Aktife Kayıtlı Olmayan Araç Gideri

fugenc

Tanınmış Üye
Şirketin aktifine kayıtlı olmayan çalışana ait aracın şirket tarafından karşılanan masrafları nasıl giderleştirilir?

Ynt: aktife kayıtlı olmayan araç gideri

merhaba sayın fugenc;
kayıtlı olan bir araç olmamasına rağmen firma personelinin firma faalitleri için kullanmasıyla karşılanan giderler hangi gider yerine ait ise oraya atmak mümkündür.770-760- gibi.
yakıt,otopark,yol vb. sonuçta firmanın işlerini yürüttüğü için yaptığı masraflardır.

Saygılar.

Ynt: Aktife Kayıtlı Olmayan Araç Gideri

merhaba
arkadaşımız burda bu masrafların nasıl giderleştirilebileceğini soruyor
ben öyle algıladım

GVK 40/1 gereği çalışanlarınızın kendi araçlarıyla şirket işlerini yürütmek üzere yaptığı yakıt giderleri masraf listesi ile belgelemek suretiyle kayıtlarınıza alın.

Sayın fugenç,

Şirketin aktifine kayıtlı olmayan çalışana ait aracın şirket tarafından karşılanan masrafları, G.V.K.'nun 40/5 bendi kapsamında değerlendirilmez.

Bu tür masraflar, G.V.K.'nun 61. maddesinde yapılan açıklamalar çerçevesinde ücret niteliğinde olup, G.V.K.'nun 40/1 bendi kapsamında ücret olarak gider konusu yapılmalıdır.

Yapılan yakıt masrafının KDV. dahil 100 YTL olduğunu farzedelim.

Kod:
--xx.xx.xxxx?
770 04 YAKIT GİDERLERİ    84,75
191 01 İNDİRİLECEK KDV    15,25
	100 KASA HES.           100,00
Yakıt masrafının kaydı.

Vergi Matrahı = (KDV Dahil Yakıt Bed. * 100 / 84,4) = 118,48
Gelir Vergisi Stopajı = (118,48 %15) = 17,77
Damga Vergisi = (118,48 %0,6) = 0,71
Kesinti Toplamı = 18,48 YTL

Kod:
--xx.xx.xxxx?
770 01 PERSONEL GİDERLERİ    103,23    (84,75 + 18,48)
	360 01 GELİR VERGİSİ STP.	   17,77
	360 02 DAMGA VERGİSİ	      0,71
	770 04 YAKIT GİDERLERİ	   84,75
Yakıt masrafının personel gideri olarak kaydı.

Saygılar.

gv 61 neye dayanarak olacak tebliğ varmı

burda araç kiralanmıyor fakat sadece yakıtlar ve masraflar var yargıtay kararı var kabul edilmemiş kiralanmış olsa gayrimenkul sermaye

Sayın zeki,

Son yazdığınız mesajda soruyu bana mı soruyorsunuz?

Kime hitaben yazdığınız belli olmuyor, o nedenle karar veremedim.

Saygılar.

Şükrü bey
size veya başka birisine karşı yazmadım bir yanlış anlaşılma var ise özür dilerim
Bu konu üzerinde ben araştırma yaptım bir tebliğ bulamadım

Sayın zeki,

Bu tür işlemelerde iki şekilde yol izleyebiliriz.

* Şirket personelinin aracının kiralanması (sözleşme ile)
* Şirket personelinin araç masraflarının şirket tarafından karşılanması

1. maddeyi uygularsak;
- Personelden kiraladığımız araç için yapılan giderler, G.V.K.'nun 40/5 bendine göre gider konusu yapılır.
- Peronelin bu kiralamadan elde ettiği kazanç Gayrimenkul Sermaye İradıdır.

2. maddeyi uygularsak;

Yukarıdaki ilk mesajımda gerekli açıklamaları yaptım.

Eğer bu tür harcamaların gider olarak indirim konusu yapılamayacağına dair yargı yada Danıştay kararları varsa bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar.

