Acenta Bilet Satışı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Acenta Bilet Satışı

Ben ETS nin acentasıyım.. IATA uyesı degılım... ets den yurtdışı bıletlerı ıcın kdvsız komısyon fat .kesıyorum...

2- ıata olduğum baska bır acentede ıse ekstra komısyon koyuyorum satıslarda bundada kdv uygulamıyorum..

ıncelemede de bır sıkıntı yaşamadım?

Yurt dışı uçak biletleri uluslararası taşımacılık istisnası gereği KDV den istisnadır.
Bununla ilgili her türlü komisyon, hizmet bedeli, over comission dediğimiz ek prim bunun uzantısı sayılabilecek her türlü türev de verilen asıl hizmet istisna olduğu için istisna kapsamındadaır.

Burda sorulan soruda ise başka bir durum olduğu yorumunu yapıyorum. Firma diğer orgaznisayon ve servis hizmetleri içinde ayrıca yurt dışı uçak bileti temini de yaparak müşteriye hizmet etmektedir. Burda söz konusu olan diğer hizmetler istisna kapsamı olmadığı için ek olarak bir bedel konursa bu firmanın karıdır ve genel orana tabidir. Yani uçak bileti temini de ek bir hizmet olarak algılanırsa %18 olur.

SunBreeZe ' Alıntı:
Ben ETS nin acentasıyım.. IATA uyesı degılım... ets den yurtdışı bıletlerı ıcın kdvsız komısyon fat .kesıyorum...

2- ıata olduğum baska bır acentede ıse ekstra komısyon koyuyorum satıslarda bundada kdv uygulamıyorum..

ıncelemede de bır sıkıntı yaşamadım?

Komisyon olayı ayrı bir olay ve tabiki KDVden muaf. Bu iki olayı karıştırmayalım.

Şöyle açıklayayım;

Siz IATA üyesi bir acentadan 100 TLlik bilet aldınız. %5 komisyon (5 TL) verecek acenta size. Siz bu bileti 10 TL de üzerine kar koyarak müşterinize satıyorsunuz.

Acentanın size kestiği fatura: 100 TL KDVden muaf
Sizin acentaya kestiğiniz komisyon faturası: 5 TL KDVden muaf
Sizin müşterinize kestiğiniz fatura: 100 TL'si KDVden muaf 10 TL karınız KDVye tabidir.

Merhaba

Tam istisna kapsamına giren işlemler ile ilgili KDV beyannamesinde gerekli sütun doldurulduktan sonra ekleride doldurmamız gerekiyor, burda sormak istediğim ekler kısmında
İade hakkı doğuran işlemler ille ilgili yüklenilen KDV ve İndirilecek KDV eklerine her ikisindede alış faturasıyla ilgili bilgiler isteniyor yani her ikisinede aynı bilgileri yazıyoruz bu işlem doğrumudur,Yüklenilen KDV ve İndirilecek KDV tutarlarını Sıfır olarak girişini yapacağız, işlemimiz turizm acentalığı kapsamında yurtdışı uçak bleti satışı ve alış faturamız KDV istisnalı satış faturamız ise alış tutarımız kadar KDV istisnalı kar tutarımız kadar (komisyon bedeli) KDV'li(Tam istisna kapsamında seçilen kod ise uluslararası taşımacılık

bu konudada cevap yazarsanız sevinirim.

Sayın nguray size tamamen katılıyorum...
Sayn account ekstra kar olayında bır sıkıntı var gıbı bence...

SunBreeZe ' Alıntı:
Sayın nguray size tamamen katılıyorum...
Sayn account ekstra kar olayında bır sıkıntı var gıbı bence...

:) Şaka mı bu. Sayın Güroy'un son yazdığı cevapla benim yazdığım cevabı tekrar okursanız AYNI şeyi ifade ettiğini görebilirsiniz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...