan varlıklarını Türkiye'ye getirmeleri hâlinde bunlara serbestçe tasarruf edebileceklerdir.
Söz konusu varlıkların, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince işletme kayıtlarına dahil edilmesi mümkün bulunmaktadır.
1- Kapsam
Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını bu maddedeki hükümler çerçevesinde 31/12/2016 tarihine kadar Türkiye'ye getiren gerçek ve tüzel kişiler, madde hükümlerinden yararlanabileceklerdir. Söz konusu varlıkların 31/12/2016 tarihine kadar bir veya birden fazla seferde Türkiye'ye getirilmesi mümkündür.
Türkiye'ye getirilmekten maksat;
- Para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının fiziki olarak Türkiye'ye getirilmesi veya bu varlıkların Türkiye'deki banka veya aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi ya da
- Menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının aracı kurumlara bildirilmesidir.

2- Yurt Dışında Bulunan Varlıkların Kanuni Defterlere Kaydı
Defter tutan mükellefler, dilerlerse bu madde kapsamında Türkiye’ye getirdikleri varlıklarını, işletme kayıtlarınadahil edebileceklerdir.
İşletmelere bu şekilde dahil edilen varlıklar, vergiye tabi kazancın tespitinde dikkate alınmayacaktır.
Aynı şekilde, söz konusu varlıklar herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın işletmeden çekilebilecek ve işletmeden çekilen buvarlıklar dağıtılabilir kazancın tespitinde dikkate alınmayacaktır.
Yurt dışından getirilen varlıkların işletmeye kaydedilmesi durumunda, bu varlıkların Vergi Usul Kanununun iktisadiişletmelere dahil kıymetleri değerlemeye ilişkin hükümlerine göre tespit olunan değerleri esas alınacaktır.
Bilanço esasına göre defter tutan mükellefler, yurt dışından getirdikleri ve kanuni defterlerine kaydettikleri varlıklarıiçin pasifte özel bir fon hesabı açabileceklerdir. Söz konusu hesap serbestçe tasarrufa konu edilebilecek, sermayeyeeklenebileceği gibi ortaklara da dağıtılabilecektir. Fon hesabında tutulan bu tutarlar, işletmenin tasfiye edilmesi hâlindevergilendirilmeyeceği gibi 193 sayılı Kanunun 81 inci maddesi ile 5520 sayılı Kanunun 18, 19 ve 20 nci maddeleri uyarıncagerçekleşecek birleşme, devir ve bölünme hallerinde de vergilendirilmeyecektir.
Ayrıca söz konusu varlıklara ilişkin tutarların, kurumlar vergisi mükellefleri tarafından ortaklara dağıtılması hâlindekar dağıtımına bağlı stopaj yapılmayacak, gerçek kişi ortaklar ile kurumlar vergisi mükellefi olan ortaklar tarafından eldeedilen bu tutarlar da vergilendirilmeyecektir.
Ticari kazancı işletme hesabı esasına göre tespit olunanlar ile serbest meslek kazanç defteri tutan mükellefler, sözkonusu varlıkları defterlerinde ayrıca gösterebileceklerdir.
Kayıtlara alınan varlıkların daha sonra elden çıkarılmasından doğan zararlar, gelir veya kurumlar vergisi uygulamasıbakımından gelirin veya kurum kazancının tespitinde gider veya indirim olarak kabul edilmeyecektir.

Merhaba;
HGS geçiş ihlali cezası ile ilgili başvuru yapan var mı? Hiç bir yerde bu konuyla ilgili açıklama yok. GİB'den girdiğimde HGS borcu çıkmıyor. Yapılandırma başvurusu yapan yada nasıl yapılacağı konusunda bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?

Merhaba;
HGS geçiş ihlali cezası ile ilgili başvuru yapan var mı? Hiç bir yerde bu konuyla ilgili açıklama yok. GİB'den girdiğimde HGS borcu çıkmıyor. Yapılandırma başvurusu yapan yada nasıl yapılacağı konusunda bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?

Sayın Paşam,

HGS cezanız 6736 sayılı kanun kapsamına giriyor ise GİB sayfasından 6736 sayılı Kanun Kapsamında başvuru formunda bulunan Tablo 1-de görülmüyor ise bu durumda Tablo 2-de borcunuzun bulunduğu vergi dairesi ili - vergi dairesi - plaka kısmına plakanızı yazarak tablonun altında bulunan bilgileride yazarak işlemleri tamamlayarak tecil dosyası oluşturulur.

Altta belirtilen notlarada dikkat ediniz.

* Aracınız haricinde başka vergilerden borcunuz bulunması halinde plaka girişi yapmadan başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

* Plaka yazmanız halinde sadece yazılan plakaya ait borçlarınız için talebiniz alınacaktır.

* Birden fazla aracınız olması halinde her bir araç için ayrı başvuru yapmanız gerekmektedir.

Merhaba;

bağlı bulunduğunuz nakil vasıtalarına giderek de yapılandırabilirsiniz

Sayın Paşam,

HGS cezanız 6736 sayılı kanun kapsamına giriyor ise GİB sayfasından 6736 sayılı Kanun Kapsamında başvuru formunda bulunan Tablo 1-de görülmüyor ise bu durumda Tablo 2-de borcunuzun bulunduğu vergi dairesi ili - vergi dairesi - plaka kısmına plakanızı yazarak tablonun altında bulunan bilgileride yazarak işlemleri tamamlayarak tecil dosyası oluşturulur.

