Akaryakıt Ticareti Yapan İki Perakendeci Arasındaki Fatura Alışverişi Hk.

Arkadaşlar merhaba..

Arama motorundan arattırdım ama ilgili konu bulamadım.
Acaba akaryakıt ticareti yapan bir mükellef, perakendeci petrol istasyonuna fatura kesebilir mi?
Diyelim ki kesti, bunun vergi denetiminde getirisi ne olur?
Faturayı kesenin sorumluluğu ne? Alanın sorumluluğu nedir?

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım lütfen.!!!

Ynt: Akaryakıt Ticareti Yapan İki Perakendeci Arasındaki Fatura Alışverişi Hk.

Konuyu biraz daha açarsanız,

Ortada bir mal teslimi varsa tabi ki fatura kesilecek. Eğer böyle bir fiili mal teslimi yoksa. Biliyorsunuz akaryakıt istasyonlarının stok hareketleri rahatlıkla takip edilebiliyor. Böyle bir mal teslimi olduğu halde fatura kestiğiniz ortaya çıkarsa, naylon fatura vermekten size, almaktan da karşı tarafa cezai müeyyideler uygulanır. (1 yıldan 3 yıla kadar hapis var.)

Yukarıdaki cümlemi düzeltiyorum. " Böyle bir mal teslimi olmadığı halde..."

bildiğim akaryakıt ticareti izne ve ruhsata bağlı. lisansı varsa yapabilir.

Yani kasdetmek istediğim şu,

Bildiğim kadarıyla son 1-1,5 yıldır EPDK nın çıkardığı bir uygulama var. Bu da bütün akaryakıt satıcıları, lisanslı akaryakıt bayilerinden, yada rafineriden toplu alım yapabiliyorlar. Yakıt bitti git komşudan bir tanker ödünç al gel olayı bitti.

Tabi eskiden bu serbestti ve bazı eski mükelleflerin elinde stok mevcut olunca bunları daha önce mal verdikleri istasyonlara fatura ettiler vs. O faturayı alan istasyon da elinde tankındaki mazotu bu fatura ile almış gösterip, ökc ile satış yaparak tanklarını boşalttılar. Normalde stok girdi çıktısı olarak sorun yok gibi ama, dediğim gibi artık yasal olmayan bi ticaret gerçekleşmiş görüntüsü var. Faturalar beyan edilmiş, beyannameler her iki taraf için de verilmiş, böyle bir durumda inceleme olursa getirisi ne olabilir??

yada söyle soralım lisanslı iki perekandeci petrol firması kendi arasında mal alış-satışı yaparsa bu faturalar maliyede sıkıntısı nedir? mükellefe getirisi götürüsü nedir?

lisansı yok ise naylon faturadan işlem yapılabilir. (epdk cezalarıda baya ağır.)

mali açıdan bir sıkıntı yaşamazsınız. Fakat daha sonra 500.000.-YTL den başlayan EPDK cezaları ile muhattap kalabilirsiniz. Maliyede kesinlikle EPDK ya bildirimde bulunuyor incelenen şirketlerin dağıtıcı mı istasyon sahibi mi ne olduğunu soruyor bu sorya karşılık epdk yanıt veriyor ve mal alımı ve satımı yapılamayacağı ortaya çıkıyor daha sonrası mahkemelik. Böyle halen süren davalar war kesin bir karar çıkmadı takip ettiğim kadarıyla.