Amortisman Süreleri Hakkında

elifbe

Katkı Sunan Üye
Amortisman süresi 10 yıl olan bir makineye , 10 yıl değil de 15 yıl amortisman ayrılabilir mi?

Hayır. Amortisman süresi uzatılamaz. 10. yıldan sonra ayrılan amortismanlar gider olarak kabul edilmez, eksik amortisman ayırmış olursunuz.

Son düzenleme:
Hayır. Amortisman süresi uzatılamaz. 10. yıldan sonra ayrılan amortismanlar gider olarak kabul edilmez, eksik amortisman ayrılmış olursunuz.
Üstadım benim anladığım amortisman süreleri asgari zamanlar değil midir. Kanun 4 yıl diyor laptop için ben 6 yıl oldu hala kullanıyorum yani biz bu mdv leri kanun 10 yıl demiş olsa bile 15 yıl yapabiliriz gibi geliyor...

Üstadım benim anladığım amortisman süreleri asgari zamanlar değil midir. Kanun 4 yıl diyor laptop için ben 6 yıl oldu hala kullanıyorum yani biz bu mdv leri kanun 10 yıl demiş olsa bile 15 yıl yapabiliriz gibi geliyor...

ülkemizde muhasebe standartları genel çerçevede uygulanmış olsaydı (spk ya tabiler hariç) dediğinizi yapabilirdiniz. yani 10 yıl değil 15 yıl ayırabilirdiniz.. Ne kadar yararlanacaksanız o kadar amortisman ayırabilirsiniz. Tabi bu muhasebe standartlarının uygulama içeriği ile ilgili bir şey.
muhasebe standartları uygulanmış olsa, amortisman süresini kendiniz belirleyebilirdiniz.. Ancak uygulanabilirliği şuanda mümkün olmadığı için kanun koyucu ne öngörmüşse onu uygulamak zorundasınız..

Aynen Amortisman süresi ne kadarsa o kadardır. Ne uzatılabilir ne kısaltılabilir. Hatta geçen sene amortisman ayırmadınız(unuttunuz yada farkılı bişi oldu) bu sene K.K.E.G. dir.

Mantıken ayrılabilmesi gerekir ancak ayırırsanız Vergi usul Kanuna göre usulsuz işlem yapmış olursunuz.