Ana Faaliyet ve Diğer Ortaklıktan Gelen Kar Hakkında

firmamızın yıl sonu işlemlerini tamamladık bilançosunu düzenledik fakat firmamızın %9 hisse ile ortak olduğu başka bir faaliyetinden dolayı oluşan karı Bilançomuzda nasıl gösterecem. diğer faaliyete ait bilanço ayrıca düzenlenmiş

Sayın tutaste...
Anladığım kadarı ile , firmanızın % 9 hisse ile iştirak ettiği başka bir kurum var...İlk önce temel bilgiler...
- Kurumların, tam mükellefiyete tabi başka bir kurumun sermayesine iştiraklerinden elde ettikleri kazançlar kurumlar vergisi kanunu Madde 8/1 de ifade edildiği gibi kurumlar vergisinden istisnadır...
- Aynı mantık gereği iştirak edilen kurumun kar dağıtımı yaparken stopaj da uygulamaması gerekir...
Şimdi bahsettiğiniz kar daha önce elde edilip sizin şirketiniz de dahil olmak üzere tüm ortaklara kar dağıtımı yapılmış kazançlardan mı bahsediyordunuz...eğer öyle ise siz zaten iştirakinizin kar payı gelirini kaydınıza almanız gerekir...kayda alınmış bu kar payı geliri zaten bilançoda dönem kar'ı içinde yer alacaktır... Beyanname üzerinden de ticari bilanço kar'ını yazdıktan sonra zarar dahi olsa indirilecek istisna ve indirimler sütununda bu gelirler düşeceksiniz....Kural budur...
Ancak benim anlayamadığım hangi yılın kazancından bahsettiğiniz....Şöyle ki daha dağıtmadığınız kar payını , iştiraki elinde tutan kurumda, nasıl ve neyi göstermek istediğiniz anlayamadım...Açıklamalar yeterli olmadıysa bu çerçevede tekrar görüşebilriz...

Saygılarımla...

SAyın Devrim Beyaz'ın belirttiği genel kural ve hangi yılın karı olduğuyla ilgili tenkidi doğrudur.

Fakat Sayın Devrim Beyaz'ın - "Aynı mantık gereği iştirak edilen kurumun kar dağıtımı yaparken stopaj da uygulamaması gerekir..." hatalıdır.

A.Ş kar dağıtımını yine bir tüzel kuruluşa yaparsa stopaj yoktur. Kardağıtımı şahısa yapılırsa stopaj vardır.

Sayın b.effect...
Hatalı olan neresi...ben de stopaj yok dedim zaten...
ve bunu kar dağıtımı yapılan şahıslar için değil kar dağıtımı yapılan kurum için söyledim....

Saygılarımla...

Çok Çok özür dilerim "uygulanmaması" cümlesini "uygulanması" olarak görmüşüm (Can gözüyle okumak lazım valla bu iş güç arasında).

Sayın Devrim Beyaz'ın açıklaması tamamiyle doğrudur. Mümkünatı varsa son topiğim silinebilir mi acaba.....

Çok Çok özür dilerim "uygulanmaması" cümlesini "uygulanması" olarak görmüşüm (Can gözüyle okumak lazım valla bu iş güç arasında).

Sayın Devrim Beyaz'ın açıklaması tamamiyle doğrudur. Mümkünatı varsa son topiğim silinebilir mi acaba.....