Anonim Şirket Hisse Devrinde Geçici Hisse Senedi İlmuhaberi

Merhabalar,

Ortağı olduğum bir anonim şirketten hissemi devrederek ayrılacağım. Zannedersem hisse senedi mevcut olmadığından noter işlemlerinden vs. önce bir "Geçici hisse senedi ilmuhaberi devri" hazırlanmış, benim ve hissemi devralan kişinin altında imzası olacak şekilde.

Bu tam olarak ne işe yaramaktadır? Hisse devri noterde yapılıp pay defterine kaydedildikten sonra böyle bir şeye neden gerek olur?

Bu ilmuhaber devrinde anlaşılan rakam ve ödeme taahhüdü yer almalı mıdır? Bu belge ne kadar geçerliliği olan bir belgedir?

Acil yardımlarınızı beklemekteyim,
Saygılar,
Osman Güvercin

Ynt: Anonim Şirket Hisse Devrinde Geçici Hisse Senedi İlmuhaberi

AŞ lerde hisse devri ilmuhaberinin noterden yapılmasına gerek yoktur.
Bu devir sözleşmesi iki tarafında imzası ile hisse bedeli adedi ve tutarını kapsar.
Bu sözleşme ile birlikte Aş yönetim kuruluna devrin pay defterine işlenmesi talebi yazılı olarak yapılır.
Yönetim kurulu karar alarak devri onaylar ve deftere kaydını sağlar.
Devir işlemi tamamlanmış olur.
(Tabi sade hissedar ise)

Ynt: Anonim Şirket Hisse Devrinde Geçici Hisse Senedi İlmuhaberi

Anonim şirket hisselerinin satışında alış ve satış bedelleri arasındaki fark için değer artış kazancı öderler. Bundan kurtulmanın yolu hisse senedi çıkarılması veya hisse senedi yerine geçecek ilmuhaber çıkarılması gerekir. İlmuhaberde pay sahibinin adı, nominal bedel, şirketin sermayesi vs. gibi bilgiler yer alır. Yönetim kurulu tarafından imzalanır. Siz bu ilmuhaberin arkasını ........... şuna sattım deyip imzalayarak hissenizi devredersiniz.