A.Ş. Yönetim Kurulu Hk.

kaan070608

Katkı Sunan Üye
günaydın arkadaşlar.a.ş.genel kurulu var.yönetim ve denetim kurulu seçilmesi yapılacak.şirketin 3000 hissesi olup 2987 hisse tüzel kişi ortağa diğer 13 hissede 13 gerçek kişi ortağa ait.şimdi benim sorum tüzel kişi ortaklık adına 3 veya 4 kişi a.ş.nin yönetiminde veya denetiminde görev alabilirmi.şirkette hissesi olmamasına rağmen.ana sözleşmede 'genel kurul ortaklardan veya ortak olmayanlardan bir veya birden fazla denetçi seçebilir' diye madde var.sadece denetim kurulunamı girebilirler bu durumda yoksa yönetimede girebilirlermi tüze kişi ortaklık adına atama ile.teşekkürler.

Ynt: a.ş.yönetim kurulu hk.

Bu konuda forumda bir arama yaparsanız daha önce cevapladığımı göreceksiniz.

Evet tüzel kişi adına birden çok kişi yönetime girebilir.
Denetim kurulu da aynı şekilde.

Ynt: A.Ş. Yönetim Kurulu Hk.

sayın guroy öncelikle ilginize teşekkürler.genel kurulu yaptık 9 yönetim 5 denetim kurulu üyesi seçildi.fakat bakanlık görevlisi şirkette hissesi olmayan ortak yönetime giremez,şayet girersede 1 ay içinde hisse devri alması gerekir yada denetime girebilir ancak dedi.şimdi 9 yöneticiden 4 ünün hissesi yok fakat tüzel kişi olan büyük ortağın meclis ve yönetimde oldukları için tüzel kişi ortağa temsilen yönetime girdiler.bu durumda dışarda kalan diğer hissedarlarda hissesini devretmek istemiyor.tüzel kişi büyük ortakdan hissemi almaları gerekecek bu yöneticiler almasalar ne gibi bir sorun yaşanır.yönetim ve dentim kurullarının oluşumu hakkında ve hisse devirleri hakkında bilgi edinebileceğimiz bir kaynak varmıdır.teşekkürler.

Ynt: A.Ş. Yönetim Kurulu Hk.

Sayın kaan özelinize 1-2 link gönderdim.Faydalı olacağını umuyorum.Kolay gelsin.Saygılar.