Anlaşmalı Olarak İşten İstifa Durumunda Tazminat

Bir yıldan fazla çalışmış olan bir personel, kazandığı üniversiteye gidebilmek için " Kıdem Tazminatımın tarafıma verilmesi koşuluyla istifamın kabulünü arzederim." diye bir dilekçe vererek işten ayrılırken kıdem tazminatını alabilirmi? Bu konuya ilişkin yargıtay veya içtihat kararları varmıdır? Bu konuyla ilgili bir avukat arkadaş kıdem tazminatını alabilir yargıtay kararları var diyor? :-\

Ynt: Anlaşmalı olarak işten istifa durumunda tazminat

benim bildiğim yok..ama işveren kendisi isterse verebilir..işkanununundaki kıdem tazminatında böyle bir şey yok

Koşullu istifa olmaz ve istifada tazminat ödenemez. Kendisine ya çalış ya istifa et denmeli.

İşyerinden kaynaklanan bir kusur dışında kendi isteğiyle ayrılanın kıdem tazminatı hakkı yoktur.
Kıdem tazminatına hak kaznılacak durumlar iş kanununda belirtilmiştir.Belirtilen haller dışında nedenlerle ayrılma durumunda işveren isterse tazminat tutarını ödeyebilir,ancak yapılan ödemenin adı kıdem tazminatı olmaz.
Bahsedilen nedenle ayrılma durumunda kıdem tazminatına hak kazanılamayacağı ,ayrılması durumunda kıdem tazminatı ödenmeyeceği,çalışmaya devam edip etmeyeceğini bildirmesi gerektiği yönünde bir cevap çalışana yazılı olarak verilmelidir.

Ynt: Anlaşmalı Olarak İşten İstifa Durumunda Tazminat

Yanıtlarınıza çok çok teşekkürler. İş kanununa göre kıdem tazminatını hakederek işten ayrılmaların koşullarını biliyorum, Ancak belirttiğim gibi "bu konuda yargıtay kararları da var, işçi işveren arasında anlaşmazlık yoksa bu şekilde istifa etmesi halinde kıdem tazminatı verilebilir, mahzuru yok" denilmektedir. Ben bu konunun aydınlatılması için bu konu başlığını açtım. Katkıda bulunacak meslektaşlarıma peşin teşekkürlerimle...

Hiç bir mahkeme yasanın üstünde değildir. Siz kararın bir kısmını okudunuz herhalde.

İşv. isterse kıdeme karşılık gelen bir para ödeyebilir. Ancak bunun adı kıdem tazminatı olmaz ve tüm yasal kesintiler yapılarak nakdi yardım gibi olur.

Sn. nguroy, ben mahkeme kararını okumadım, zaten dikkat ederseniz "avukat arkadaşım bu konuda mahkeme/yargıtay kararı olduğunu söylüyor" demiştim. Ayrıca sizin yanıtınızda söylediğiniz gibi "hiçbir mahkeme yasaların üstünde değil" diyorsunuz, bu defa mahkemelerimiz yasaların dışında mı karar vermektedirler diye bu defa endişe etmezmiyiz? Sn. Nane'nin dediği şekilde (prim-ikramiye gibi) bir ek ödeme yapılması da şirket tüzüğü gereğince mümkün olmadığından "iki arada bir derede kalmak" pozisyonunda sizlerden aydınlatılmayı seçip enteresan bir konu başlığı açtığımı düşünmekteyim.

Sn. acar

Ne demek istediğiniz net olarak anlayamadım?

Sn.nguroy, ben avukat arkadaşımın bana yardımcı olmak için yanıt olarak "işçinin kıdem tazminatımın ödenmesi koşuluyla istifa ediyorum" dilekçesine istinaden bana "bu durumda kıdem tazminatı verebilirsiniz, İş yasasında yok ama bu konuda mahkeme ve yargıtay kararları var." demişti.Ve ben bu yargıtay ya da mahkeme kararını görmüş değilim. Ama rica edeceğim, görürsem sizleride bilgilendireceğim. Sizin deyişinizle "mahkemeler yasaların üstünde değildir" sözünüze karşılık, mahkemler yasalara göre karar vermeleri gerektiği halde yasalar dışındamı karar veriyorlar diye endilenmemiz gerekmezmi? dedim.

Yargıtay bu ülkedeki en üst adli makamdır. Öncelikle yargıtayda çelişkili içtihat kararaları olabilir. Buna hep şahit olduk. Bazen bir kararın tam tersi başka bir içtihat oluyor hepimiz şaırıyoruz. Ancak iş yasasının ruhuna aykırı bir doğrudan karar verilmesi pek olası değildir.
Ancak sizin söz ettiğiniz konuda yerleşik bir içtihat oluşmuştur.
Burda temel kavram işçinin işveren tarafından çıkarılması gibi genel, askerlik ve evlilik gibi özel nedenler iş akdinin fesih edilmesi halinde kıdem tazminatının söz konusu olduğudur.
İşçi işe işverenin anlaşması durumunda da kıdem verilerek iş akdi fesih edilebilir. Ancak bunun şekil şartlarına da tam olarak uymak gerekir.
Yani istifa mektubu olamaz.

