Anonim şirket tasfiyesinde boş kdv ve muhtasar beyanname verilmemesi

Merhabalar, Anonim şirketimiz 1.5 yıldır tasfiye halinde bunun ilk 8 ayında muhasebecimiz boş kdv ve muhtasarları vermiş daha sonraki aylarda bizden bir miktar alacağı olduğu için bize haber vermeden bu boş belgeleri vermemiş.(bize bunu alacağını bizden tahsil ettikten sonra söyledi).
Biz gelebilecek maddi cezalardan en az zararla kurtulmak için neler yapabiliriz? Şimdiden teşekkür ederim..

Ynt: anonim şirket tasfiyesinde boş kdv ve muhtasar beyanname verilmemesi

Verilmeyen tüm kdv'ler için ait olduğu dönemde geçerli olan cezalar kesilecektir. Eğer muhtasar vermeyi gerektirecek bir stopaj yok ise vermenize gerek olmadığından ceza almazsınız.

Ynt: anonim şirket tasfiyesinde boş kdv ve muhtasar beyanname verilmemesi

Hızlı cevap için teşekkürler, konuyu biraz daha açıklarsanız - kdv ile ilgili gelecek cezaların miktarları hakkında bilginiz var mı? kvd ve muhtasar matrahımızın 0 olmasına karşı ödeyeceğimiz üsulsüzlük cezası hey ay için 1600TL mi olur?Eğer öyleyse çıkar başka bir yol varmıdır-uzlaşma vs gibi.Ben başka bir forumada bu sorunumu yazmıştım cevaben:

213 sayılı vergi usul kanunun madde 371 e göre bir dilekçe vererek pişmanlıkla tüm beyannamelerinizi veriniz. Boş olacağı için bir vergi çıkmaz. Ancak beyannameye ait damga vergisi gibi standart bir küçük ödemeler sözkonusu olur. Onları ödersiniz. Beyanlarla ilgili size usulsuzlük cezası kesilir. Onu da cezada indirim talep ederek (Madde 376) üçte birini indirim konusu yaparak bir ay içerisinde ödersiniz. Yani başınız ağrımaz. Tasfiyeye engel bir durum ortaya çıkmaz.

Denmişti bu cevaba katılırmısınız?Bu konular hakkında bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum. Teşekkürler...

Ynt: Anonim şirket tasfiyesinde boş kdv ve muhtasar beyanname verilmemesi

Beyannamenin ait olduğu tarihe göre ceza değişmektedir. 01/08/2009 sonrasına (08 ay ve sonraki aylar) ait beyanlarda 1.000, 1/1/2009-31/7/2009 arası 1.600, 1/1/2008-31/12/2008 arası 1.490, 1/1/2007-31/12/2007 arası 1.390 ... şeklinde devam ediyor. İndirim talep edebileceğiz gibi uzlaşma yoluna da bakabilirsiniz.

İlginiz için teşekkürler. Benim kafamı karıştıran bir durum var şöyleki : VUK 238'den alıntıdır:

1 - Kanuni süresi içinde verilmeyen beyannamelerin bu süre geçtikten sonra kendiliğinden verilmesi

a- Verilen beyannameye istinaden hesaplanan ödenecek vergi için kusur cezası ve birinci derece iki kat usulsüzlük cezası kesilecek ve bu cezalar birbirleriyle mukayese edilerek ağır olanı aranılacaktır.

b- Verilen beyannamede zarar beyanı veya mahsuplar gibi nedenlerle ödenecek verginin bulunmaması halinde, yalnızca birinci derece iki kat usulsüzlük cezası kesilecektir.

Sanıyorum bizim durumumuz tasfiyede olduğumuz için b şıkkına giriyor, birinci derece iki kat usülsüzlük cezası ne kadardır?

VUK 238 linki: http://www.alomaliye.com/vuk_238.htm

Yazdığım cezalar vuk mük 345 göre kesilecektir. Ayrıca 01/08/2009 öncesine ait beyanlar için 89*2=178 (1/1/2009 geçerli rakam) ceza kesilecek.

ok. cevaplar için teşekkürler...

Bir de vergi dairesinde bu konuyla ilgili bir borç görünmüyor, bunun sebebi ne olabilir?

mehmetf ' Alıntı:
Bir de vergi dairesinde bu konuyla ilgili bir borç görünmüyor, bunun sebebi ne olabilir?

Şu anda borç zaten gözükmez. Önce eksik beyannameler usulune uygun verilecek.Verilme esnasında cezalar netten otomatık olarak kesilecektir.
Ondan sonra hesabınızı sorgularsanız ,şu anda göremediğiniz cezalar o zaman gözükecektir.

ok. peki çıkan cezalara itiraz durumumuz ne olabilir? Uzlaşma/dava açma/indirim vs. hangisi bizim durumumuz için mantıklıdır?Tasfiye halindeyiz Kdv ve muhtasar 0 olduğu için devlete maddi bir zararımız yok, sadece uygulamada muhasebecinin kasıtlı davranışı var. Teşekkürler...

mehmetf ' Alıntı:
ok. peki çıkan cezalara itiraz durumumuz ne olabilir? Uzlaşma/dava açma/indirim vs. hangisi bizim durumumuz için mantıklıdır?Tasfiye halindeyiz Kdv ve muhtasar 0 olduğu için devlete maddi bir zararımız yok, sadece uygulamada muhasebecinin kasıtlı davranışı var. Teşekkürler...

kesilecek ceza ile ilgili yapılabilecekler;
* VUK 376 cezada indirim talebi,(1/3 indirim uygulanır.)
* uzlaşma, (komisyonun takdirine kalmıştır)
* Dava yolu ,(konuyu mahkemeye taşımak sizi haklı çıkarmaz.Beyannameleri süresi içinde vermek mükellefin olmazsa olmaz görevidir. )tercih sizindir.

Yalnız bu verilecek beyannameleri siz kendiniz veremezsiniz.Yine muhasebeci kanalıyla vermelisiniz.

Serpil Hn. cevaplarınız için teşekkür ederim, benim amacımmaddi durumum kötü olduğundan gelecek cezadan an az zararla kurtabilmek.