fonradar

Akaryakıt Alışları Ba Formu

gokhan_tuana

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar,

akaryakıt fişleri (ökc) ile akaryakıt alınmış ve 5000 tl üstünde bunu ba formun da göstermeli miyim? Akaryakıt firmaları göstermiyorlar diye biliyorum ama alışlar da bizim gösterli miyiz?

VUK 396 Nolu tebliğde

1.2. Bildirime Konu Alış/Satışlar Ve Hadler bölümünde

Bildirim mecburiyeti bulunan mükelleflerce, belirlenen hadler çerçevesinde yapılan her türlü mal ve/veya hizmet alış ve satışları, bunlara ilişkin belgenin türüne (Fatura, irsaliyeli fatura, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, gider pusulası, akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi, sigorta komisyon gider belgesi ve yolcu bileti gibi) bakılmaksızın Ba-Bs bildirim formlarına dahil edilecektir.

VUK 396 Nolu tebliğde

1.2. Bildirime Konu Alış/Satışlar Ve Hadler bölümünde

Bildirim mecburiyeti bulunan mükelleflerce, belirlenen hadler çerçevesinde yapılan her türlü mal ve/veya hizmet alış ve satışları, bunlara ilişkin belgenin türüne (Fatura, irsaliyeli fatura, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, gider pusulası, akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi, sigorta komisyon gider belgesi ve yolcu bileti gibi) bakılmaksızın Ba-Bs bildirim formlarına dahil edilecektir.
Geçenlerde bir müşterim Ba ya girecek kadar benzin fişi getirdi aynı firmadan alınmış. Firmayı mutabakat için aradığımda muhasebecisi 'Ben bildirmem kardeşim nereden bileyim kime verilmiş!!' dedi. Kapattı yüzüme :) ama ben bildirdim artık maliyeye anlatır derdini.
saygılar;
bil_gin

Merhaba ;

Bu konuyla ilgili Maliye Bakanlı'ğının Türmob'a göndermiş olduğu yazı ;

AKARYAKIT POMPALARINA BAĞLI ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ FİŞİ İLE YAPILAN ALIM-SATIMLARIN Ba-Bs FORMLARI İLE BEYANI ÖZETİ

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Türmob’a gönderdiği 07.04.2010 tarih ve 031656 / B.07.I.GİB.0.05.34/3426-1245 sayılı bilgilendirme yazısı ile Akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan alım ve satımların Ba-Bs formlarında beyanına açıklık getirilmiştir. Yapılan açıklamalar özet olarak aşağıdaki gibidir.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Türmob’a gönderdiği 07.04.2010 tarih ve 031656 / B.07.I.GİB.0.05.34/3426-1245 sayılı bilgilendirme yazısı ile Akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan alım ve satımların Ba-Bs formlarında beyanına açıklık getirilmiştir. Yapılan açıklamalar özet olarak aşağıdaki gibidir.

1-) Akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan satışlarda, fişlerin faturaya dönüştürülmesi durumunda, düzenlenen fatura veya faturalar 5.000,00 TL’lık haddi aşıyorsa bu satışlar Bs formu ile beyan edilecektir.

2-) Akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan satışlarda, fişlerin faturaya dönüştürülmemesi durumunda ise 5.000,00 TL’lık haddin aşılıp aşılmadığının tespiti mümkün olmadığından söz konusu satışlara ait fişler Bs formu ile bildirilmeyecektir.

3-) Akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan alımların ise 396 Sıra No’lu Genel Tebliğde belirlenen 5.000,00 TL’lık haddi aşması halinde Ba formu ile bildirilecektir.

ve yine konu ile ilgili bir özelge ;

Sayı :B.07.1.GİB.4.01.17.02-VUK.MÜK.257-12 21/05/2010

Konu : Akaryakıt pompalarına bağlı ÖKC fişlerinin Bs Formuna dahil edilip edilmeyeceği