Altta belirtilen notlarada dikkat ediniz.

* Aracınız haricinde başka vergilerden borcunuz bulunması halinde plaka girişi yapmadan başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

* Plaka yazmanız halinde sadece yazılan plakaya ait borçlarınız için talebiniz alınacaktır.

* Birden fazla aracınız olması halinde her bir araç için ayrı başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bilgi için teşekkürler

Kanun kapsamında 2 başvuru yaptım.
1 - Tapu harcı matrah artırımından kaynaklanan borç
2 - Hgs geçiş ihlalinden kaynaklı borç

Tapu harcıyla alakalı olan sistemde görünüyor. Onu seçerek başvurdum. Diğer Hgs olan için plaka girerek araca ait olan tüm borçlar için yapılandırma talebinde bulundum. Cevap olarak "Kanun kapsamında yapılandırılacak borç bulunamadı" cevabı vermişler. Bu konularda yapılandırma yapabilen oldumu. (Borçlar Haziran 2016 öncesi)

Kanun kapsamında 2 başvuru yaptım.
1 - Tapu harcı matrah artırımından kaynaklanan borç
2 - Hgs geçiş ihlalinden kaynaklı borç

Tapu harcıyla alakalı olan sistemde görünüyor. Onu seçerek başvurdum. Diğer Hgs olan için plaka girerek araca ait olan tüm borçlar için yapılandırma talebinde bulundum. Cevap olarak "Kanun kapsamında yapılandırılacak borç bulunamadı" cevabı vermişler. Bu konularda yapılandırma yapabilen oldumu. (Borçlar Haziran 2016 öncesi)

Sayın Paşam,

Hangi il'de olduğunuzu bilmiyorum.Bulunduğunuz il'de bağlı olduğunuz vergi dairesine gidiniz ve HGS borcunuzu sordurunuz borcunuz yok ise borcu yoktur yazısı isteyiniz. Hgs borcunuzun ceza tarihini biliyorsanız https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/hgs.jsf adresinden sorgulayınız yada müşteri hizmetlerinden yardım isteyiniz.

İstanbul'da ikametgah ediyorsanız o zaman Nakil Vasıtalar Vergi Dairesi'ne müraacat ediniz ve yukarıda sorgulama işlemlerinide yapınız.

arkadaşlar merhaba, bir konuda yardımınıza ihtiyacım olacak.

kurumlar vergisi matrah artırımı yaparken; kurumlar vergisi beyannamesindeki vergi bildirimi kısmında yer alan kurumlar vergisi matrahı üzerinden hesaplama yapıyoruz değil mi? ilgili yılın gelir tablosunda yer alan dönem net karı veya zararındaki tutarı dikkate alıyoruz gibi bir şey duydum da. bu tutarı dikkate alırsak kanunen kabul edilmeyen giderlerimize ne olacak? ilgilenirseniz sevinirim, iyi çalışmalar herkese.

arkadaşlar merhaba, bir konuda yardımınıza ihtiyacım olacak.

kurumlar vergisi matrah artırımı yaparken; kurumlar vergisi beyannamesindeki vergi bildirimi kısmında yer alan kurumlar vergisi matrahı üzerinden hesaplama yapıyoruz değil mi? ilgili yılın gelir tablosunda yer alan dönem net karı veya zararındaki tutarı dikkate alıyoruz gibi bir şey duydum da. bu tutarı dikkate alırsak kanunen kabul edilmeyen giderlerimize ne olacak? ilgilenirseniz sevinirim, iyi çalışmalar herkese.

İlk bahsettiğiniz gibi vergi bildirimi bölümünden kurumlar vergisi matrahı kısmındaki tutarı baz almanız gerekiyor.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede yer almayan emtianın düzeltilmesinin normal satış işleminden hiçbir farkı yoktur.

Mali Af Hesaplama Tablosu İçin Tıklayınız (Excel Dosyası). Bu dosyayı çalıştırmak için parola istiyor.Parolayı nereden alıyoruz?

Merhabalar,

Firmamız olmadan sadece şahıs olarak yurtdışından döviz getirirken varlık barışından yararlanmak için hangi adımları izlememiz gerekir. Hiçbir yerde detaylı bir bilgiye ulaşamadım.

Teşekkürler.

Firma Şubat 2015 de kuruldu
Matrah artırımı yapacağız ve Şubatta kurulduğu için 2015 de 11 adet KDV beyannamesi vermiştir
Bu durumda kdv matrah artırımında BDP programında hangi beyannameyi doldurmalıyız? 12 aydan az - 2 aydan çok kdv beyanı veren mükelleflerden mi? Yoksa Yıl içinde tüm beyannameleri veren mükellef beyannamesi mi? İşin içinden çıkamadım

Ayrıca bir firma 2013 Mayısta kurulmuş şimdi 2013-2014 ve 2015 matrah artırımı yapılacak KDV yönünden hangi beyanname doldurulmalı (2013 de 12 aydan az kdv beyannamesi verdiği için)

Son düzenleme:
- 5/3-a beyannamesini vereceksin.
Diğer bahsettiğin vermesi gerekirken beyanname vermeyen işletmeler için. Senin ki işe başlama-bitme olduğu için yukarda yazdığım beyanname içine dönem sayısını belirteceksin.

- Yine aynı beyanname.