Amortismanın Yıl Sonunda Düşülmemesi

Merhabalar
Amortisman kaydımızı bu sene düşmek istemiyoruz.
Acaba böyle bir durumda bekleyen (bu yıl hariç) amortismanları
önümüzdeki yılda ayırmaya devam edebilirmiyiz.?

bu yıla ait ayırmadığınız amortismanları diğer yıllarda ayıramazsınız. ama diğer yılların kalan amortismanlarını aynı yıl içinde olmak şartı ile ayırmaya devam edebilirsiniz. bu dönem amortisman ayırmamanız gelecek yıl amortisman ayırmanıza engel değildir.

bu yıla ait ayırmadığınız amortismanları diğer yıllarda ayıramazsınız.
Bu aslında yanlış bir düşüncedir. Amortismanı istediğiniz gibi ayırıp kaydebilirsiniz. Ancak vergi kanunları karşısında kanuna uymayan kısmı kkeg olarak beyannamenize yansıtmak zorunluluğunuz vardır.

soruyu soran arkadaş bu dönem giderleştirmemekten bahsediyor. ayıramazsınız derken sorulan soru bağlamında cevapladım

Kavramın doğru kullanmak açısından yazmıştım. Ticari açıdan bakarsanız giderleştirirsiniz ama maliye bunu gider kabul etmediğinden kkeg olarak beyana yansır.

gider göstermek istemiyorum KKEG Gösterirsem yinede gider olarak göstermiş olmuyormuyuz.
Fark sadece Vergisini ödüyoruz. Benim sorunum gideri bu yıl hiç göstermemek...
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Sayın erkankayatr,

1. Neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyorsunuz ? (kar düşük çıktı gideri artırmak istemiyoruz mu ?)
2. Geçici Vergi dönemlerinde ne yaptınız ?

Amortisman ayırmak ihtiyaridir. İster ayırırsınız isterseniz ayırmazsınız.

Herhangi bir yıl tamamen ya da kısmen ayrılmayan ya da eksik ayrılan amortismanların ilerleyen yıllarda ayrılmasına imkan bulunmamaktadır. Yani amortisman ayırıp gider yazma hakkınızı kaybedersiniz. Diğer taraftan Muh. Sis. UGT uyarınca tutarlılık ilkesine aykırı olacağını düşünüyorum.