Aktife kayıtlı binek oto satış kdvnin durumu.?

beyza

Katkı Sunan Üye
Şirkette aktife kayıtlı binek oto alışında kdv indirim konusu yapılamıyor. Binek otoyu satarken kdv hesaplanan kdv olarak gösteriliyor mu ?

Ynt: Aktife kayıtlı binek oto satış kdvnin durumu.?

Evet.İlave edilecek kdv satırında gösterilir, matraha dahil edilmez.%01.

% 18 KDV uygulanacak binek otomobil teslimleri;

Kullanılmamış Binek otonun tesliminde %18 KDV uygulanır.

Faaliyetleri kısmen ve tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olan mükelleflerin 2.el binek oto teslimlerinde;
-- 31.12.2007 tarihinden önce şirket aktifine girmiş ve iktisap tarihinden itibaren 2 yıl içinde teslim edilmiş ve bu tarihten sonra aktife alınacak yeni otoların teslimi genel oranda % 18..
-- 31.12.2007 tarihi itibarıyla firma katifinde bulunan ve iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu edilmesi % 1..
tabi bunlar binek otonun KDV sini indirim konusu yapan firmalar için geçerli( rent-a car, oto kiralama.. vs)

KDV sini indirme hakkı bulunmayan mükelleflerin yapacakları ikinci el binek oto teslimlerinde KDV % 1 dir.

binek otolar için alınan akaryakıt ve diğer masraflar gider olarak yazılıp, kdv si indirim konusu yapılabilir mi ?

sadece Binek otoların alımında faturada gösterilen KDV indirim konusu yapılmaz.
Binek oto ya ait akaryakıt ve tamir giderleri masraf yazılıp, KDV leri indirim konusu yapılır.
Binek oto, aktife kayıtlı olma şartıyla tabiki.

peki şahıs olarak bir firma kuran bir kişi binek otosunu aktifine nasıl kaydedebilir ?

Bağlı olduğu vergi dairesine dilekçe ile durumu bildirir.

2. El Oto alım-Satım yapanlar(Galeriler) Otomobil alımında ödedikleri KDV'yi indirim konusu yapabilirler mi ? Yani Ödedikleri Kdv, KDV Kanununun 30/b maddesi gereğince İndirilmeyecek KDV kapsamındamıdır. ?

Alım satım yapanlar kdv yi indirim konusu yapabilirler.

Aşağıdaki vergiler mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemez.

Kdv Kanunu 30/b maddesine göre "Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerin alış vesikalrında gösterilen katma değer vergisi"

Bu maddeye göre indirim konusu yapamayız diye düşünüyorum ! Siz ne dersiniz ?

CEMDEDE ' Alıntı:
Aşağıdaki vergiler mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemez.

Kdv Kanunu 30/b maddesine göre "Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerin alış vesikalrında gösterilen katma değer vergisi"

Bu maddeye göre indirim konusu yapamayız diye düşünüyorum ! Siz ne dersiniz ?

Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanmasından kasıt, rent acar şirketleri veya diğer otomobil kiralama şirketleridir. Çeşitli şekillerde işletilmesindan kasıt ise, taksi ve dolmuş işletmecileridir.

Burada ölçü bu otomobillerin fiilen gelir elde etmek amacıyla çalıştırılmasıdır. Yani bu amaçla alınmış olması ve işletilmesi gerekir.

Oto alım satımı yapan firmalarda binek dahi olsa oto alışları ticari mal niteliğinde olacağından KDV indirimi yapılacaktır.
Bu firmalar kendi şirket aktifine eğer binek oto alırlarsa o zaman KDV indirim olmaz. Buradaki ayrıma dikkat edin.

Sn İrem35 gib'lığının 10.01.2008 tarih ve b.07.1.gıb.0.0155/5528-2528 sayılı özelgesinde satmak için alınan 2.el otomobillerin alışında ödenen katma değer vergisinin indirim konusu yapılamayacağı yazıyor.
yani ben 2.el (kullanılmış) binek otomobilleri satarken %1 kdv li satacağım, alışta ödediğim kdv yi indirim konusu yapamayacağım. ben böyle anlıyorum ama ????

ZİNDAN ' Alıntı:
Evet.İlave edilecek kdv satırında gösterilir, matraha dahil edilmez.%01.

sayın zindan niçin ilave edilecek kdv satırında gösterilsin. bu teslim de kdv kanununa göre kdv ye tabi bir teslimdir tablo 1 de matrahı ile birlikte gösterilip kümülatif toplamda da gösterilmelidir diye düşündüğüm gibi yıllardır bu uygulamayı yapmaktayım.

Matrah satırında ticari faaliyetlerle ilgili teslim ve hizmetler gösterilir.Demirbaş, taşıtlar vs. gibi varlıkların satışından doğan kdv ilave satırında gösterilir.
Aslında hangi satırda gösterirseniz gösterin, yeterki gösterin.Çok farketmez.
Siz matrahda gösterebilirsiniz, sonuçta yanlış olmasada, gelir tablosu gelir kalemleri ile kdv beyannamesi arasında karışıklığa neden olabilir.

ZİNDAN ' Alıntı:
Matrah satırında ticari faaliyetlerle ilgili teslim ve hizmetler gösterilir.Demirbaş, taşıtlar vs. gibi varlıkların satışından doğan kdv ilave satırında gösterilir.
Aslında hangi satırda gösterirseniz gösterin, yeterki gösterin.Çok farketmez.
Siz matrahda gösterebilirsiniz, sonuçta yanlış olmasada, gelir tablosu gelir kalemleri ile kdv beyannamesi arasında karışıklığa neden olabilir.

Sayın Zindan Kdv beyannamesinde ticari faaliyet ayrımı yapılmıyor malum mükellefin bir ay içindeki tevkifat uygulanmayan işlemler bölümünde o ay tüm kdv li satışlarının gösterilmesi gerekiyor bana göre ayrıca şu anda belki bulamam ama bu konuda gelir idaresinin bir açıklamasını dahi hatırlıyorum. Gelir tablosu ile uyumsuzluğu konusuna gelince ; Gelir tablosunda olupta kdv ye tabi olan olmayan onlarca gelir kalemi olabilir faiz geliri karşılık geliri v.s. sonuçta bu tür bir çekinge nedeniyle ilgili satırda göstermemezlik edemeyiz bana göre gerekirse kolayca izah edilebilir bu konu

Bu ilave edilecek KDV sütununa, ATİK ten hesaplanan KDV nin yazılmasının hukuki dayanağı olmadığı gibi,
Gelir tablosu hesapları ile kdv beyannamesinin kümülatif satış tutarının sağlıklı ve kontrollü bir şekilde takibi istendiğinde; ATİK satış KDV sinin ilave edilecek sütununa yazılması ve dolayısıyla satış matrahının kdv beyannamesi matrahına dahil edilmemesi eleştiri konusu yapılacak bir durum değildir.

30.satırda da gösterilebilir, matraha da ilave edebilirsiniz. Her iki durumda da vergi ziyaı söz konusu, eleştirecek durum yoktur.
Ancak ilave edilecek kdv sütununa yazılması konusu; uygulamada çok sık yapıldığı için bunun hukuki dayanağının olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekir.

benim düşüncem ilave edilecek kdv sütununda göstermekten yanadır.asıl işi oto alım satımı vs olmadığı ve satış hasılatını olduğundan daha fazla göstereceği ve finansal tabloların yanıltıcı olacağı kanısındayım

Bu durumun izah edilmesi kolay olabileceği gibi izaha ihtiyaç duyulacağı mümkün değildir.