İlgide kayıtlı dilekçenizde, ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... vergi numaralı mükellefi olduğunuzu, 396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde "akaryakıt pompalara bağlı ödeme kaydedici cihaz fişlerinin" Ba Bs Formlarına dahil edileceğinin belirtildiğini,bu cihazlardan yapılan satışların nihai tüketiciye ve/veya vergi mükellefine yapıldığının ve satışı yapmış olduğunuz müşterinin firma ünvanının/isminin ve vergi numarasının bilinmesinin mümkün olmadığını, "Diğer Mal ve Hizmet Bedeli Toplamı bölümünün (Tablo III) formlardan çıkarıldığını ve pompalara bağlı ÖKC fişi ile yaptığınız satışlarda aylık toplam tutarı 5.000 TL'yi aşan satışlarınızı bilmeniz ve/veya bildirmenizin teknik olarak mümkün olmadığını belirterek, bu durumda Bs Formlarının hazırlanması konusunda Başkanlığımızdan görüş talep etmektesiniz.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 148, 149 ve Mükerrer 257'nci maddelerinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak, 350 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğiyle, bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile; mal ve hizmet satışlarını ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" ile bildirmeleri yükümlülüğü getirilmiş, 362 ve 381 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğleriyle de buyükümlülüğe ilişkin açıklamalar yapılmış, söz konusu yükümlülüğün 2010 yılı ve müteakip yılların aylık dönemlerinde yerine getirilmesinde uygulanacak usul ve esaslar ile bildirim hadleri ise 396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanmıştır.

396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanu Genel Tebliğinin "1.2. Bildirime Konu Alış/Satışlar ve Hadler" başlıklı bölümünde;

1.2.1- Bildirim mecburiyeti bulunan mükelleflerce, belirlenen hadler çerçevesinde yapılan her türlü mal ve/veya hizmet alış ve satışları, bunlara ilişkin belgenin türüne (Fatura, irsaliyeli fatura, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, gider pusulası, akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi, sigorta komisyon gider belgesi ve yolcu bileti gibi) bakılmaksızın Ba-Bs bildirim formlarına dahil edilecektir.

1.2.2. Mükelleflerin 2010 yılı ve müteakip yılların aylık dönemlerine ilişkin mal ve/veya hizmet alışları ile mal ve/veya hizmet satışlarına uygulanacak had 5.000 TL olarak yeniden belirlenmiştir. Buna göre, bir kişi veya kurumdan katma değer vergisi hariç 5.000 TL ve üzerindeki mal ve/veya hizmet alışları, "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile; bir kişi veya kuruma katma değervergisi hariç 5.000 TL ve üzerindeki mal ve/veya hizmet satışları ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" nun Tablo II alanında bildirilecektir."

Bu çerçevede, akaryakıt satışı yapan mükellefler tarafından bir kişi veya kuruma akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan satışlarda, ödeme kaydedici cihaz fişinin faturaya dönüştürülmesi durumunda düzenlenen fatura veya faturalar yukarıda belirtilen haddi aşıyorsa bu satışlar Form Bs ile bildirilecektir.

Diğer taraftan, bir kişi veya kuruma yapılan akaryakıt satışlarında ödeme kaydedici cihaz fişlerinin faturaya dönüştürülmemesi durumunda ise bu belgelerde mükellefe ait adı, soyadı, unvanı ve T.C. Kimlik Numarası/Vergi Kimlik Numarası bilgileri yer almadığından tebliğde belirlenen haddin aşılıp aşılmadığının tespiti de mümkün bulunmamaktadır. Bu nedenle söz konusu satışlara ait belgeler Bs formu ile bildirilmeyecektir.

Öte yandan, akaryakıt istasyonlarından ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan alımların 396 Sıra No.lu Genel Tebliğinde belirlenen haddi aşması halinde Ba bildirim formu ile bildirileceği tabidir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.​

Geçenlerde bir müşterim Ba ya girecek kadar benzin fişi getirdi aynı firmadan alınmış. Firmayı mutabakat için aradığımda muhasebecisi 'Ben bildirmem kardeşim nereden bileyim kime verilmiş!!' dedi. Kapattı yüzüme :) ama ben bildirdim artık maliyeye anlatır derdini.
saygılar;
bil_gin
Maliye sormaz. Sorsa bile yaptığı yasal olduğu için birşey çıkmaz.

Özelgelere göre satışlar bildirilmiyor.. Ancak bu durum ba-bs nin mantığına aykırı bir durum. Çapraz kontrol ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca kdv iadesi alanlarda alt mükellefin bs sinde bildirim olmadığı için kontrol raporunda sorunlu görülür, açıklama istenir.

şirketin aktifine kayırlı 5 tane araç var kimi personel ö.k.c dan alınan fişi getirmiyor kaybediyor vs.mutabakat yapabileceğim hiçbir durum yok vergi dairesi nasıl yapar bunun sağlamasını acaba sonuçta akaryakıt şirketlerinde bs yok

