Aktifte Gözüken Ancak Fiilen Olmayan Aracın Çıkışı

canan_ieu

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba ;
Başka bir meslektaşımdan gelen bir a.ş. defterinde oldukça sıkıntılı olan taşıtlar ve demirbaşlar hesabı var. Mükellef zamanında şirket üzerine araç almış ancak bunu muhasebeyede bildirmemiş meslektaşımda hiç sormamış bu hesapların akıbeti nedir diye. Mükellefim şimdi sorar : ben bu araçların ve olmayan demirbaşların mizandan çıkışının yapılmasını istiyorum diye. Birikmiş amortismanda ayrılmamış. :( nasıl bir yol izalemeliyim ? faturalı mı çıkış yapmalıyım ? yoksa 254 alacak 689 borç mu diyip çıkmalıyım ? (amortisman olmadığı için ) başka bir yol aklıma gelmiyor. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRM .

Sayın Canan

Yukarıdaki soruda hata var. Örneğin : ''Mükellef zamanında şirket üzerine araç almış ancak bunu muhasebeyede bildirmemiş '' ''ben bu araçların ve olmayan demirbaşların mizandan çıkışının yapılmasını istiyorum.

Şimdi muhasebeye bildirilmemiş bir aracın mizan'dan çıkışı olmaz.Önce bunu netleştirmek lazım

Eğer araçlar mizan'da var ise;

Çıkış yapılmak istenirse fatura kesilecek. (Aracın binek olup,olmaması durumuna göre %1 veya %18 Kdv hesaplanacak,Demirbaşlarda ise %18)

Amortisman ayrılması ihtiyari olduğu için ona takılmayın. Fakat 2 yol var 1.yol Bu güne kadar ayrılmayan amortismanı ayırıp KKEG yapıp kayıtlarınızı bunun üzerinden yapmanız 2.yol Amortisman ayrılmadığı için direk çıkış yapmanız.

Bütün çıkışlarınız faturalı olmak zorunda. Belgeye dayalı olmayan ''
254 alacak 689 borç '' böyle bir çıkış maddesi olmaz.

Eğer araçlar mizan'da yok ise;

''Mükellef zamanında şirket üzerine araç almış ancak bunu muhasebeyede bildirmemiş '' ise aracın ruhsatı şirket üzerine olduğu için yine faturalı çıkış yapılacak.

Burası önemli bu sefer satış bedelinin tamamı 679-Diğ.Olg.Dışı K/Z olacak

Sayın Canan

Yukarıdaki soruda hata var. Örneğin : ''Mükellef zamanında şirket üzerine araç almış ancak bunu muhasebeyede bildirmemiş '' ''ben bu araçların ve olmayan demirbaşların mizandan çıkışının yapılmasını istiyorum.

Şimdi muhasebeye bildirilmemiş bir aracın mizan'dan çıkışı olmaz.Önce bunu netleştirmek lazım

Eğer araçlar mizan'da var ise;

Çıkış yapılmak istenirse fatura kesilecek. (Aracın binek olup,olmaması durumuna göre %1 veya %18 Kdv hesaplanacak,Demirbaşlarda ise %18)

Amortisman ayrılması ihtiyari olduğu için ona takılmayın. Fakat 2 yol var 1.yol Bu güne kadar ayrılmayan amortismanı ayırıp KKEG yapıp kayıtlarınızı bunun üzerinden yapmanız 2.yol Amortisman ayrılmadığı için direk çıkış yapmanız.

Bütün çıkışlarınız faturalı olmak zorunda. Belgeye dayalı olmayan ''
254 alacak 689 borç '' böyle bir çıkış maddesi olmaz.

Eğer araçlar mizan'da yok ise;

''Mükellef zamanında şirket üzerine araç almış ancak bunu muhasebeyede bildirmemiş '' ise aracın ruhsatı şirket üzerine olduğu için yine faturalı çıkış yapılacak.

Burası önemli bu sefer satış bedelinin tamamı 679-Diğ.Olg.Dışı K/Z olacak
Ferhat bey ilginiz için teşekkür ederim. Son bir soru daha ; bu araçların ve demirbaşları faturalandıracağım ancak faturayı şirket ortaklarından birine kessem olur mu ? Bunu sormamdaki amaç ,mükellef aktifteki araçların satışını yapmış ama mizanda hala gözüküyorlar; sanırım evrakları muhasebeye getirmedi , yarın öbür gün sen bu aracı kendi üstüne almışsın ama nerde bu araç diye bir soru ile şirket ortağı karşılaşır mı ?

Teşekkür ederim tekrardan .

Selamlar
Ferhat üstat,tabiki en doğrusunu yazacaktır ama kendi fikrimi beyan edecek olursam;
Demirbaşları şirket ortaklarından birine fatura edebilirsiniz ancak araç için aynı şeyi söylemek mümkün değil.Hiç birşey yapamıyorsanız en azından aracın şu anki sahibini tesbit edip,onun adına fatura etmenizde fayda var.Araç,birden fazla el değiştirmişte olabilir.En kötü ihtimalle en son ki sahibi adına fatura kesersiniz.

Sevgili Tahsin kardeşimim yazdıkları doğrudur.

Demirbaşları şirket ortakları adına düzenleyebilirsiniz sıkıntı olmaz. Fakat araç konusunda Tahsin kardeşimin yazdığı gibi şu anki araç sahibini tespit edip kesmek oda tespit edilemeyecek gibiyse faturaya muhtelif alıcılar yazıp kesebilirsiniz . Tabi burada her zaman bir risk var şöyle ki aracın satışı ile fatura kesimi arasındaki zaman artık oda bir inceleme veya herhangi bir şekilde ortaya çıkarsa o zaman önlemi alınır. (Uzlaşma gibi)

Birde araçlar satılmış ama trafik ruhsat kayıtlarıda devir edilmiş mi? Bazı kişiler bu durumu umursamıyor. İleride araç bir olaya karışınca ruhsatta yazan kimse onun yakasına yapışılıyor.