Alış Ve Satış Yapıtığımız Firmayı 320 den mi 120 den mi Takip Etmeliyim ?

Merhaba Üstadlarım,
Yaşım 19, 3 aydır bir firmanın muhasebe bölümünde çalışmaktayım daha önce muhasebe bürosunda çalıştım.
Daha acemi olduğum için bilmediğim çok konu var.
Şimdi öğrenmek istediğim firmamızın çalıştığı bazı firmalarla arasında hem alış hem satış gerçekleşiyor bazen mal karşılığında mal veriliyor v.s.
Biz bunları tek hesaptan mesela 120'den takip etsek sorun olur mu?
Hem mal alış satış yaptığımız ödemeler bize yapılan ödemeler v.s.

Şimdiden teşekkürler

Yakışıklı kardeşim, Bu işin düzgününü yapmak istiyorsan, Alışı 320' e Satışı 120 e yapara çift cari izlemelisin, Fakat çalıştığın yerde daha önceki kayıtları kontrol et, hangisine işlemişlerse oraya o şekilde işle. Fakat doğrusu Alış 320 Satış 120-Ayrı ayrı

Yakışıklı kardeşim, Bu işin düzgününü yapmak istiyorsan, Alışı 320' e Satışı 120 e yapara çift cari izlemelisin, Fakat çalıştığın yerde daha önceki kayıtları kontrol et, hangisine işlemişlerse oraya o şekilde işle. Fakat doğrusu Alış 320 Satış 120-Ayrı ayrı

Daha önce tek hesapta takip edilende var çift cari takip edilende, sizce düzeltmelimiyim bunları.
yoksa aynı şekilde devam etmelimiyim

Düzeltmenizi ve ayrı takip etmenizi öneririm, ben 2014'ü düzelttim ve bundan sonra ayrı takip edeceğim.

Sayın formdaşlarım

Çoğu firma bu tip carilerini tek hesapta takip etmekte, bu uygulama kesinlikle yanlış. Maliye veya inceleme elemanlarının bu durumu tespit ettiklerinde Tek Düzen Hesap Planına uyulmadığı gerekçesiyle ceza uygulanmakta 2014 yılı içi bu ceza oranı 4.400.-tl idi 2015 yılı için bu rakam %10.11 oranında arttırılarak uygulanacak.Hatta bu konu yani 120 ve 320 hesaplarının aynı yerde takip edilmesi inleme tutanaklarına bile konu olmuştur. Sonuç olarak cezaya muhatap olmamak için 120 ve 320 hesaplar ayrı ayrı izlenmeli.

Şu ana kadar işlenenler içinde böyle bir cezanın önüne geçmek için bir protokol yapılabilir

Sayın Ferhat,

Bu konu "Tek Düzen Ceza" başlığı altında yakın zamanda konuşulduğunda GİB'nı arayıp sözlü bilgi aldım, cevabı o başlık altında da paylaşmıştım yine paylaşıyorum " bu durumun vergi kanunları ile bir ilgisi yok, dolayısı ile vergi müfettişleri bu konuda ceza kesmez ve pek tabi ki bunları tek caride takip edebilirsiniz"

Tabi ki sözlü bilgiye güvenemeyeceğim ve risk almak istemediğim için zaten çok da mükellefim olmadığından:) 2014'ü düzelttim ve ayrı takip etmeye başladım.

Tabi ki sözlü bilgiye güvenemeyeceğim ve risk almak istemediğim için zaten çok da mükellefim olmadığından:) 2014'ü düzelttim ve ayrı takip etmeye başladım.

En doğrusunu yapıyorsunuz

Aslında bunu paylaşma nedenim güvenilir bilgi sıkıntısına dikkat çekmek.Yazılı cevap ise, işimize yaramayacak kadar geç sürede geliyor.