Özelgelere göre satışlar bildirilmiyor.. Ancak bu durum ba-bs nin mantığına aykırı bir durum. Çapraz kontrol ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca kdv iadesi alanlarda alt mükellefin bs sinde bildirim olmadığı için kontrol raporunda sorunlu görülür, açıklama istenir.
Zaten anlayamadığım nokta da burası benim. Yahu tebliğde nasıl yapılacağını yazmışsın ondan sonra işi iyice çorba etmek için elinden geleni ardına koymuyorsun. Yok genelgeymiş yok özetmiş. Bu kadar zor mu gerçekten bir düzen getirmek. Ben aldım diyorum adam sattım demiyor problem olmuyorsa eğer; neden inceleme yapıp firmaya beyan etmediği fatura için ceza yazıyorsun. Düz mantıktan ona da yazma ne farkı var? Ne ala memleket!!!
saygılar;
bil_gin

Akaryakıt satışı yapan bir mükellef sürekli parça parça satış yaptığı bir firmaya ökc fişlerin toplamı kadar fatura kesti ve bu fatura 5.000 Tl yi aşıyor. Bu firma bs formu verecek mi? Eger verecek ise o fatura işlediğinde z raporundan o fişleri nasıl ayıracak? Eğer işlemez ise cezai sorumluluğu var mı?
Bu mesleğe yeni atılan bir stajer kardeşinizin olarak vereceğiniz cevaplardan ötürü şimdiden hepinize teşekkür ederim.

şirketin aktifine kayırlı 5 tane araç var kimi personel ö.k.c dan alınan fişi getirmiyor kaybediyor vs.mutabakat yapabileceğim hiçbir durum yok vergi dairesi nasıl yapar bunun sağlamasını acaba sonuçta akaryakıt şirketlerinde bs yok
Aynı şeyi araştırıyordum 2015 de tartışılmış konu.

Bizde de birçok kiralık araç var hepsi gelmiyor fişlerin ama 5000 i de geçiyor işlenen kadarı.
Zaten karşılaştırma yapılmayacaksa neden bildiriyoruz bunları .Şuan bi değişiklik var mı bu konuda bildirmemiz mi gerek ?

Aynı şeyi araştırıyordum 2015 de tartışılmış konu.

Bizde de birçok kiralık araç var hepsi gelmiyor fişlerin ama 5000 i de geçiyor işlenen kadarı.
Zaten karşılaştırma yapılmayacaksa neden bildiriyoruz bunları .Şuan bi değişiklik var mı bu konuda bildirmemiz mi gerek ?
bendede 5 tane sürücü kursu mükellefi var aylık 55bin civarlarında yakıt harcaması var toplamda 120 arabası var 1 mükellefimizin ben bildirmiyorum sebebleri;
1-120 tane araba toplamda 10 15 benzinlikten alıyor bunların hepsine 5000fiş civarı ba bs uygulamak ayırmak uygulama açısından zor
2-Bazen fişler geriden geliyor yani 2.ayın fişleri 3.ayda gelebiliyor
3-eksik,unutulan,yırtılan fişler oluyor yani sonuç olarak beyan etmek daha büyük sıkıntı o kadar fiş arasında hangisi eksik nerde unutuldu nerden biliceksin?ben bildirilmemesi taraftarıyım ha anlaşma yapar fatura keser o mecburidir zaten daha sonra bu opet,shell gibi markaların otobil tarzı aylık toplu faturalarınında bildirilmesi lazım(çoğu EA olduğu için yapılmıyor)..

bendede 5 tane sürücü kursu mükellefi var aylık 55bin civarlarında yakıt harcaması var toplamda 120 arabası var 1 mükellefimizin ben bildirmiyorum sebebleri;
1-120 tane araba toplamda 10 15 benzinlikten alıyor bunların hepsine 5000fiş civarı ba bs uygulamak ayırmak uygulama açısından zor
2-Bazen fişler geriden geliyor yani 2.ayın fişleri 3.ayda gelebiliyor
3-eksik,unutulan,yırtılan fişler oluyor yani sonuç olarak beyan etmek daha büyük sıkıntı o kadar fiş arasında hangisi eksik nerde unutuldu nerden biliceksin?ben bildirilmemesi taraftarıyım ha anlaşma yapar fatura keser o mecburidir zaten daha sonra bu opet,shell gibi markaların otobil tarzı aylık toplu faturalarınında bildirilmesi lazım(çoğu EA olduğu için yapılmıyor)..
Teşekkürler sağolun. Keşke bu konuya net bir açıklama getirilse birçok kişiye sorduk herkes farklı uygulama yapıyor . Bildirende var bildirmeyen de.
Ama dediğiniz gibi bizim firmada kiralık araçları çok ve fişlerin hepsi gelmiyor yani beyan ettiğimizde doğru değil .
Müşavirimiz bildirmemizi söyledi ekledik geçen ay.

aynı durumla bende karşı karşıyayım. bu problemle ilgili çözümü olan var mı ? sizler bildiriyor musunuz ? deneyimli mali müşavirlerimizin fikirlerini merak ediyorum