fonradar

Akademik Personelin Verdiği Hizmetin Giderleştirilmesi

Sayin koraykarakaya,

En basindan itibaren suphesiz 657 sayili kanuna tabii oldugunu ve es cocuk ve akraba adina gider pusulasi duzenlenmeyecegini israrla belirttim.

Yalniz kendisi adina belge duzenlenecegi bilgisini duzelttiginiz icin tesekkur ederim.
Bir noktada kafama takildi toplu is sozlesmeleri ve/veya sendika sozlesmelerinden dolayi yapmis oldugu serbest meslek icraasi stopaj hesaplaninca yada yapilan is ortaya cikar ise acaba yaptirimi olur mu ?

Burada iste sozlesme ortaya cikiyor icerigini bilemedigim icin sozlesmenin bir yorum yapmiyorym.

İyi Gunler.

Merhaba Sayın Demiral;

1-En başından beri 657'ye tabidir demişsiniz ama ya bu arkadaşımız profesör veya doçent olsaydı o zaman çok farklı bir cevap verecektim, onun için önce akademik ünvanını öğrenmek istedim.

2-Daha önce belirttiğim gibi yapılan iş 5846 sk GVK md.18 kapasamında olduğu için ortaya çıksa da hiç bir sorun olmaz.

İşini birazcık bilen bir vergi müfettişi bu olayı kabak gibi ortaya çıkartır, ve yakalanırsanız hem siz, hem o şirket, hem de amcaoğlunuz VUK md.359/b ve 360 maddesi uyarınca 3 ila 5 sene hapis cezası ile yargılanırsanız.

Siz nasıl yazılım konularında uzman iseniz, biz de bu işlerde uzmanız. Biraz bize kulak veriniz.

Merhabalar üstad.. Bu konudaki bütün yorumları okudum ve bir soru da ben sormak istiyorum.. Eğer bir kamu kurumu, kendi personelini bir şirkete günübirlik bir hizmet verdiriyorsa ve benden de personele günlük ücret vermemi istiyorsa bunu nasıl giderleştirebilirim ?. İlk başta bunun mümkün olmayacağını düşünüyoruz ama bir formülü bulunamaz mı ?. Konuyu hem akademik personel hem de bir öğretmen için düşünmenizi rica ediyorum..