Anonim Şirket Yönetim Kurulu üyesinin ölümü

Şirketimizi ortağı ani bir şekilde vefat etmiştir. Kendisi şirket yönetim kurulunda olup aynı zamanda imza yetkilisiydi. Ölmeden önce hisse devir sözleşmesi ile hissesini devir etmiş, yönetim kurulundan çıkmak için, yönetim kurulu toplantısı yapacak iken ani bir şekilde vefat etmiştir. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ynt: Anonim Şirket Yönetim Kurulu üyesinin ölümü

Yönetim Kurulu toplanır varsa yedek üyelerden birini asil üye olarak seçer. Yoksa dışardan bir üye seçilir ilk genel kurulun onayına sunulur.

il genel kurulu dediğiniz, sanayi tic.bakanlığı mı? yani yıllık genel kurul gibi mi yapılır?

Değişik nedenlerden dolayı boşalan yönetim kurulu üyeliği için atanan yeni üye, eski üyenin görev süresi sona erene kadar görev yapar. Bu şekilde atanan üye, yapılacak ilk genel kurul toplantısında onaylanır.

cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ölen üyenin hisseleri ne olacak?

Ölen üye zaten önceden hisselerini devretmiş.Ama devretmemiş olsaydı da heralde mirasçılarına kalırdı.Öylemi olurdu ???

büyük ihtimal mirasçılarına kalır fakat reddi miras yada mirasçılara ulaşılmazsa diğer ortaklarda öldüyse ne olur?