Alıcılara Atmden Para Yatırma

Borcumuz olan bir firmaya şirket personeli atmden karşı tarafın hesabına para yatırırsa bir sorun olur mu ?

Olmaz. Ancak kayıtlarınızda kasa hareketi yapmayın.

Sayın Nizam Bey,

Örnekli bir uygulama,borcu olan şirketin sgk'lı mali işlemlerini takip eden personeli ve bu kişiye şirket harcamaları için şirket kasa ve/veya hesabından avans verildiğini düşünelim.İlgili personel atm ve/veya kendi internet banka hesabından,ptt'den karşı alacaklı şirketin hesabına açıklamasına (borçlu) şu şirketin şu numaralı fatura borcu diye ödemeyi yaptıgını düşünürsek bunun neresinde bir sıkıntı olur bence bir sıkıntı olmaz.

Sonra ilgili belgeyi ödeme belgesini borçlu şirket alacaklı şirketin hesabına mümkün girişini yapabilir kanaatindeyim.

Sayın Nizam Bey,

Verdiğim cevaba yakın bir uygulamayı farklı bir konuda olabilir neticesinde cevaplandırmışsınız bu durumda verdiğim cevap ile bir sıkıntı luşmayacagı kanaati oluşmaktadır.

diğer soru başlığında verdiginiz farklı cevap yukarıdaki sorununda cevabı niteliğinde ama her iki soru bir birine yakın iken verdiginiz cevaplar her birisi farklı olmuş birisi evet iken dieri hayır.

http://forum.alomaliye.com/vergi-us...-ile-sirket-harcamasi-odemesi.html#post399987

Sn Demiral ;
Valla ne demek istediğinizi anlamadım. Ben bir çelişki göremedim.

Şahsi kredi kartı ile şirket harcamasının ödenmesinde bir sıkıntı görmemişsiniz karşı tarafa verdiğiniz cevapda bu çıkıyor,
atm'den çalışanın şirket borcunun yatırılması konusuna hayır olamaz cevabı vermişsiniz.

bunu demek istedim.her iki ödemeyi çalışan personel ödemek isterken/öderken birine evet olur cevabı vermişken diğer soruya hayır olmaz demişsiniz.
her iki sorudada ödemeyi şirket çalışanı yapıyor sadece ödeme kanalları farklı birisi atm diğeri banka (pos cihazı ödemesi)

Şahsi kredi kartı ile şirket harcamasının ödenmesinde bir sıkıntı görmemişsiniz karşı tarafa verdiğiniz cevapda bu çıkıyor,
atm'den çalışanın şirket borcunun yatırılması konusuna hayır olamaz cevabı vermişsiniz.

bunu demek istedim.her iki ödemeyi çalışan personel ödemek isterken/öderken birine evet olur cevabı vermişken diğer soruya hayır olmaz demişsiniz.
her iki sorudada ödemeyi şirket çalışanı yapıyor sadece ödeme kanalları farklı birisi atm diğeri banka (pos cihazı ödemesi)

Sn Demiral:

Soruda "Borcumuz olan bir firmaya şirket personeli atmden karşı tarafın hesabına para yatırırsa bir sorun olur mu ?

Cevap ise " Hayır olmaz"
Buna bir daha bakın isterseniz.

Sn Demiral:

Soruda "Borcumuz olan bir firmaya şirket personeli atmden karşı tarafın hesabına para yatırırsa bir sorun olur mu ?

Cevap ise " Hayır olmaz"
Buna bir daha bakın isterseniz.

Sayın Nizam Bey,

En son verdiğiniz cevap ile mutabık olduk.İlk cevabınızda olmaz derken hayır ödeme yapamaz anlamında anladım.Bazen çok kısa cevaplar farklı anlamlar çıkarabiliyor.

Kesinlikle haklısın.))) Bazen detaylı yazmak yerine kolaycılığa kaçıyorum.

Sayın Arkadaşlar,

Bazı olaylar olur gözükse de nitelikleri itibariyle sorun yaratıyor.

A) Kişi kredi kartları ile şirket adına yapılan ödemeler aslında sorunlu, özellikle çalışan ve kurum arasında sorun çıktığında ödemenin iptali talep edilebiliyor ve bankalar bu talepleri incelemeden yerine getiriyorlar. Bu gibi ödemeler için KK sahibinden yaptıüı ödeme ile ilgili olarak mümkünse imza alın, "bilgim dahilinde tarafımdan şahsi KK ile ödenmiştir" gibi.

B) ATM'den yatırılan para da nakit ödeme gibi, yada bankada doğrudan alacaklının hesabına yatırma gibi ( bunun için bankalar MASAK uygulamasıyla yetki belgesi talep ediyor) muvazaa yaratıyor çünkü esas itibariyle paranın kaynağı belli değil. Pekala kasadan/ortak hesabından/yada belirsiz kaynaktan gelebileceği düşünülüyor. Ancak kendi hesabınıza yatırıp talimatla veya internet bankacılığıyla bu havaleleri yaparsanız kambiyo sistemi içinde sayılmaması mümkün değil. ( istersek buluruz ayrı )

Kolaylık derken sıkıntıya düşmeyin.

Sayın Arkadaşlar,

Bazı olaylar olur gözükse de nitelikleri itibariyle sorun yaratıyor.

A) Kişi kredi kartları ile şirket adına yapılan ödemeler aslında sorunlu, özellikle çalışan ve kurum arasında sorun çıktığında ödemenin iptali talep edilebiliyor ve bankalar bu talepleri incelemeden yerine getiriyorlar. Bu gibi ödemeler için KK sahibinden yaptıüı ödeme ile ilgili olarak mümkünse imza alın, "bilgim dahilinde tarafımdan şahsi KK ile ödenmiştir" gibi.

B) ATM'den yatırılan para da nakit ödeme gibi, yada bankada doğrudan alacaklının hesabına yatırma gibi ( bunun için bankalar MASAK uygulamasıyla yetki belgesi talep ediyor) muvazaa yaratıyor çünkü esas itibariyle paranın kaynağı belli değil. Pekala kasadan/ortak hesabından/yada belirsiz kaynaktan gelebileceği düşünülüyor. Ancak kendi hesabınıza yatırıp talimatla veya internet bankacılığıyla bu havaleleri yaparsanız kambiyo sistemi içinde sayılmaması mümkün değil. ( istersek buluruz ayrı )

Kolaylık derken sıkıntıya düşmeyin.

Bütün bunlar doğru . Katılıyorum. Ancak pratikte ATM uygulaması çok yaygın kullanılıyor.