A.Ş' nin İflası Durumunda

Meralll

Katkı Sunan Üye
A.Ş.lerde iflas halinde çalışanların tazminatları ödenir mi ? Bu süreç nekadardır ?

Hem ihbar hem kıdem tazminatı talep edilir mi ? Bu konu hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

Bununla ilgli yasal bir dayanak var mıdır ?

TŞkler .

Ynt: A.Ş' nin İflası Durumunda

AŞ nin iflası durumunda mahkeme bir iflas masası oluşturur. Bu iflas masası da şirketin tasfiyesine yönelik işlemleri yapar.
Şirketin varlıklarını nakte çevirir, alacaklarını tahsil eder ve borçlarını da belirli bir sıralama ile ödemeye başlar.
Personel alacakları öncelikli alacaklardandır. İflas masasına alacağın yazdırılması gerekir.Tabii bunun ödenebilmesi için varlığın karşılayabilmesi de gerekir.

bu konu yönetimle ilgili sanıyorum , çalışanların ayrıca bir yere başvurması gerekmiyor değil mi ?
Zaten içerideki toplam kıdemler belli. Bu tutarlar, varlıkların satışı gerçekleştikten sonra dağıtılmaya başlanacak. Bu durumda hem ihbar hemde kıdem hakkı doğacak , doğru mu düşünüyorum.

İflas durumu eğer çalışanlara önceden bildirilmemiş ise ihbar tazminatı hakkı da doğar.

İflas durumu çalışanlara önceden bildirilemez. Teorik olarak hem ihbar hem de kıdem doğar. Ancak ne kadarını ne sürede alırsınız veya alabilirmisiniz o ayrı bir konudur.

çok uzun bir süreç,
yani şirket baya büyükse birde en az 3 yıl diyebilirim.

Öncelikle Devlete olan borçlar, İpotekli borçlar varsa şirketin mal varlığı satılınca onlar ödenir.
Sonra kalan tutar personel alacağına göre oranlanır, ama yetiyorsa alacağını alırsın.

merhaba, benim de şöyle bir sorum olucaktı.
işçi çalıştığı şirket iflas ettiği takdirde bu şirketten hem kıdem tazminatı alacaklısıdır
hem de bu şirketten daha önce aldığı avanstan dolayı iflas eden şirkete borçludur.
böyle bir durumda alacağı borcuna mahsup mu edilir yoksa iflas masası önce alacağı talep
eder ve sonra da k.tazminatını öder mi?

Kıdem tazminatı ücret alacağı olup iflas masasında kamu dan sonra gelen öncelikli alacaklardandır.
Kural olarak önce kıdem ödenip sonra diğer alacağın tahsili gerekir. Ancak iflas masası elbette mahsup yapacaktır.
Hangisi daha fazladır bilmiyorum. Ancak şirketin alacağı fazla ise tamamen mahsup ederler.