96 Nolu Kdv Tebliğindeki Tevkifat Uygulaması Hk.

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
sayın meslektaslar
96 nolu tebligin 5.1. de

Katma değer vergisi mükellefi bazı işletmeler mal veya hizmet üretimlerine ilişkin olarak ihtiyaç duydukları işgücünü kendilerine hizmet akdi ile bağlı ücretli statüsünde hizmet erbabı çalıştırarak temin etmek yerine, alt işverenlerden veya bu alanda faaliyette bulunan diğer kurum, kuruluş veya organizasyonlardan satın almaktadırlar.

Katma Değer Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak, bu Tebliğin yayımını izleyen ay başından itibaren geçerli olmak üzere katma değer vergisi mükelleflerinin alt işverenlerden veya bu konuda faaliyette bulunan diğer işletmelerden temin ettikleri işgücü hizmetine ait katma değer vergisinin % 90’ının tevkifata tabi tutulması ve bunlar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi uygun görülmüştür.

91 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin (A) bölümüne göre hizmet alımlarında tevkifat uygulaması gereken kurum, kuruluş ve işletmelerin bu bölümde belirtilen türden işgücü hizmeti vermeleri halinde işgücü hizmet bedelleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisi tevkifata tabi olmayacaktır.

demektedir....... bu 91 nolu tebligde sayılanlar dısındakiler işgücü hizmeti alımlarında tevkifat yapmaları gerekirmi?? ben öyle anladım..

saygılarımla
FATİH PESEN
SMMM
İST

Sayın Beyaz
şu örnek uygunmudur bu konuya; 91 nolu tebligde sayılanlar dısında olan a işletmesi, b işletmesine halı yıkama, işyeri temizlik hizmeti vermiştir. A işletmesinin kestigi faturada kdv tevkifatı yapacakmıdır.
FATİH PESEN
SMMM
İST.

Sayın Peşen...
İlgili tebliğ sadece işgücü hizmetini kapsıyor...temizlik hizmetini kapsamıyor...Dolayısı ile bahsettiğiniz işte KDV tevkifatı yoktur...
İşgücü hizmetinden kastedilen , kabaca işçi kiralamasıdır...
Buna insan ticareti de diyebilirsiniz...
Saygılarımla...

Sayın Beyaz,

Acı ama bir gerçeği işaret etmişsiniz.

Kod:
Buna insan ticareti de diyebilirsiniz...

Bir ilave.Kamu kurumlarının bile SSK,Çalışma ve Vergi yasalarındaki ödevlere uyamama ve bunlardan kaçma çabası da diyebiliriz.

Zira bir örnek; Devlet Hastanesi Yemek ihalesi yapıyor 20 personelin tamamı müteahhit değişsede değişmiyor ya da hastane yönetiminin istediği değişiklikler yapılıyor.Mutfak hatta demirbaş malzemenin tamamı Hastaneye ait.Müteahhidin işi çantacılara paylarını verip ihaleyi aldıktan sonra fatura kesmek SSK,Çalışma,Vergi ve diğer mevzuatı bildik yöntemlerle aşmak-delmek.Bu bir meslek-sanat artık.Bir yıl Hasib bir yıl Ohas (yazılışları böyle değil tabi) belgesi şartnamaye ekletmekte bu işin detayı Gıda Üretim-Denetim-Kalite belgelerine aday sahipse ne ala değilse gerek yok.Ama iş yemek hizmeti olsada bu hizmetin atıkları 20 yıllık hastane boşaltım sistemine veriliyor olsada ISO 14001 (Çevre Yönetim Sistemi Belgesi) olmazsa olmaz.

Para ile 24 saatte Dünyanın en geçerli kalite ve yeterlilik belgelerini alabilmek,yeterli "İş bitirme" belgesine sahip olan şirketleri yönetmek bir yılda iki kez alıp satmakta ayrı bir iş-bitirme, finans-yönetim kabiliyeti.Bunlar düzgün şirketler Bilançoları 6 kalem.Kaya gibi öyle kısa vadeli borç, kredi, geçmiş yıl Zararları, Birikmiş Amortismanlar,Ortaklara borçlar gibi Özsermayeyi zayıflatan kötü hesaplar yok.Demirbaşlar (Makine ve Cihaz hatta araçlarıda içine alan) ve yetmemişse asıl iş dışı yılda bir akla gelirse hareket ettirilen Stoklar,Sermaye gerçek olmasada kaya gibi Özsermayesi var tüm rasyoları tavana vurmuş.Peşin alır peşin satarlar bankadan işlem yapmazlar çek senet almaz vermezler.Öyle ihale için verilen Teminat mektuplarını dahi bilançonun dipnotlarında gösterip akıl karıştırmaya gerek yok hatta dipnotsuz Bilanço ve Gelir Tablosu daha sade ve geçerli....

Vah memleketim vah.

