Adi Ortaklık İle İlgili

Üyelik
11 May 2018
Mesajlar
4
Konum
ANKARA
Merhaba Arkadaşlar;
İnternet üzerinden çok araştırdım lakin bulamadım bana bu konu hakkında yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

KONU:başlıktada belirttiğim üzere abime ait 2015 yılında kurulan kuaför salonu işletmesi,noterden onaylı adi ortaklık sözleşmesi ve vergi kaydı ile abim dahil 3 ortak 1/3 hisse sahipleri olarak hala faliyette lakin işlerin iyi gitmediğinden ötürü ortaklığı bitirmek istiyorlar.abim diğer 2 ortağın hisselerini satın almak istiyor. Bu hisse devri durumundan dolayı diğer 2 ortağın hisse bedeli üzerinden ayrı ayrı abim adına ortaklık faturası üzerinden fatura düzenlenmesi gerekiyormuş ortaklık sona erdiği için bu vesile ile (örnek; 20,000 TL Hisse bedeli + %18 kdv = 23,600 TL )olarak fatura edilecekmiş.daha sonra ortaklık adına olan son beyannameye eklenip son ödeme tarihinde ödenip ortaklık sona ermiş olacakmış.
SORUM:Buradaki hisse devrinden dolayı son beyannameye yansıyan toplam kdv tutarı için (3600×2=7200 TL) abim ödeme yapmak zorundamı.?
Zorunda ise diğer ortakların hisseleri yani ortaklığa katılım payları ile makine teçhisat ve demirbaş ürünleri alındığı için haklarına düşen kdv dahil (20,000 TL) tutar
kdv hariç mi değerlendirilmelidir. Çünkü makina teçhisat kdv dahil alındı.(Örnek:20,000 - %18 kdv =16,950 TL) gibi ,ayrıca makina teçhisat ve demirmaşlar için 3 Yıllık yıpranma göz önünde bulundurularak,diğer 2 ortaklardan yıpranma payı talep edebilirmiyiz.
cevaplarınızı bekliyorum saygılar.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,286
Konum
İstanbul
Abinin üzerine tek kişilik bir firma kurulduktan sonra, varsa stok ve demirbaşlar fatura edildikten sonra, adi ortaklığın kapanışı yapılır.
Fatura düzenleniyorsa, evet kdv bedelini de ödemelidir. Yıpranma payı talep edeceğinize demirbaş bedelini daha düşük bedele fatura etmeye çalışmanız daha mantıklı olmaz mı? Bu şekilde kdv'de daha az çıkacaktır.
 
Üyelik
11 May 2018
Mesajlar
4
Konum
ANKARA
Adi ortaklık yardım lütfen..!!

Cevabınız için teşekkür ederim.Benim burada asıl öğrenmek istediğim, ortaklığın sona ermesinden dolayı, devir alınacak Demirbaş eşyalara kullanımdan doğan 3 yıllık yıpranma süresini yasal olarak var olan,amortismana tabi iktisadi kıymetlerin faydalı ömür ve oranları listesini emsal göstererek bu liste üzerinden demişbaş yıpranma payını hesaplayıp diğer ortakların paylarından düşemezmiyiz.? Sonuç olarak sıfır malzeme devir almıyorum o sebepten.Hangi durumlarda amortisman uygulanır demirbaşlara bu liste bizim için geçerli değilimdir.
Bağlantı aşağıda mevcut;
Güncel Amortisman Listesi - Faydalı Ömür - Alomaliye.com
 
Son düzenleme:
Üst