Alınan Çekteki Rakam İle Yazı Farkı

İyi günler. Arkadaşımın aracılığı ile bir firmaya iş yaptık. Ve bu iş karşılığında çek aldık. İşi yaptığımız kişileri ben tanımıyorum. Dolayısıyla çeki arkadaşımın firmasına yazdılar. O da arkasına ciiro edip bana verdi. Yalnız çekteki yazı kısmı 15, rakam kısmı 15000. Bankaya sorduğumda bu şekilde ancak 15 tl alabilirsiniz dedi. yazı ile bin yazılıp imzalanması gerektiğini söyledi. Sormak istediğim asıl şu. Ben bu imza işini yaptıramazsam, ya da kişilere ulaşamazsam hukuki olarak ne gibi yaptırımlarda bulunabilir, hakkımı nasıl arayabilirim. Teşekkürler.

Evet bunu öğrendim. Demek istediğim hukuki olarak hakkımı arayamaz mıyım? Diyelim ki vatandaşa ulaşamıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?

Evet bunu öğrendim. Demek istediğim hukuki olarak hakkımı arayamaz mıyım? Diyelim ki vatandaşa ulaşamıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?

Sayın meltingforce,

Elinizde bulunan çek'in üzerinde sadece belirttiğiniz yazı ve rakamlar yazıyor ise üzerinde bir tahrifat yapılmamış ise yani çek'in üzerinde yazan rakamın önüne ve arkasına ve yine çek'in yazılı kısmına çek düzenlendikten sonra bir ekleme yapılmamış ise yargılama yoluna başvurabilirsiniz.

Sorunuza örnek yargıtay kararı mevcut bulunmaktadır.

T.C
Yargıtay
12.Hukuk Dairesi
E. 1998/6116
K. 1998/6647
T. 8.6.1998

Üzerinde yazıyla 15 tl yazan çekle 15.000 tl tahsil edebilmenizi sağlayabilecek bir hukuki yol bulma şansınız sıfırdır. Ancak çeki düzenleyene karşı hukuki yollarla hakkınızı arayabilirsiniz. Hatayı düzeltmek için diyelim ki ulaşamadığınız vatandaşa ulaşabilirsiniz.