Teşekkür

Sayın Ekıcı hocamız, yine kitabın ortasından konuşmuş... Gerçeklere diyecek bir şey yok..Aklın yolu bir...Ancak peş peşe gelen bu tebliğler beraberinde bazı soru işaretleri getiriyor...Örneğin, Yemek, güvenlik, temizlik vs.. Bu tebliğle beraber otomotikmen 9/10 tevkifat oranına tabidir diyebilirmiyiz... Çünkü işçi satınalınmak suretiyle yapılıyor... Yerinde hizmet yani... Aydınlatmakta yarar var...görüşlerinizi beklerim....

Merhaba,

91 no'lu Kdv G.T.de sayılmayan X şirketi yurtiçi nakliye komisyonculuğu (eşya taşımacığı) yapmaktadır. Yani müşterilerine nakliye hizmeti verirken, başka bir işverenden de nakliye hizmeti satın almaktadır. Bu işletme 96 nolu tebliğ kapsamında 9/10 tevkifat işlemi yapacak mıdır? Saygılar, kolay gelsin.

Merhaba...

İlgili tebliğde "işgücü hizmeti" kavramının açıklaması yapılmamış...bu durum yeni bir açıklama yapılana kadar herkesi sıkıntıya sokacak gibi görünüyor...
Bu konuda mali idarenin amacına ait 2 farklı yorum yapabilirim...
1 - Bu tevkifat ile , grup ya da bağlantılı şirket arasında işgücü faturası kesmek yolu ile KDV için düzenleme yapılıyordur....Yani grup şirketlerden birisinin devredeni , diğerinin ödeyeceği vergi vardır...Bir finansman yöntemi olarak verginin kullanımı ile karşı karşı kalan mali idare bunu engellemek için % 90 tevkifat yapmıştır...

2 - Bu tevkifat ile özellikle , Temizlik ve Özel güvenlik gibi hizmetlerde yoğun olarak sahte fatura ile karşılaşıldığı gibi bir durum engellenmek isteniyorsa bu durumda özel güvenlik ve temizlik vbg.faaliyetlerde tevkifata tabi tutulması gerekir...

Öyleyse İşgücü kavramını şöyle düşünebiliriz...el aletleri hariç malzeme kullanmaksızın yapılacak işçilik hizmetleri....
Nakliye olayının bu konuya girmeyeceğini düşünüyorum...Çünkü burada emek yoğun hizmetten daha çok bir kamyon kamyonet kullanımı söz konusudur ki bu durum tevkifat konusuna girmez diye düşünüyorum...

Bu konuda ikinci bir açıklama yapılacak diye tahmin ediyorum....

Saygılarımla....

5.3. Bakır Ürünlerinde Tevkifat Uygulaması

Katma Değer Vergisi Kanununun 9 uncu maddesininBakanlığımıza
verdiği yetkiye dayanılarak, bu Tebliğin yayımını izleyen ayın
başından itibaren bakır ve bakır alaşımlarından mamul; anot,katot, her çeşit takoz (biyet), slab, platina, kütük, granül, filmaşin,
levha, boru, prinç çubuk, lama, her türlü tel ve benzerlerinin
tesliminde % 90 oranında tevkifat uygulanarak alıcılar tarafından
sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi uygun görülmüştür. Katma Değer Vergisi Kanununun 17/1 inci maddesinde sayılan kurum ve
kuruluşların (tarımsal amaçlı kooperatifler hariç), sermayelerinin %
51 veya daha fazlası kamuya ait işletmelerin ve özelleştirme
kapsamındaki kuruluşlar ile bu ürünlerin ilk üretici (cevherden
üretim yapanlar) veya ithalatçılarının bu kapsamdaki teslimlerinde
tevkifat uygulanmayacaktır.

Tevkifat uygulaması ve bu uygulamadan doğan katma değer vergisi
alacaklarının nakden ve mahsuben iadesi, metal, cam, plastik ve
kağıt hurda ve atıklarında tevkifat uygulamasını düzenleyen daha
önceki Genel Tebliğlerdeki açıklamalar çerçevesinde yürütülecektir.

deniyor, benim pirinç aldığım bi firma var, fakat ben pirinci ondan herşeyiyle alıyorum. yani herhangi bi işçilik yok. bu durumda tevfikat uygulucak mıyım ?

Sayın sontanburi...
Tebliğin sizinle ilgili bölümünde, işgücü hizmetine bağlı olmadan mal tesliminin gerçekleşmesinde tevkifattan bahsediliyor...
Dolayısı ile işgücü hizmetine bağlı olmaksızın tebliğde sayılan bakır ürünlerinin teslimi tevkifata tabidir...
Ancak tebliğde "prinç çubuk" olarak sayılan bölümün size uyup uymadığını tam bilemiyorum...Eğer size yapılan teslimin tam olarak tebliğde yeralıp almadığında şüpheleniyorsanız...mali idareden görüş isteminizde fayda var...Özelge talebi temizlik ve güvenlik hizmetlerini ifa edenler için de geçerli....çünkü ciddi bir karışıklık olabilir...