Sy acar avukat arkadaşınız bir iyilik yapıp bahsettiği mahkeme ve yargıtay kararlarının tarih, karar no, esas no gibi bilgilerini verebilirse bir sonuca ulaşabiliriz yoksa iğneyle kuyu kazmak gibi bulması zor.

İş kanununda kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek sebepler açıkça belirtilmiştir.
Bu sebepler dışındaki bir sebeple sözleşmenin sona ermesi durumunda kıdem tazminatı talebi yapılamaz,kabul edilemez.
Belirtilen süre için kıdem tazminatı tutarı kadar bir rakam işverenin isteğine bağlı olarak başka bir ödeme altında yapılabilse de işveren bu konuda zorlanamaz.

Katkılarınız için tekrar teşekkür ediyorum. Konuyla ilgili sözünü ettiğim Avukat arkadaşım bu konuda bana bir karar gösteremedi ve konu 1475 sayılı işkanunu 14.maddesine göre işlem yapılarak, yani personelin durumu kıdem tazminatına uygun olmadığı için işten çıkatılma işlemiyle kıdem tazminatı verilerek sonuçlandırıldı. Yani bahsi geçen karar, bir şehir efsanesi olarak kaldı.

Konuyla ilgili olarak benim sevgili avukat arkadaşım iki adet mahkeme kararı getirdi. Bunlardan bir tanesi "Yargıtay Hukuk Genel Kurulu E:1989/9-6, K:1989/46, T:01.02.1989 göre; "İşverenin vaad ve teşviki sonucu,tazminat ve sosyal haklarının verilmesi kaydıyla vukubulan istifayı işleme koyup kabul eden işveren kıdem tazminatını ödemek zorundadır." denilmektedir.
Aynı şekilde yargıtay 9.Hukuk Dairesi E:2005/39113, K:2006/939, T:23.01.2006' a göre de; Tazminat ödenmesi istifayı ortadan kaldırmayacağı gerekçesi ile davanın reddine karar verilmiştir." denilmektedir.
Tüm meslektaşlarımın bilgilerine sunulur.

Sn. acar

Bu kararlara bakarak istifa halinde kıdem ödenir diye bir genelleme yapılamaz. Teşekkürler.

Tabiiki istifa halinde kıdem tazminatı (1475/14.md.) yasa gereği ödenemez, ancak tazminat koşuluyla istifa halinde kıdem tazminatı ödemeninde önünde bir engel olmadığı anlaşılıyor.Teşekkürler...

Sn. Acar

Yanılıyorsunuz size bunu öneren avukat arkadaşınız da yanılıyor.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu E:1989/9-6, K:1989/46, T:01.02.1989 göre; "İşverenin vaad ve teşviki sonucu,tazminat ve sosyal haklarının verilmesi kaydıyla vukubulan istifayı işleme koyup kabul eden işveren kıdem tazminatını ödemek zorundadır." denilmektedir.

Şimdi siz bunu okuduğunuz zaman her istifa eden kıdem hakkı kazanır diye mi anlıyorsunuz?

Bu istisnai özel bir durumdur. Anlaşıldığına göre işveren kendi rızası ile ayrılan olursa kıdemini vericam diye çalışanlara söz vermiş. Bu karar ona dayanarak verilmiştir.
Aksi olsa zaten iş dünyasında kıyametin büyüğü kopar. ;D :D

Sn.nguroy, dikkatinizi çekmediğini düşündüğüm bir ayrıntıyı gözden kaçırdığınızı düşünüyorum. Konu başlığımda yazan "Anlaşmalı Olarak İşten İstifa Durumunda Tazminat". Bu durumda her istifa edene kıdem tazminatı ödenir sonucu çıkartacağımı siz varsayıyorsunuz. İş yerinde çalışmasından memnun kalınan bir işçinin Üniversiteyi kazanması durumunda, kendisine daha önce prim ve ikramiye statüsüne göre gereken ödemeler yapılmış olduğu için, prim ikramiye statüsünden ödemenin şirket koşulları açısından mümkün olmaması halinde gariban ve akıllı ve çalışan bir işçiye mali destek amacıyla bulunan yasal çözüm olduğunu belirtmekte yarar umuyorum. Yoksa her istifa edene kıdem ödenmeyeceğini bilecek kadar hepimizin deneyimi ve bilgimiz var çok şükür.

Güzel demek ki bunun bir istisna olduğunu siz de kabul ediyorsunuz.
İstisnalar kaideyi bozmaz.