Anonim Şirketlerde Pay defteri

Ynt: Anonim Şirketlerde Pay defteri

nessel ' Alıntı:
Pay defteri nasıl işlenir?

En doğrusu Tic.Sic.Gazetesini önüne al Tic.Sic.Gaztesindeki her ortağın adını yaz.pay oranını yaz.pay değerini yazıp imzasını al burda dikkat edilecek diğer husus eğer hissesinin tamamını veya bir kısmını devretmiş ise devredilen hisse oranını devir edilen rakamı ve tarihini (yine bunuda çoğu meslaktaş noterdeki hisse devrini baz alarak yapıyorlar bu tamamen yanlış burda hisse devrinin yapıldığı Tic.Sic.Gaz.tescil tarihidir).Tabi bunun yanında bir takım detaylarda var örneğin bedelli ve bedelsiz hisse verildiği zamanda aynı işlemler tekrarlanır.(detaya girmiyroum ileride bu gibi durumlarda formda görüşürüz.)

ferhat

ferhat ' Alıntı:
nessel ' Alıntı:
Pay defteri nasıl işlenir?

En doğrusu Tic.Sic.Gazetesini önüne al Tic.Sic.Gaztesindeki her ortağın adını yaz.pay oranını yaz.pay değerini yazıp imzasını al burda dikkat edilecek diğer husus eğer hissesinin tamamını veya bir kısmını devretmiş ise devredilen hisse oranını devir edilen rakamı ve tarihini (yine bunuda çoğu meslaktaş noterdeki hisse devrini baz alarak yapıyorlar bu tamamen yanlış burda hisse devrinin yapıldığı Tic.Sic.Gaz.tescil tarihidir).Tabi bunun yanında bir takım detaylarda var örneğin bedelli ve bedelsiz hisse verildiği zamanda aynı işlemler tekrarlanır.(detaya girmiyroum ileride bu gibi durumlarda formda görüşürüz.)

ferhat

ticaret sicil memurluğu pay defterinin devre ilişkin sayfalarının onaylı suretini istiyor. en azından burda öyle. bence mantıklı olan sözleşmenin tarihidir. sonuçta işlem devirle gerçekleşir. ticaret sicilin yaptığı ise durumun tescilidir.

Ticaret sicili ile pay devrinin ilgisi yoktur. Bir sonraki genel kurulda hazirun cetveli verilir. payların devri tescil edilmiş olur.

Pay defterine kayıt Yönetim kurulu kararıba istinaden yapılmalıdır.

nguroy ' Alıntı:
Ticaret sicili ile pay devrinin ilgisi yoktur. Bir sonraki genel kurulda hazirun cetveli verilir. payların devri tescil edilmiş olur.

ATSO sitesinden alıntı

F.HİSSE DEVRİ :

·Şirket nama yazılı hisse senedi çıkartmış ise;

1.Dilekçe,

2.Hisse devrine ilişkin noter onaylı yönetim kurulu kararı, (2 Asıl,2 Fotokopi)

3.Pay defteri (Devre ilişkin sayfaların) noter onaylı sureti,( 1 Asıl )

4.Yeni ortak için 2 adet, muhtardan veya noterden onaylı nüfus cüzdan örneği ve muhtardan onaylı ikametgah belgesi, fotoğrafı.

·Şirket nama veya hamiline yazılı hisse senedi çıkartmamış ise;

1.Dilekçe,

2.Noterden düzenlenmiş devir sözleşmesi, (2 Asıl,1 Fotokopi)

3.Hisse devrine ilişkin noter onaylı yönetim kurulu kararı, (2 Asıl,2 Fotokopi)

4.Pay defteri (Devre ilişkin sayfaların) noter onaylı sureti,( 1 Asıl )

5.Yeni ortak için, 2 adet muhtardan veya noterden onaylı nüfus cüzdan örneği ve muhtardan onaylı ikametgah belgesi,fotoğrafı.

nguroy ' Alıntı:

Sayın nguroy çok haklısın.ben Tic.Sicil derken pay defterini işlemesine yardımcı olur diye anladığım kadarıyla defter hiç işlenmemiş

saygılar ferhat

Pay devrini tescil ettirmek istersen bunları ister ve tescil eder. Ancak talep edilmezse genel kurula kadar tescil zorunluğu yoktur.

Bilgileriniz için tşk ederim.Ortağı bağkurdan çıkartmaya çalışıyoruz.Ve onlarda pay defterini istediler.bende ilk defa karşıma çıktığı için fazla bilgim yoktu.Herkese tekrar teşekkürler