Anonim Şirket Müdür Ataması

Selin Gülgün

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Sayın arkadaşlar Mayıs ayında kurulan 2 ortaklı bir Anonim Şirkette, ortaklar dışarıdan şirkete ortak olmayan 3.kişiye müdür görevi temsil yetkisi vermek istiyorlar.. Sözleşme gereği şuan 3 yıllığına bu iki ortak müştereken temsile yetkili

Ana sözleşmenin şirketin temsil ve yetkisi adı altındaki 8.madde de; temsil yetkisinin 3.kişiye devri, sınırlandırılması gibi hususlar kuruluş esnasında sözleşmede yer almış yani tadil tasarısına gereke yok sanırım.

Kafa takılan şey su;
3.kişiye verilecek temsil yetkisi müdürlük görevi; normal müdür ataması gibi mi olacak sadece karar yeterli mi
yoksa ana sözleşmedeki 8.maddede iç yönerge hazırlanır gibi ifadeler var, iç yönerge hazırlanıp, Sınırlı yetkiye sahip yetkili seçilmesi ile ilgili yönetim kurulu kararı mı hazırlanması gerek.

anonim şirketlerde müdür atamasında nasıl bir yol izlenir.

Merhaba,

Sayın arkadaşlar Mayıs ayında kurulan 2 ortaklı bir Anonim Şirkette, ortaklar dışarıdan şirkete ortak olmayan 3.kişiye müdür görevi temsil yetkisi vermek istiyorlar.. Sözleşme gereği şuan 3 yıllığına bu iki ortak müştereken temsile yetkili

Ana sözleşmenin şirketin temsil ve yetkisi adı altındaki 8.madde de; temsil yetkisinin 3.kişiye devri, sınırlandırılması gibi hususlar kuruluş esnasında sözleşmede yer almış yani tadil tasarısına gereke yok sanırım.

Kafa takılan şey su;
3.kişiye verilecek temsil yetkisi müdürlük görevi; normal müdür ataması gibi mi olacak sadece karar yeterli mi
yoksa ana sözleşmedeki 8.maddede iç yönerge hazırlanır gibi ifadeler var, iç yönerge hazırlanıp, Sınırlı yetkiye sahip yetkili seçilmesi ile ilgili yönetim kurulu kararı mı hazırlanması gerek.

anonim şirketlerde müdür atamasında nasıl bir yol izlenir.

Mail adresinizi yazarmısınız özelden.

Yönetim kurulu dışındaki kişilere yetki verilecekse iç yönerge hazırlanması gerekir. Hatta yönetim kurulu üyelerinin bile farklı (sınırlı) yetkileri varsa iç yönerge hazırlanır. Hazırlanacak yönergede isimler değil ünvanlar yer alır. Şirketin departmanlarına göre; Yönetim kurulu üyesi, genel müdür, muhasebe müdürü vs. gibi ünvanlara yetkiler verilir. Daha sonra atamalar yapılır, atanan kişiler ünvanlarına göre iç yönergede tanımlanan yetkiye sahip olur.
Atıyorum X adlı kişinin genel müdür olarak atanmasına karar verilmiştir gibi YKK alınır. Buna göre imza sirküleri çıkarılır. Genel müdür değiştiğinde de iç yönergede değişiklik yapılmadan ataması yapılabilir.