A.Ş lerde Hisse Devri

Merhaba Arkadaşlar,

A.Ş lerde hisse devri , nasıl olur? noter onayı gerekir mi? tescil v.s.

Teşekkürler.

BİROL KAYA

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

A.Ş LERDE HİSSE DEVRİ

Hisse senetleri Hamile ve Nama Yazılı olmak üzere iki çeşittir.
-Hamile Yazılı senedin devrinde senedin tesliminden başka şart aranmaz.Senedi devralan kimse bu yolla şirket ortağı sıfatı kazanır ve tüm ortaklık haklarından faydalanır.
-Nama yazılı senetler anasözleşmede aksine hüküm olmadıkça devrolunabilir.Devir ciro edilen senedin devralana teslimi ile gerçekleşir
ve şirket pay defterine kayıt edilmek sureti ile devralan açısından hüküm
ifade eder

A.Ş LERDE HİSSE DEVRİ

Merhaba, Genel olarak anonim şirketlerde hisse devri için noterden hisse devir sözleşmesi yapılması ve tescil ilanı gerekli bir şart değildir.Ancak hisselerin nama yazılı olması halinde ortaklar pay defterine kaydı kesin şarttır.Hisseyi devir alanla devredenin adi bir kağıda hisseyi aldım.verdim şeklinde imzalamaları mümkündür.Hisse devri ile ilgili şirketin anasözleşmesinde yazılı hususların da dikkate alınması gerekir.Örneğin hisse devri için yönetim kurulunun onayı gerekirse ve yönetim kuruluda bu hisse devrini onaylamazsa hisse devri gerçekleşemez.Ayrıca hisse devrinden doğan bir kazanç sözkonusu olursa da GVK nda yazılı değer artış kazancı hükümleri dikkate alınır.Selamlar.

A.Ş LERDE HİSSE DEVRİ

ANONİM ŞİRKET HİSSE DEVRİ İŞLEMİNDE
İSTENİLEN EVRAK LİSTESİ

•Dilekçe (Ticaret Odası Başkanlığına ve Ticaret Sicil Memurluğuna hitaben yazılmış tek dilekçe)
•Hisse devrine ilişkin noter tasdikli yönetim kurulu kararı
•Noter tasdikli Hisse Devir sözleşmesi
•Noter onaylı Pay Defteri sureti(Yeni giren ve çıkan ortağın bulunduğu sayfalar)

dilekçe örneği de bu şekilde olaiblir.

_______________________.SAN.TİC. AŞ.
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA,
İSTANBUL

DEVİR EDEN DEVRALAN HİSSE ADEDİ HİSSE TUTARI

_______________________________SAN.TİC. AŞ..’de bulunan _________ adet hissemden _______ adetini tüm hak ve vecibeleri ile _______________________________’a devir ettim.
Adı geçen hisseler üzerinde hiç bir hakkım ve alacağım kalmadığını beyan ve tasdik ederim. Gerekli işlemlerin yapılmasını ve devrin kabulünü arz ederim.

____/____/_______
DEVİR EDEN

______________________________.SAN.TİC. AŞ..’ne ait _______ adet hisseyi tüm hak ve vecibeleri ile __________________________________’dan devir aldım.
Yukarıda bahsi geçen ________ adet hissenin bundan böyle doğacak hak ve menfaatlerin ve yükümlülüklerin bana ait olduğunu beyan ve tasdik ederim.
Gerekli işlemlerin yapılmasını ve devrin kabulünü arz ederim.

_____/_____/_____
DEVİR ALAN

2004 Yılında kurucu üyesi olduğum şirketteki hissemi noterden iki ay sonra devir ettim. Bu devir ticaret sicile bildirilmemiş ve 3 yıl sonra üye değişmiş göstermişler. Şirketin hiç bir ortağı bulunamadığından VERGİ BORCU BENDEN İSTENMEKTEDİR. Vergi dairesi noterden devri kaale almadı. haciz başlatacak. hisse devri yaptığım tarihe kadar vergi borcu gözükmemekte . Ne yapmalıyım? :'(

Ynt: A.Ş lerde Hisse Devri

Anonim şirkette hisse devrinin tescil zorunluluğu yoktur fakat bunu şirkete bildirmeli ve pay defterine işletilmesi gerekir di (pay defterine işlenmedi ise sıkıntı olur)
Eğer sadece ortak iseniz yani yönetim kuruluna üye deilseniz hiçbir şekilde amme borcu için sizin şahsi malvarlığınıza haciz yapamazlar
Ayrıca diyelim yönetim kurulu üyesiydiniz önce bu borçların şirketten aranması ve şirketten tahsilinin imkansız olduğuna dair aciz vesikası yada mahkeme kararı olmalıdır bu belgeler olmadan ortaklara yönelemezler
Ayrıca mahkemeye giderseniz noter onaylı hisse devri ile ortaklıktan çıktığınızı ispat ettirebilirsiniz görüşündeyim çünkü hisse devrinin tescil zorunluluğu yoktur A.Ş. için

Nisan 2010 yaklaşım dergisi soru cevap kısmından

Hisse Devrinin SGK?ya Bildirilmesi Gerekir mi?
Soru: Limited şirketlerde hisse devrinin SGK?ya bildirilme süresi nedir? Yoksa Ticaret Odası?na bildirmek yeterli midir? Anonim şirketlerde hisse devrini Ticaret Siciline bildirmek gerekli mi? Devrin noterden yapılması ve pay defterine yazılması yeterli midir?

Cevap: Limited şirket ortaklık payı devrinin Sosyal Güvenlik Kurumu?na bildirilmesi gerekmiyor. Devir işleminin noterden yapılması, ortaklar kurulu kararına bağlanması ve Ticaret Sicil Memurluğu?na tescil ettirilip, Ticaret Sicili Gazetesi?nde ilan edilmesi gerekli ve yeterli.
Anonim şirket hisse devri merasime tabi değil. Yani devir sözleşmesinin noterden yapılması ve şirket ana sözleşmesinde hisse devrini kısıtlayan bir hüküm yoksa karara bağlanması, Ticaret Sicil Memurluğu?na tescil ettirilmesi gerekmiyor. Devir işleminin ortaklar pay defterine kaydedilmesi için şirkete müracaat edilmesi yeterli.

Noterin hisse devrini ticaret sicile gönderme zorunluluğu

Noterin hisse devrini ticaret sicile gönderme zorunluluğu 2000 yılındaki genelge ile mecbur olmuş doğrumdur?

Ticaret sicile gönderse ne değişir ki
hisse devri için sadece noter satış sözleşmesi yeterli değildir ki
ticaret odası kendi kendine tescil edemez çünkü başka koşullarda olması gerekir en azından şirket pay defterine işlenmemiş hisse devrini tescil edemez

Hisse senetlerinin devir işlemleri ile ilgili sorular sürekli olarak gündemde. Hisse senetlerinin devirlerini kolaylaştırmak için en iyi yol hamiline hisse senedi bastırıp ortaklara dağıtmaktır. Bu şekilde yapılırsa hisselerin devri iki ortak arasında basılı hisse senetlerinin el değiştirilmesi şeklinde olur. Yönetim kurulu kararına da gerek kalmaz. Genel kurula katılacak hissedar elindeki senetlerini ibraz edip toplantıya katılır. Hisse senedi bastırmanın vergi yönünden de avantajları vardır. Hisse satışında değer artış kazancı oluşmaz.

Yapacak birşeyiniz yok. Önce vergi dairesiyle anlaşacaksınız. Daha sonra da bu devirden sorumlu kişilere ve diğer ortaklara rücü edip dava açacaksınız.