Saygılarımla....

Sayın halilcan,

Aklın yolu birdir.Çok doğru bir laf.Ama konu KDV'de tevkifat olunca burada artık aklılla işimiz kalmıyor.

Sorunuzun "en yakın görünen" cevabı yine aynı yazınızda, "işyerinde verilen hizmet".Ama bunu yıllarca tartışsakda akılla bir yola çıkamayız.

Tabi "bir" yola çıkabilmemizin istenip istenmediği merak edilmeyecek gibi değil.

Şimdilik para/tura gibi bir uygulama bu ama peşinden bir tomar mukteza gelecek.Olaya özel yorumlar.Bu tebliğ şu manaya gelir diyecekde aslında bu tebliğ şu manada yazılmıştı olacak.

Daha fazla karıştırmadan "İşgücü Alımı"nın tanımı (Sayın Devrim Beyaz'ın doğru tespiti) olması gereken yerde (tebliğde) yok.Bunu muktezalarla yapmaya çalışacaklar ve bizler bu muktezalardan günler aylar sonra önce paralı yayınlarla sonra aleni ortamlarda haberdar olacağız olduğumuzdada mukteza değişecek sonra sirküler çıkacak.Yani bu baştan tanımlanması gereken "İşgücü Alımı" epeyce sorun oluşturacak.

Kitabın ortasını bırakalım başına dönelim, adı KDV tevkifatıda olsa ortada bir vergi alma vardır ve bu kanunla verilen bir yetkiyede dayansa tebliğle yapılmaktadır.Hatta tebliğle bu "vergi alımı" bana göre sana göre demek olan muktezalara bırakılmaktadır.Bu açıdan ciddi olarak anayasaya aykırılık gündeme gelecektir.Ama ne zaman belki Vergi Ziyaı cezasında olduğu gibi yetki maddesine bir iptal kararıda gelecektir ama ne zaman.Vergi Ziyaı ile ilgili iptal davasının açılma tarihi 2001 karar tarihi 2005 olması nedeniyle fakat 6 aylık yürürlüğe girme süresine rağmen malum yazılar malum spekülasyonlar..

Sayın M.Kemal Ekici çok haklısınısz
"bakır ve bakırdan mamul " çok genel bir tabir olmuş kanısındayım.
Örnek elektrik kablosunun içinde de bakır var bu durumda tevkifata tabi olacak mıdır?

Sayın Gökmen,

Tebliğin bu bölümünün her kelimesi bir muamma, "her türlü Tel ve bezerleri" buyrun hadi kabloyu çözdünüz benzerlerini kim neye göre belirleyecek?

"Bu mamüllerin İlk imalatçısı ve ithalatıçının tevkifata tabi olmaması" acaba "mısır İthalatı" türü bir dolapmı dönüyor diye aklıma da gelmiyor değil.

Öbür yandanda bu mallar her el değiştirdiğinde %90 Tevkifat yani her aşamada yeniden KDV'mi tahsil edecekler.
Benim aklım almıyor artık.

M.Kemal' Alıntı:
Sayın Gökmen,

"Bu mamüllerin İlk imalatçısı ve ithalatıçının tevkifata tabi olmaması" acaba "mısır İthalatı" türü bir dolapmı dönüyor diye aklıma da gelmiyor değil.

Çok yaşayın :)
belkide mısırı yiyen tavuklar için tel lazımdır :?:

Bakır ürünlerinde tevkifat her aşamada var mı?

M.Kemal' Alıntı:
Sayın Gökmen,

Tebliğin bu bölümünün her kelimesi bir muamma, "her türlü Tel ve bezerleri" buyrun hadi kabloyu çözdünüz benzerlerini kim neye göre belirleyecek?

Öbür yandanda bu mallar her el değiştirdiğinde %90 Tevkifat yani her aşamada yeniden KDV'mi tahsil edecekler.
Benim aklım almıyor artık.

Evet bizim de merak ettiğimiz bakırın her el değiştirdiğinde alıcı tevkifat yapacak mı? 2 nolu beyanname vermek istemeyen müşteriler direkt ilk üretici veya ithalatçıdan mı mal almak yolunu seçerler acaba...
Değerli üstadların bu konuda görüşlerini bekliyoruz...

merhaba

herkese iyi çalışmalar
bence tevkifat konusunda tereddüte düşen arkadaş mukteze istesinle ve vvuk kıyas yasağıda vardır en azından garanti olur biz çanta imalatı yapmaktayız fasona dikim için malzeme verizoruz bunun için mükteza istedik tevkifat gerekli değilmiş bu şekilde bir yazı geldi
bizim ülkemizde ne zaman ne için ceza kesileceği belli olmuyor onun için bence temkinli gitmek daha mantıklı