8000 Tl Tahsilat

Bu işlem sonucunda 8.000 ytl üstü ödeme yasağı işlenmiş olunur mu?

• Evet

Kullanılan: 0 0.0%
  • Hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Ynt: 8000 Tl Tahsilat

ZİNDAN ' Alıntı:
Diyelimki bir incelemede; devam etmekte olan bir uygulamayı, biz bunu değiştirdik, artık böyle uyguluyoruz, bu görüşü dikkate alıyoruz, sizinde bizim bunu böyle uygulamaya başladığımızdan haberiniz olmamış, yanlış yapmışsınız demek gibi bir absürtlükten başka bir şey değil.
Uyguluyorsan bari dayanağını da yayınla da insanlar mağdur olmasın.
Bir de Türkiye' de mahkemelerde neden bu kadar iş yükü var diyorlar, neden olmasın ki.Böyle yöneticiler, böyle keyfe keder uygulayıcılar oldukça iş yüküde olur, angarya işlerde olur.

Kolay gelsin.

Sn.Zindan mevzuatta böyle bir şey yazmadığını bende biliyorum. Uygulamaların farklılık gösterebileceğini uzman bir arkadaşımın görüşlerine dayanarak somut olay hakkında bilgilerinize sunmak istedim.Katılırsınız katılmazsınız beni bağlamaz.

Mevzuatta günlük geçiyor Fakat vergi denetmenlerinin aylık fatura toplamını göz önüne aldıklarını bende çok duydum.

dogan76 ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:
Diyelimki bir incelemede; devam etmekte olan bir uygulamayı, biz bunu değiştirdik, artık böyle uyguluyoruz, bu görüşü dikkate alıyoruz, sizinde bizim bunu böyle uygulamaya başladığımızdan haberiniz olmamış, yanlış yapmışsınız demek gibi bir absürtlükten başka bir şey değil.
Uyguluyorsan bari dayanağını da yayınla da insanlar mağdur olmasın.
Bir de Türkiye' de mahkemelerde neden bu kadar iş yükü var diyorlar, neden olmasın ki.Böyle yöneticiler, böyle keyfe keder uygulayıcılar oldukça iş yüküde olur, angarya işlerde olur.

Kolay gelsin.

Sn.Zindan mevzuatta böyle bir şey yazmadığını bende biliyorum. Uygulamaların farklılık gösterebileceğini uzman bir arkadaşımın görüşlerine dayanarak somut olay hakkında bilgilerinize sunmak istedim.Katılırsınız katılmazsınız beni bağlamaz.

Lafım, sitemim size değil doğan76 arkadaşım.Kuralın uygulanış şekline.! Kuralı koymayın demiyorum, koyuyoarsanız önce kanunlaştırın sonra uygulayın.
Belkide vardır böyle bir dayanak, bizler gözden kaçırmışızdır, inşaallah da vardır.!

Yerse asarım keserim mantığı. Göz korkutmak.
Benzer bir uygulamayı sgk eksik gün nedenlerinde yapmadı mı? Tebliğ/yönetmelik vs ile değiştirebileceği kodları pat diye değiştiriverdi. Nedense e-bildirge sf duyurmayı yeterli gördüler.

Anayasamızın 2'nci maddesinde belirtildiği üzere Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir.Yine Anayasamızın 73.maddesine göre vergilendirmede kanunilik ilkesi geçerlidir. VUK.mük.md.257 Maliye Bakanlığına bu konuda yetki vermiş,bakanlık ta yetkisini Genel Tebliğlerle kullanmıştır. Bakalım tebliler ne diyor.

VUK Genel Tebliği 320/3
"Tespit edilen tutarın üzerinde kalan işlemlerin tevsik zorunluluğundan kaçınmak amacıyla parçalara ayrılması kabul edilmeyecek, aynı günde aynı kişi veya kurumlarla yapılan işlemler tek bir ödeme veya tahsilat kabul edilecektir."

VUK Genel Tebliği 324/A
" Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, tevsik kapsamında olan mal ve hizmet bedelinin 10.000.000.000 Türk Lirasını aşması yeterli olacaktır. Bir başka ifadeyle faturada gösterilen meblağın tevsik kapsamındaki tutarı aşması yeterlidir. Bu bedelin farklı tarihlerde ödenmesinde her bir ödemenin tahsilat ve ödemenin yapılacağı kurumlardan geçirilmesi gerekecektir."

Yani demek istiyor ki aynı kişiyle aynı gün içerisinde birden fazla ödeme-tahsilatın olduysa gün içersindeki toplamı dikkate al. "Ay" ibaresi var mı? Hayır yok.

Vadeli ve taksitli satışlarda ise taksitlerin toplam tutarını dikkatte al.Taksitler ister bir aya,ister bir yıla,isterse on seneye yayılmış olsun fark etmez.

Şimdi bir ay içerisindeki işlemlerin toplamını dikkate almak nereden çıktı?

Böyle bir ceza uygulanması durumunda hukuka kesinliklik aykırı olacaktır.