Bu konuda ben de sn. Ergül gibi düşünüyorum. Danıştay kararını okudum . Çok şaşırdım o zaman firma adına kayıtlı olmayan herşeyi indirim konusu yapabiliriz.. Hiç böyle birşey görmedim ve duymadım.
İşlemler sn . Ergül'ün belittiği şekilde olacaktır. Sanıyorum burda Danıştay spesifik bir karar vermiştir.

Merhaba,
Aslında Danıştay'ın aldığı karar şaşırmamak lazım. Karar 1992 yılında alınmış ama, dava 1984 yılına ait bir ihtilaf ve 40. maddenin taşıt giderleri ile ilgili fıkrasının 1984 yılında geçerli olan şekli;

5. İşletmeye dahil olup sadece işte kullanılan taşıtların amortismanları ile giderlerinin tamamı;

Bu maddeye göre Danıştay'ın aldığı karar doğrudur. Fakat maddenin şu anda uygulamadaki şekli

5. Kiralama yoluyla edinilen veya işletmeye dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri

olarak değişmiştir.

Yani Danıştay'ın referans verilen kararına göre üçüncü şahıslara ait araçların giderleri matrahtan indirilemez şeklinde yorum yapamayız.

Sayın Şükrü Ergül'ün yaptığı yorum ve kayıt düzeni ile ilgili önerilerine katılıyorum.

Sayın Güroy,

Zaten o yakıt parasını ücret olarak nakit versem ve o personel de gidip arabasına yakıt alsa, ödediğim bedeli ücret olarak indiremeyecek miyim?

Ancak; ilk mesajımda KDV'ni gözardı ettik. Aşağıdaki şekilde kayıt düzenlemek gerekir diye düşünüyorum.

Kod:
--xx.xx.xxxx--
770 01 PERSONEL GİDERLERİ    15,25
       391 02 HESAPLANAN KDV    15,25

Saygılar.

ücret olarak değerlendirilen durumda neden ssk yok?

merhabalar,
firma adına kayıtlı olmayan telefona alınan kontur fişlerini giderleştirirken ücret gibi mi düşünüyorsunuz acaba.
burda personel herhangi bir menkul sermaye iradı falan elde etmiyor.
firma adına kullanıyor ve masraflarını firma karşılıyor.
nedir bu masraflar:yakıt, otopark,köprü,otoban vb.
burada personele iş avansı çıkılmalı yani 195 nolu hesaba atılmalı.
personel masraf listesini belgelediği zaman yani getirdiği zaman da mahsup ile giderleştirilmelidir.
sayın zeki bey de benim ilk verdiğim cevaba "arkadaşımız burda bu masrafların nasıl giderleştirilebileceğini soruyor
ben öyle algıladım " demiş. farklı bir cevap yazmadım ki.
kısacası;
kasadan verildiyse 195.ahmet mehmet borç, 100 kasa alacaklı,
bankadan iş avansı olarak verdiyse yine 195.borç, banka alacaklı.
personel masrafları masraf listesiyle beyan ettiği zaman da 770-760. gider çeşidi borç, 195.ahmet mehmet alacaklı olur ve hesap mahsubu yapılmış olur.umarım sayın zeki bey bu cevapla doğru algılamış oldu.
saygılar.

düzeltme!!! tabi masraf listeleirndeki kdv'yi de unutmamak lazım.

saygılar

iyi akşamlar tüm forumdaş meslektaşlarıma.

Merhabalar
aralarında sözleşme olmadan gecerli olacağını zannetmiyorum

merhaba zeki bey,
o dediğiniz masraf olarak değil de şahsın kendi aracını kullandırırken kiralama bedelidir. ha o zaman dediğini doğrudur sözleşme olmalı tabiki. ancak burda personel kendi aracını kullandırırken firma adına yaptığı masraflar sorulduğu için buna cevaben yazdım.

saygılar.

mer arkadaşımızın sorusunu benmi yanlış anladım

soru böylemi
Şirketin aktifine kayıtlı olmayan çalışana ait aracın şirket tarafından karşılanan masrafları nasıl giderleştirilir?

merhaba,
valla değerli meslektaşım soru bu;